
Złoty kolor we wnętrzach. Z czym łączyć złoty w salonie, kuchni, łazience? Trendy 2022
Złoty kolor to jeden z największych hitów w aranżacji wnętrz i mocny trend na 2022 roku. pokochaliśmy złote lampy, dodatki, meble, a nawet baterie w łazience i kuchni. Jak łączyć złoty z innymi kolorami w salonie, sypialni, łazience, kuchni? Oto piękne inspiracje ze złotem we wnętrzach i garść porad!

- Idealne materiały dla złota to surowy marmur, zwłaszcza biały (np. carrara, calacatta) lub czarny. Sprawdzonym towarzyszem dla złota jest też ciepłe drewno.
- Złoto zestawia się z bielą i odcieniami beżu. Sprawdzą się też kolory ziemi - ciepłe brązy, ochry, terakota, bordo, wszystkie odcienie zieleni, w tym butelkowa, szmaragdowa oraz granat i odcienie niebieskiego.
- Złoto będzie pięknie zdobić pomieszczenie, jeśli zestawisz je ze stonowanymi kolorami i jednolitymi płaszczyznami.
Złoty kolor we wnętrzach ma niesłychanie długą historię. Kiedyś był kolorem luksusu i bogactwa. Pojawiał się na królewskich dworach, w pałacach książąt i arystokratów, w bogatych kościołach. Podkreślał rangę i królewski majestat. Z czasem zaczął dominować w bogatych domach, często do przesady i przesytu. W taki sposób złoty kolor we wnętrzach zyskał niezbyt pochlebną renomę jako kolor kiczu, tandety i "nuworyszostwa".
Dopiero w ostatnich latach trendy we wnętrzach na nowo doceniło złoto. Stało się ono jednak jedynie dodatkiem, który dodaje luksusowego charakteru aranżacji, ociepla ją i wprowadza elegancję. ale nie dominuje przestrzeni.
Z czym zestawiać złoty kolor we wnętrzu?
We współczesnym salonie, kuchni, na nawet w łazience złoto pojawia się w charakterze subtelnych akcentów, które uzupełniają bazowe kolory wnętrze. Z czym najlepiej komponuje się złoty kolor we wnętrzach? Idealne materiały dla złota to surowy marmur, zwłaszcza biały (np. carrara, calacatta) lub czarny. Sprawdzonym towarzyszem dla złota jest też ciepłe drewno, zwłaszcza jasne, np. dębowe lub jesionowe, a także rattan czy wiklina. Złoty pięknie się prezentuje również z przezroczystym szkłem.
Jeśli lubisz nowoczesne aranżacje, możesz złoty kolor zestawiać np. z surowym betonem - to świetne połączenie do odważnych, ale ciepłych wnętrz loftowych.
Jakie kolory pasują do złotego we wnętrzach? Bardzo wiele! Po pierwsze, jest to biel i odcienie beżu. Po drugie kolory ziemi - ciepłe brązy, ochry, terakota. Po trzecie - złoty jest idealnym kompanem dla wszystkich odcieni zieleni. Butelkowy zielony, szmaragdowy zielony, a nawet miętowy - złoty podkreśli zieleń i dodaje jej elegancji. Z tego samego powodu ze złotem zestawia się też odcienie niebieskiego, od granatu (marynarski, głębinowy) po indygo, kobalt, a nawet pastelowy niebieski.
Złot kolor doskonale pasuje też do pudrowego różu i innych pasteli, do duetu bieli z czernią, do ciepłych, jesiennych kolorów w stylu indiańskiego lata.
Jak stosować złoto w aranżacji wnętrz? Wskazówki i porady
Jeśli marzą Ci się złote akcenty w salonie, jadalni, kuchni, sypialni czy łazience, musisz pamiętać, że złoto ma dominujący charakter. Umiar to słowo klucz przy wnętrzu ze złotem. Ten kolor będzie pięknie zdobić pomieszczenie, jeśli zestawisz go ze stonowanymi kolorami i jednolitymi płaszczyznami.
Jeśli zdecydujesz się na złoty kolor na tapecie czy mozaice na ścianie, pamiętaj o tym, aby pozostałe elementy były raczej neutralne. Zwróć uwagę także na formę dodatków – barokowe zdobienia, przecierki, bogato dekorowane ramy w połączeniu ze złotem dadzą wrażenie kiczu, tandety i chaosu.
Co zatem wybrać? Sprawdzą się proste formy. Jeśli złoty wazon, to minimalistyczny. Jeśli złote lustro - to z prostą ramą. Jeśli stolik kawowt - to z blatem z drewna czy szkła, a złotem tylko na nóżkach czy podstawie i zestawiony z nowoczesną kanapą, a nie sofą w stylu Ludwika.