×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Przytulne wnętrze. 15 pomysłów na oświetlenie w salonie, w kuchni i pokoju dziecka!

Przytulne wnętrze. 15 pomysłów na oświetlenie w salonie, w kuchni i pokoju dziecka!

Autor: Ewa Kozioł
22 lut 2023 12:33

Jak urządzić przytulne wnętrze? Ocieplić je światłem. Jak to zrobić? Zobacz świetne pomysły na oświetlenie w salonie, w kuchni i w pokoju dziecka.

  • Oświetlenie ociepla wnętrze i pozwala zaaranżować odpowiednie strefy w pomieszczeniach.
  • Gdy mamy już dobrane odpowiednio punkty oświetleniowe, zostaje wybór temperatury barwowej światła. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na nasz nastrój.
  • Świetne pomysły na oświetlenie w salonie, w kuchni i w pokoju dziecka.

W formie boho lamp, ambientowej łuny, podświetlanych półek i szuflad, a także jako dyskretne zaakcentowanie ulubionych gadżetów w domu. Oświetlenie może w łatwy sposób zmienić charakter pomieszczenia, a także sprawić, by salon, kuchnia czy pokój dziecka stały się niesamowicie przytulne.

– Dawniej światło kojarzyło nam się tylko i wyłącznie z górnym oświetleniem, które włączaliśmy przy wejściu do pokoju. Oświetlenie ociepla wnętrze i pozwala zaaranżować odpowiednie strefy w pomieszczeniach, dzięki którym zimowe wieczory nie będą już takie szare. Trzeba też pamiętać, że barwa światła wpływa również na nasz nastrój – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

Oświetlenie w salonie

Mówiąc salon – myślimy relaks. I tak właśnie powinno być. Zwłaszcza podczas długich zimowych wieczorów, gdy to właśnie w salonie spędzamy większość wolnego czasu. Jak ocieplić tę przestrzeń?

– Przede wszystkim dzięki oświetleniu możemy wydzielić konkretne strefy w salonie, np. wygodny fotel z podnóżkiem oraz stolikiem idealnym na książkę i herbatę czy strefę przy telewizorze z odpowiednio podświetlonym ekranem i szafką na sprzęt RTV – mówi Michał Kichler.

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

Myśląc o strefie kina domowego, warto postawić na oświetlenie liniowe, w formie taśm LED, które można zainstalować przy telewizorze lub przy cokole szafki ze sprzętem RTV. Kropką na „i” w zimowych „oświetlaczach”, które na pewno zostaną w mieszkaniach na dłużej, jest punktowe oświetlenie meblowe na półkach z książkami czy też pamiątkami. Tak podkreślony regał w połączeniu z modnym i bardzo wygodnym fotelem-uszakiem stworzy nie tylko niesamowicie wygodną przestrzeń, ale i stylowe miejsce w każdym domu.

Oświetlenie w kuchni 

Przytulna kuchnia? To możliwe, a nawet konieczne. Właściwe dobrane światło w kuchni nie tylko oświetla blat roboczy, ale sprawia, że przygotowanie zimowej herbaty czy pieczenie aromatycznego ciasta marchewkowego będzie istną przyjemnością. Stylu kuchni można dodać z pomocą ambientowego oświetlenia w strefie przygotowywania posiłków lub na wyspie.

Projekt wnętrza i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

– Jest to możliwe dzięki asymetrycznym profilom do taśm LED, które elegancko doświetlają meble. Nie potrzebujemy już zapalać światła głównego, by wieczorem przygotować ciepły napój czy wyjąć z szafki ulubione zimowe przysmaki – mówi Michał Kichler.

Oświetlenie w pokoju dziecka

Ulubiona lektura czytana pod kocem a może komiks, który wciąga na długie godziny? Zimowe wieczory dla nastolatków to okazja, by nadrobić zaległości w książkach lub po prost pooglądać serial na smartfonie. Co zrobić, by umilić im ten czas? Ocieplić wnętrze światłem, które nie tylko pomoże im w nauce, ale sprawi, że cały pokój wypełni przytulna atmosfera.

Projekt wnętrza: kaim.work. Fot. Patryk Polewany

Barwa światła ma znaczenie

Gdy mamy już dobrane odpowiednio punkty oświetleniowe, zostaje nam tylko wybór temperatury barwowej światła. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na nasz nastrój, zwłaszcza w zimowe wieczory.

– Światło o niższej temperaturze, od 2700 do 3000 kelwinów, sprawdzi się przede wszystkim w salonie lub w sypialni, czyli pomieszczeniach, gdzie chcemy się zrelaksować i odpocząć po długim dniu pracy. Zimna temperatura barwowa światła będzie odpowiednia przy blacie roboczym, w warsztacie czy przy biurku – mówi Michał Kichler.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także