×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ściany we wnętrzu. Wykończ je modną tapetą. Świetne pomysły!

Ściany we wnętrzu. Wykończ je modną tapetą. Świetne pomysły!

Autor: Ewa Kozioł
21 maj 2021 12:31

Co zrobić, żeby wnętrze nie było nudne i szablonowe, niczym z katalogu? Jak sprawić, by aranżacja miała charakter i była jedyna w swoim rodzaju? Z pomocą przychodzą tapety. To świetny pomysł na wykończenie ścina w salonie, w kuchni oraz w sypialni.

Jedną z podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy planowaniu wystroju mieszkania jest umiar, rozumiany jako neutralna baza aranżacji. Nieskomplikowane formy oraz określona paleta materiałów i barw pozwalają stworzyć przestrzeń, którą łatwo zmienić za pomocą dodatków i akcentów dekoracyjnych, takich jak tekstylia, lampy, obrazy, czy – w nieco większej skali – tapety.

Odpowiednio dobrana tapeta na jednej ze ścian salonu, kuchni, sypialni czy nawet łazienki to świetny sposób na podkreślenie charakteru wnętrza, wprowadzenie odrobiny szaleństwa, niepowtarzalnego klimatu. Wbrew pozorom, w razie chęci zmiany takiej dekoracji, nie musimy obawiać się wielkiego i drogiego remontu. Według architekt Idy Mikołajskiej nie ma jednego klucza, według którego powinno się dopasowywać tapetę do wnętrza.

– Jeśli w danej przestrzeni jest wiele środków wyrazu, lepiej wybrać delikatny wzór. Z kolei w aranżacji sprawiającej nieco nudne wrażenie można pozwolić sobie na coś odważniejszego. Osobiście wolę wzory mniej „fotograficzne”, a bardziej graficzne, rysunkowe – mówi Ida Mikołajska, współwłaścicielka MIKOŁAJSKAstudio.

Niewielkie mieszkanie: tapety z wizerunkiem gejsz

W swoich projektach arch. Ida Mikołajska, często wykorzystuje tapety o oryginalnych wzorach, aby podkreślić styl danego wnętrza. Projektowanie mieszkania pod klucz dla danego inwestora zawsze rozpoczyna się od rozmowy, określenia inspiracji – a te mogą być rozmaite. Tapeta to niekiedy doskonały sposób, aby te inspiracje zwizualizować. Tak było w przypadku projektu niewielkiego mieszkania, którego właściciel był zafascynowany Japonią – jej kulturą, sztuką i wszystkim, co z nią związane. Chciał, żeby było to widać w jego mieszkaniu. Dlatego oprócz drewna, paneli okiennych inspirowanych japońskimi przepierzeniami i charakterystycznego minimalizmu w aranżacji pojawiły się tapety z wizerunkiem gejsz. Niczym wielkie malowidła ozdabiają ścianę przy stole w części dziennej oraz za wezgłowiem łóżka w sypialni. Dzięki nim na pierwszy rzut oka widać, co było inspiracją. Tapety te od razu określają także kontekst, dzięki któremu inne elementy wnętrza, np. lampy czy kolorystyka, nabierają charakteru rodem z kraju Kwitnącej Wiśni.

Modny apartament: tapety o oryginalnych wzorach

Innym razem życzeniem inwestorów, którzy powierzyli projekt swojego apartamentu pracowni MKOŁAJSKAstudio, było stworzenie przestrzeni według najświeższych trendów obowiązujących w designie. Projektanci zainspirowali się więc ostatnią wizytą na targach w Mediolanie i postawiła na skórzane meble o pięknych formach, doskonałe materiały i spektakularne wykończenie ścian w postaci specjalnie zaprojektowanych, frezowanych paneli MDF oraz właśnie tapet o oryginalnych wzorach. Jedna z nich pojawia się w gabinecie, który znajduje się w przejściu między salonem a sypialnią. Ściana w całości, wraz ze zlicowanymi drzwiami prowadzącymi do sypialni, została pokryta tapetą we wzór przywodzący na myśl jesienny pejzaż. „Ukryte” we wzorze liści drzwi są niemal niewidoczne.

Wnętrze w stylu loft: czarno-biała tapeta z mapą Krakowa

Kolejną realizacją pracowni MIKOŁAJSKAstudio, w której tapeta odgrywa ważną rolę i jest czymś więcej, niż tylko dekoracją, jest loft zaprojektowany z myślą o wynajmie krótkoterminowym.

– Ponieważ aranżacja mieszkania miała być atrakcyjna dla turystów odwiedzających Kraków, postanowiłam umieścić w niej coś bezpośrednio nawiązującego do miasta. Z elementami stylu loftowego, czyli szarością, betonem, czarną stalą i naturalnym drewnem doskonale zagrała czarno-biała tapeta z mapą Krakowa. Mam nadzieję, że oprócz oczywistych wrażeń estetycznych wprowadza do wnętrza element zabawy – wyobrażam sobie, że goście zatrzymujący się na kilka dni w tym mieszkaniu zaczynają zwiedzanie miasta od wycieczki „palcem po mapie”, aby później odbyć ją naprawdę – mówi Ida Mikołajska.

Tapeta we wnętrzu: wyjątkowe wzory

Można powiedzieć, że idealnie dobrane do wnętrza tapety podkreślające jego styl i charakter oraz wprowadzające niepowtarzalny klimat, to jeden ze znaków rozpoznawczych projektów, które powstają w MIKOŁAJSKAstudio. Częsta współpraca z krakowskim producentem i dystrybutorem tapet, firmą Dekorami Design Wallcoverings, zaowocowała wyjątkowym wspólnym projektem – powstaniem kilu wzorów do kolekcji Biolen Terra. To kolekcja tapet inspirowana naturą, czerpiąca z dorobku sztuki, drukowana ekologicznymi tuszami na bazie wody. Stworzona z myślą o środowisku w duchu hasła „dobra dla Ciebie, dobra dla planety”.

– Tworzenie tapet to praca nieco odmienna od projektowania wnętrz jako takich. Tu nie ma żadnych ograniczeń! Nie ma grawitacji, nie ma twardej rzeczywistości. Jest tylko to, co sobie wyobrazimy i wyraz jaki temu nadamy, przekładając to na układ pikseli w programie graficznym. Ten bardzo logiczny lub też całkiem odrealniony obraz stanie się częścią prawdziwego wnętrza. Obraz ten może być nawet głównym rozgrywającym w przestrzeni i dodać jej nieco magii lub przeciwnie, spokoju i naturalnego wyrazu – mówi Ida Mikołajska.

Materiał, na którym są wydrukowane wzory to naturalny len z organicznych upraw europejskich. Uprawa lnu jest proekologiczna: użyźnia glebę, wymaga znacznie mniej wody w porównaniu do innych naturalnych włókien, a jedynym odpadem produkcyjnym są pyły powstające podczas jej przerobu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także