×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Którą szafę wybrać: gotową czy na wymiar

Którą szafę wybrać: gotową czy na wymiar

Autor: Katarzyna Masłowska
09 paź 2019 10:17

Szafy są niezwykle potrzebnym elementem wyposażenia każdego domu – mieścimy tam bowiem zarówno ubrania, pościel czy ręczniki, ale także buty i przedmioty, które chcemy szybko ukryć, kiedy niespodziewanie pojawiają się goście.

Warto przemyśleć wybór rodzaju szafy, bo zazwyczaj jest to spory wydatek i inwestycja na długie lata. Ponadto ze względu na swoje gabaryty, szafa mocno rzuca się w oczy, a czasami stanowi najmocniejszy akcent wnętrza. Dlatego podejmując decyzję o kupnie, należy zwrócić uwagę na jej wygląd, ale też na to, czy jest funkcjonalna i odpowiada naszym potrzebom.

Zanim podejmiemy decyzję – określmy swoje potrzeby

Wybierając szafę, w pierwszej kolejności ustalmy, co zamierzamy w niej przechowywać – w tym celu można przygotować sobie listę konkretnych rzeczy, odzieży i sprzętów. Później warto zastanowić się nad priorytetami i odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

Czy najważniejszy jest dla nas jej design, czy może idealnie dopasowany do wnętrza rozmiar? Czy chcemy, aby wyposażona była w drzwi przesuwne, czy otwierane na zewnątrz? Czy pragniemy produktu wyjątkowego i unikatowego, czy nie przeszkadzają nam szafy wychodzące z taśmowej produkcji?

Zobacz także: Małe mieszkanie 24 metry. Ciekawy pomysł na remont

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które można podzielić na dwie główne grupy: gotowe oraz robione na wymiar. Zarówno te pierwsze, jak i drugie mają swoich entuzjastów i sprawdzą się w różnych sytuacjach.

Zalety szafy na wymiar

Te szafy dopasujemy dosłownie do każdego wnętrza, w tym niewielkiej wnęki w ścianie czy pokoju na poddaszu, w którym są skosy. Ponadto w szafie na wymiar możemy dostosować wszystkie elementy do naszych indywidualnych potrzeb. Mamy możliwość nie tylko określenia jej rozmiaru, stylu, koloru czy materiału, z którego ma być wykonana, ale również zaprojektowania rozkładu półek, szuflad i drążków. A to jeszcze nie koniec jej zalet.

Kupując szafę na dowolny wymiar, klient ma wpływ na to, z jakiej jakości oraz rodzaju komponentów zostanie ona wyprodukowana – mówi Magdalena Łukjaniuk z firmy Komandor Białystok S.A. Poza tym to rozwiązanie daje nam niezwykłą wygodę. Usługa obejmuje bowiem nie tylko projekt i wykonanie, ale także pomiary, transport oraz montaż. Tę kompleksowość doceniają szczególnie osoby, które nie mają czasu na długie poszukiwania w salonach meblowych. W przypadku szaf na wymiar już jedno spotkanie wystarczy, aby dograć wszystkie szczegóły. Resztą zajmują się specjaliści. 

Szafy gotowe również dają możliwość dopasowania

W pogoni za indywidualnymi rozwiązaniami pamiętajmy, że nie zawsze potrzebujemy szafy na wymiar. Jeśli nie będzie ona służyć do przechowywania nietypowych sprzętów i pomieszczenie na to pozwala, z powodzeniem można rozważyć kupno gotowego mebla. To rozwiązanie jest korzystniejsze cenowo, a wybór jest tak ogromny, że każdy znajdzie coś dla siebie. 

Gotowe szafy także możemy dopasować do różnych wnętrz, ponieważ wiele modeli dostępnych jest w kilku rozmiarach, kolorach i wariantach wyposażenia – mówi Błażej Dzierżyński z firmy RS Design, mieszczącej się w białostockim CH Fasty. Czasami można wybierać również między materiałami, z których mają być wykonane poszczególne komponenty, wstawiać lustra czy określone elementy dekoracyjne. 

Gdzie sprawdzą się gotowe szafy? Wiele osób decyduje się na ich zakup do pokojów dziecięcych lub młodzieżowych, a także na przedpokój lub do sypialni. Szczególnie jeśli mamy w domu garderobę, możemy pozwolić sobie na małą, gotową szafę, która będzie pełniła jednocześnie dekoracyjną funkcję. To rozwiązanie jest korzystne również, gdy chcemy skorzystać z gotowych wzorów, w określonym stylu i wyposażyć pomieszczenie w meble z jednej serii. 

Cena – co się bardziej opłaca?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co jest opcją korzystniejszą cenowo. Faktem jest, że szafy na wymiar mogą być droższym rozwiązaniem. Jednak w pakiecie otrzymujemy nie tylko niepowtarzalny mebel, ale także cały szereg innych usług. W przypadku szaf gotowych cena jest niższa, ale kosztem dopasowania.

Decydując się na któreś z tych dwóch rozwiązań, warto więc dokładnie oszacować wszystkie wydatki i poszukać złotego środka, który pozwoli nam się cieszyć funkcjonalnym meblem, bez zbędnego obciążenia dla domowego budżetu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także