
Okna z dużymi przeszkleniami - do minimalistycznych wnętrz
Minimalizm to obecnie jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz i architekturze. Urządzając dom w tym stylu warto zwrócić szczególną uwagę na okna. Przeszklenia stanowią istotny element dekoracyjny, kształtujący charakter minimalistycznych projektów.

Sekret popularności minimalizmu tkwi w połączeniu dobrego designu z funkcjonalnością. Wnętrza utrzymane w tym stylu cechuje harmonia, która sprzyja relaksowi. Jednocześnie prezentują się one niezwykle elegancko, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów. Podpowiadamy, jakie okna najlepiej komponują się z nowoczesnym wystrojem pomieszczeń i geometrycznymi bryłami budynków.
Przestrzeń i światło
Minimalistyczne wnętrza są przestronne i jasne. Przy ich urządzaniu obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej”, dlatego elementy wyposażenia są ograniczone do niezbędnego minimum. Wrażenie przestronności można dodatkowo spotęgować poprzez zastosowanie odpowiednich okien.
Najlepszy efekt zapewnią przeszklenia z jednolitymi taflami szkła. Otwierają one wnętrza na otoczenie i optycznie je powiększają. Jednocześnie wpuszczają dużo naturalnego światła, dzięki czemu w pomieszczeniach jest jasno nawet w pochmurne dni. Co więcej, okna z dużymi taflami szkła, których nie zakłócają elementy konstrukcyjne, wyglądają bardzo nowocześnie i same w sobie stanowią dekorację.
Nowoczesne okna z PVC zapewniają znaczną swobodę realizacji przeszkleń z jednolitymi taflami szkła, nawet tych w bardzo dużych rozmiarach. Zależnie od zamierzonego efektu można wykorzystać różnorodne rozwiązania. W przypadku okien panoramicznych idealnie sprawdzają się systemy przesuwne. Pozwalają one na stworzenie przeszkleń o wymiarach sięgających 6,5 m x 2,7 m. Duże możliwości aranżacyjne stwarzają również okna narożne, które najlepiej prezentują się w wersji ze stepem. Pozbawione tradycyjnego szerokiego łącznika kątowego, gwarantują nieograniczony widok na zewnątrz i dodają lekkości całej konstrukcji. Bardzo ciekawe efekty wizualne uzyskamy też montując okna stałe, czyli nieotwierane – mówi Marek Karwowski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Vetrex.
Efektowna kolorystyka
Harmonię i spokój, cechujące minimalistyczne projekty, uzyskuje się w dużym stopniu dzięki spójnej palecie kolorystycznej. Dominują tu stonowane, neutralne barwy – biel, beże, delikatne szarości i brązy. Za ich sprawą wnętrze domu staje się jaśniejsze i zyskuje optycznie na objętości. Często stosowanym zabiegiem jest wprowadzenie dodatkowego, bardziej wyrazistego koloru. Stanowi on mocny akcent na monochromatycznym tle i ożywia całą aranżację. Takim efektownym elementem mogą być np. ramy okienne w intensywnym kolorze.
W przypadku okien z PVC, ramy mogą zostać wykonane w dowolnej tonacji. Osoby preferujące jasną kolorystykę mają do dyspozycji różne odcienie bieli i szarości, kolor kości słoniowej lub jasnego drewna. Decydując się na ciemniejsze barwy, można wybrać np. antracyt bądź grafitową czerń. Co więcej, profile z PVC dostępne są w wersji dwukolorowej. W ten sposób udaje się idealnie dopasować okna zarówno do wystroju wnętrza, jak i elewacji budynku.