
20 najpiękniejszych pomysłów na kolor zielony we wnętrzu
Dzień Św. Patryka to święto tradycyjnie kojarzone z kolorem zielony. A zieleń to doskonały pomysł na aranżację wnętrza. Jak wprowadzić zieleń do mieszkania? Zobaczcie 20 świetnych przykładów i zagrajcie z nami w zielone!

Kolor zielony może stać się prawdziwą ozdobą naszego salonu, sypialni czy nawet kuchni lub łazienki. Zwłaszcza jeśli umiejętnie zestawimy zieleń z innymi kolorami. Co warto wiedzieć o kolorze zielonym we wnętrzu?
Zobacz również: Zielony kolor w salonie. 12 aranżacji wiosna 2021. Ściany, meble, zasłony
Kolor zielony we wnętrzu - znaczenie w psychologii kolorów
Kolor zielony jest symbolem spokoju i równowagi, wprowadza do pomieszczenia powiew świeżości oraz pozytywną energię. Odpręża, kojarzy się oczywiście z naturą i rozwijająca się, zwłaszcza wiosną, przyrodą. Nasz mózg odbiera kolor zielony jako barwę uspokajającą, która sprzyja rozluźnieniu. Dzięki temu skojarzeniu z naturą zieleń symbolizuje harmonię i nadzieję. Może być interpretowana jako szeroko rozumiany symbol szczęścia i często tak bywa - znacie chociażby zieloną szczęśliwą koniczynkę, prawda?
Ale czy wiedzieliście, że zielony kolor to także symbol bogactwa? Jest powszechnie utożsamiany z dobrobytem, spełnieniem i prestiżem. Wynika to z faktu, że zielony kolor mają banknoty, które potocznie przecież nawet “sałatą”. Dla wielu ludzi pieniądze są synonimem sukcesu, więc zieleń przywołuje skojarzenia z nim związane.
Więcej o kolorze zielonym: Modny salon: butelkowa zieleń - z czym ją łączyć? Piękne zdjęcia!
Kolor zielony - z czym go zestawiać we wnętrzu?
Jakie odcienie zieleni mamy do dyspozycji? Bardzo wiele! Od głębokiego malachitu i szmaragdu poprzez butelkową, oliwkową, morską i miętową zieleń, aż po soczystą barwę trawy. Dzięki temu kolor zielony odnajdzie się zarówno w eleganckich, luksusowych wnętrzach, jak i w nowoczesnych, minimalistycznych stylizacjach.
Wybierając kolory, z którymi zestawimy naszą zieleń lub dobierając do wnętrza odpowiedni odcień zielonego, trzeba wiedzieć, że wszystkie kolory tworzą koło barw, z którego łatwo możemy się dowiedzieć, które barwy ze sobą harmonizują, a które są kontrastowe. Jest to ważna wiedza, ponieważ ludzie postrzegają kolory (a przede wszystkim ich połączenia) jako przyjemne lub nieprzyjemne w zależności od ich wzajemnego położenia na kole barw!
Zobacz również: Zielony we wnętrzach: 10 inspirujących aranżacji i poradnik stylistki
Barwy sąsiadujące ze sobą na kole barw postrzegamy jako harmonizujące ze sobą, te po przeciwnej stronie - jako barwy przeciwstawne. I ta odcienie zieleni i niebieskiego uznamy za kolory harmonizujące, a zieleni i czerwieni - za kontrastowe. To również bardzo istotna informacja: we wnętrzu odcienie harmonizujące postrzegamy jako dające wrażenie spokoju i relaksu.
A już dodatek bieli lub czerni tworzy nieskończoną gamę kombinacji. Dodatek bieli rozjaśnia kolory (kolor zielony stanie się bardziej pastelowy, np. miętowy). Kolory rozjaśnione bielą dodają przestrzeni i lekkości wnętrzu. Z kolei dodatek czerni pogłębia kolory, dodaje im elegancji i kameralności, ale także sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze i ciemniejsze. Spotkamy go np. w ciemnym butelkowym lub szmaragdowym odcieniu zielonego.
Czytaj też: Kolor zielony we wnętrzu: 30 przykładów, jak łączyć go z innymi barwami