×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Trendy we wnętrzach 2023: co mówi o nich architektka wnętrz?

Trendy we wnętrzach 2023: co mówi o nich architektka wnętrz?

Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2023 15:52

Jakie trendy rządzą wnętrzami w 2023 roku i czy w ogóle zwracać uwagę na trendy? Dla Dobrzemieszkaj.pl pisze dziś o tym Karolina Janczy z Janczy Studio, która w tym roku poruszała ten temat także na 4 Design Days.

  • O autorski komentarz na temat trendów wnętrzarskich w 2023 roku poprosiliśmy dr Karolinę Janczy, architektkę wnętrz, scenografkę i designerkę z pracowni Janczy Studio. 
  • Jesteśmy bardziej świadomi, dlatego tworzymy swoje miejsca na naszych zasadach, z nowymi wartościami i potrzebami - i te warunki zmian są również widoczne w świecie projektowania i designu.
  • W roku 2023 po raz kolejny prowadzimy dyskusje o odpowiedzialnym konsumencie, o ekologii i przyszłości.
  • Rozwiązania „na próbę” i „na chwilę” zdecydowanie odchodzą do przeszłości.

Z każdym nowym rokiem mówi się o tzw. nowych trendach – modnych i wygodnych ścieżkach, które sprawią, że nasze wnętrza „będą na czasie”, w nowoczesnym stylu, krótko mówiąc – po prostu na topie.

Choć trendy wnętrzarskie nie zmieniają się tak szybko, jak te dotyczące branży fashion, jednak jak co roku można wyróżnić nowe główne tendencje w urządzaniu domów i mieszkań - przynajmniej tak było do tej pory. W wyniku zmian na świecie, które są obecne w naszym życiu, zmieniają się też drogi, którymi chcemy podążać i niekoniecznie są to proste wybory narzucone przez mainstream.

Jesteśmy bardziej świadomi, dlatego tworzymy swoje miejsca na naszych zasadach, z nowymi wartościami i potrzebami - i te warunki zmian są również widoczne w świecie projektowania i designu. 

Jak będzie? Najważniejsze trendy 2023

Rok 2023, choć nie przynosi nam wielkich rewolucji w podejściu do rozumienia i projektowania wnętrz, to z pewnością ukierunkowuje nas jeszcze bardziej w kierunku zrównoważonego projektowania. Po raz kolejny prowadzimy dyskusje o odpowiedzialnym konsumencie, o ekologii i przyszłości. Coraz częściej również po pandemii mówimy o multifunkcjonalnych przestrzeniach, mając na uwadze zmieniające się potrzeby i oczekiwania co do wykorzystania, czy aranżacji przestrzeni w naszym własnym M.

Oczywiście tak jak w modzie, również we wnętrzach mamy nieco szaleństwa i do takich szaleństw zdecydowanie będziemy mogli zaliczyć stosowanie intensywnych barw, w tym tegorocznego zwycięzcy wśród kolorów – Magenty. Jednak takie decyzje na pewno będą podejmowane bardziej świadomie, bo rozwiązania „na próbę” i „na chwilę” zdecydowanie odchodzą do przeszłości.

Magenta - kolor roku 2023. Fot. Bartek Barczyk
Magenta - kolor roku 2023. Fot. Bartek Barczyk

Trend 1. W zgodzie ze sobą i w zgodzie z naturą – na okrągło

W tym roku z pewnością jeszcze większym powodzeniem będą cieszyły się meble, materiały i dekoracje inspirowaną otaczającą nas przyrodą, w której ukryta jest magia spokoju, bezpieczeństwa, piękna i też trwałości. Naturalne struktury, spokojniejsze kolory, materiały wywodzące się z natury jak drewno, kamień, surowa ceramika, czy plecionki to wszystko wraca w nowoczesnym wydaniu, tym razem też w nowym kształcie – obłości, kręgów i wszelkiego rodzaju zaokrągleń.

Ten trend był już widoczny w latach poprzednich, ale w tym roku zdecydowanie zdominuje wnętrza. Dość mocno widać też ten kierunku w sztuce i wielkiego powrotu do Tonda, czyli obrazu bądź płaskorzeźby w kształcie koła. Coraz większa liczba artystów sięga po koło, już nie tylko jak formę, ale również treść przekazu.

Meble, dekoracje, dodatki w naturalnych kolorach to mocny trend na 2023. Fot. Bartek Barczyk
Meble, dekoracje, dodatki w naturalnych kolorach to mocny trend na 2023. Fot. Bartek Barczyk

Trend 2. Eklektyczny vintage

W tym roku z pewnością częściej będziemy sięgać do tego, co już jest na rynku. W nowoczesnych projektach będziemy wykorzystywać meble i dodatki vintage, nieobce będą pojęcia upcykling i recykling, który mamy nadzieję, i we wnętrzach zostaną z nami na dłużej. To właśnie ta doskonała niedoskonałość mebli z przeszłością, starych stołów, komód czy foteli będzie widoczna w każdym domu.

