20 rzeczy, które królowały w polskich domach

20 rzeczy, które królowały w polskich domach

Autor: Anna Usakiewicz
11 sty 2018 11:17

Co kryło się w polskich kuchniach jeszcze nie tak dawno temu? Jak wyglądały sypialnie i czego nie mogło zabraknąć w każdym "stylowym" salonie?

Przedstawiamy przedmioty i rozwiązania, które rządziły wnętrzami polskich domów. A może nadal się tam znajdują? Boazeria, kryształy i paprocie – to tylko niektóre z 20 rzeczy, które królowały w polskich wnętrzach.

1. Amerykanka i półkotapczan. Dzięki amerykance w mgnieniu oka zamienialiśmy sofę w łóżko, a półkotapczan można było wykorzystać również jako płótno dla dzieciaków. Ilu z Was przyozdobiło je kolorowymi naklejkami?

2. Koce ze zwierzętami. Nic nie było w stanie tak ocieplić wnętrza i zmarzniętych nóg jak łóżko okryte kocem w dostojne pantery czy romantyczne konie! To był prawdziwy "must-have" w niejednej sypialni.
3. Zastawa na specjalne okazje. Ten karcący wzrok babci, która nie widzi na stole rodowych sreber... Gdy w mieszkaniu pojawi się cała rodzina, do obiadu nie może zabraknąć przekazywanej z pokolenia na pokolenie kolekcji naczyń.

4. Malowane garnki. Jeszcze do niedawna na kuchence lądowały przede wszystkim ręcznie malowane garnki. Do dziś niektórzy sądzą, że rosół z garnka z namalowanym kogutem smakuje najlepiej!

5. Olśniewające kryształy. Dumne wazony, toporne karafki i lśniące popielniczki kurzące się w salonie – legenda głosi, że ktoś ich kiedyś używał.

6. Ceramika z Bolesławca, figurki z Ćmielowa. A tuż pod kolekcją kryształów musiały się znaleźć ceramiczne wyroby prosto z Bolesławca i Ćmielowa. Dzisiaj prędzej ujrzymy je na targach staroci niż w mieszkaniach.

7. Boazeria. "Bursztynowa komnata" to kolejny hit wzornictwa z PRL-u. Czego by o niej nie mówić, idealnie ukrywała mankamenty ówczesnych ścian.

8. Paprotka. Królowa roślin w polskich domach, nierzadko była eksponowana na specjalnych kwietniach czy linkach zawieszonych pod sufitem. Tylko dlaczego paprotka...?

9. Stosy starych gazet. Powodów do zbierania makulatury nigdy nie brakowało. Krzyżówki, ciekawe przepisy, dowcipy... a na pewno przyda się przy odwieżaniu koloru ścian!

10. Cerata. Chociaż niezbyt estetyczna, dzielnie zastępowała narażone na zabrudzenia obrusy. Łatwo się ją czyściło, ale trzeba było uważać na gorące naczynia, któe często zostawiały na niej ślady.

11. Zasłony z koralików lub pasków. Wieszane na miejscu drzwi kuchennych miały chronić przed muchami – owady jednak je szturmowały. Zasłonki z drewanianych koralików, plastikowych pasków czy muszelek to żywe wspomnienie późnych lat 80.

12. Obrazy i zegary ze skóry. Fantazyjnie pocięty skaj w połączeniu ze sztucznymi kwiatami przypominał niepokojące dzieła ekspresjonistów w przaśnym wydaniu. To także był idealny pomysł na prezent!

13. Szklanki z koszyczkami. Czarna herbata (obowiązkowo Assam!) podana w szklance z metalowym lub plastikowym koszyczkiem to obowiązkowy punkt podwieczorku w niemal każdym polskim domu. 

14. Meblościanka. W tym zestawieniu nie mogło jej zabraknąć. Chociaż przybyła z USA, zadomowiła się w Polsce niezwykle dobrze, bezkonkurencyjnie wygrywając w kategorii elementów wyposażenia wnętrz.

15. Woda do roślin w butelkach po napojach. Projektanci się nie znają – specjalnie stworzone pojemniki na wodę do podlewania roślin nie potrafiły wygryźć plastikowych butelek po napojach. Najczęściej były przyczajone za zasłoną lub tuż pod parapetem.

16. Krzesło zamiast szafy. Kto powiedział, że krzesło musi służyć wyłącznie do siedzenia? Może być też idealnym miejscem do składowania ubrań, na które zawsze brakuje miejsca w szafach czy komodach.

17. Dywany na ścianach. Ich korzenie sięgają starożytności, ale okres największej popularności kilimów w polskich domach przypada na lata 60. Szczególną popularnością cieszyły się te z motywem jelenia na rykowisku.

18. Torba na torby. Dobrą reklamówkę można wykorzystać jeszcze raz – pytanie tylko, jak ją przechowywać? Najczęstszym sposobem było umieszczenie wszystkich toreb w jednej, która lądowała na klamce drzwi kuchennych. Niezwykle praktyczne!

19. Kolekcja gumek recepturek. Kolorowe gumki recepturki trafiały do naszych domów z różnych zakupów. Kolekcjonowaliśmy je więc namiętnie, wieszając na gałce od szuflady lub odkładając do specjalnej miseczki.

20. Łuki w drzwiach. Popularny na początku lat 90. serial "Dynastia" zapoczątkował w Polsce trend na łuki w drzwiach. O ile w dużych domach miały jeszcze rację bytu, o tyle w małych mieszkaniach wyglądały karykaturalnie. Ale było "na bogato"!

 Źródło: www.morizon.pl/blog/43-rzeczy-ktore-krolowaly-polskich-domach/

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także