Już od jakiegoś czasu obserwujemy, że coraz częściej wehikuły przeszłości zajmują najważniejsze miejsca w domach i mieszkaniach. Widać też powrót do tych rzeczy, które były dla nas ważne w przeszłości, nawet jeśli wtedy kojarzyły się z kiczem, obciachem czy po prostu niemodną starością.

Co ciekawe zdarza się, że klienci decydują się na częściową renowację, lub wykorzystanie fragmentów mebla to nadania mu nowego życia, i często też nowej funkcji. Choć w przeszłości mieliśmy już biurka budowane ze starej maszyny do szycia Singera, to dzisiaj tych multiplikacji, kojarzenia tego, co nowoczesne, z tym, co historyczne będzie dużo więcej. W myśl zasady – wykorzystać tyle ile się da, ale nadal ze smakiem.

Na szczęście na tym się nie kończy nasze odpowiedzialne myślenie o przyszłości projektowania. Zwracamy uwagę na pochodzenie produktów i ekologiczne rozwiązania. To bardzo dobry kierunek, ale też z pewnością wygenerowany przez świadomych konsumentów.

To oni też coraz częściej edukują branżę, zadając niewygodne pytania o pochodzenie, trwałość, dalsze losy po zużyciu. Nie brakuje takich, dla których odpowiedzi decydują o wyborze danego rozwiązania.

Stylistyka vintage nadal modna. Fot. Maciej Koźlakowski
Stylistyka vintage nadal modna. Fot. Maciej Koźlakowski

Trend 3. Post-pandemiczne reguły gry

Choć pandemii wielu z nas już praktycznie nie pamięta, w końcu żyjemy w pędzie codziennych zajęć, to z pewnością odcisnęła ona bardzo duży wpływ na projektowanie, urządzanie i aranżację przestrzeni.

Wiele osób do dzisiaj pracuje w trybie hybrydowym bądź całkowicie wykonuje swoją pracę z domu, dlatego dzisiaj przykładamy dużą większą wagę do tej biurowej, domowej przestrzeni niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Izolacja podczas pandemii sprawiła, że coraz mocniej dążymy do tego, by we własnym domu stworzyć sobie maksymalnie komfortową przestrzeń do życia.

Coraz mocniej dążymy do tego, by we własnym domu stworzyć sobie maksymalnie komfortową przestrzeń do życia. Wizualizacja: Janczy Studio
Coraz mocniej dążymy do tego, by we własnym domu stworzyć sobie maksymalnie komfortową przestrzeń do życia. Wizualizacja: Janczy Studio

Oznacza to nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb wynikających z funkcji mieszkania i pracy w nim, ale coraz częściej zapewnienia przestrzeni do realizowania swoich pasji i aktywności jak kącik do jogi, siłownia, biblioteka, salon kąpielowy czy pokój lub kącik gier…i uwaga zawsze w towarzystwie żywej zieleni.

Biophilic design to bardzo ważnym trend, który obserwujemy od jakiegoś czasu. Moda na wnętrza wypełnione roślinnością nadal trwa – urban jungle spełnia dzisiaj bardzo wiele funkcji – z jednej strony rośliny mogą zaznaczać granice przestrzeni i wizualnie tworzyć podział funkcjonalności danego pomieszczenia, z drugiej strony wprowadzają niesamowity klimat, a odpowiednio dobrane gatunki mogą poprawiać jakość naszego powietrza.

W naszej ocenie nadchodzący rok będzie z pewnością rozwijał w nas te wartości, na których nam zależy, jeśli mamy działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – na chwilę obecną nie znamy innej, słusznej drogi.

Z drugiej strony wykorzystanie obiektów z drugiego obiegu, czy w ogóle stworzenie kręgów cyrkularności pomiędzy branżami może przynieść nam nie tylko korzyści dla ratowania klimatu, ale też przyczynić się do rozwoju nowych, nieszablonowych rozwiązań.

Już dzisiaj coraz częściej widzimy jak to, co w jednej branży jest odpadem, w drugiej staje się zasobem. Z pewnością w nadchodzącym roku tych rozwiązań będzie więcej, co wpłynie na nowe ciekawe kolaboracje i kolektywne działania.

Dr Karolina Janczy ur. w 1980 roku w Nowym Sączu, architekt wnętrz, scenograf, designer, projektantka kostiumów teatralnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pracownik dydaktyczny Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Od 2005 roku prowadzi własne biuro projektowe JanczyArt. Realizuje projekty wnętrz na terenie całego kraju oraz w Europie. Wnętrza są nowoczesne, ergonomiczne oraz odzwierciedlają indywidualne potrzeby Inwestorów. Zajmuje się wnętrzami o różnym przeznaczeniu, od wnętrz komercyjnych, restauracji, hoteli, pensjonatów po mieszkania, apartamenty, domy i rezydencje oraz wnętrza sakralne.

Dla Karoliny ważny jest każdy szczegół, detal i projektowane autorskie meble. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, z zakresu sztuk projektowych jak i malarstwa. Od wielu lat specjalizuje się w portrecie. Pracuje głownie w technice olejnej, portretuje ujęcia indywidualne i zbiorowe. Obrazy Karoliny zdobią obiekty użyteczności publicznej jak i prywatne kolekcje w całej Europie. Więcej: https://janczystudio.pl/

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także