Deska tarasowa – co musisz o niej wiedzieć?

Deska tarasowa – co musisz o niej wiedzieć?

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez komfort.pl
10 maj 2021 13:34

Sposobów na wykończenie tarasu jest obecnie kilka. Oprócz klasycznych rozwiązań, takich jak płytki czy też drewno, obecnie popularne są także inne opcje – jak sztuczna trawa, wykładziny PCV czy deski tarasowe kompozytowe. Czy ten ostatni produkt jest wart zainteresowania? Sprawdźmy!

Deska tarasowa kompozytowa czy drewniana?

Czym jest deska tarasowa kompozytowa? Sama nazwa wskazywałaby na jakąś bardzo zaawansowaną technologię, tymczasem w praktyce jej produkcja nie należy do bardzo skomplikowanych. Są one wykonane przede wszystkim z mączki drzewnej wymieszanej z PCV. Poszczególni wytwórcy dodają też do swoich produktów niewielkie ilości dodatków, które wzmacniają wytrzymałość czy zmniejszają wrażliwość na upływ czasu. Ten prosty, w zasadzie dwuskładnikowy kompozyt w praktyce okazuje się jednak świetną opcją podłogową. Jest twardy, elastyczny, odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, niestraszna mu też woda czy promieniowanie UV, a sam materiał jest przyjemny i ciepły w dotyku. Wszystko to sprawia, że deski kompozytowe wydają się świetną alternatywą dla klasycznego drewna, które jest droższe, trudniejsze w utrzymaniu i wymaga dokładnej oraz regularnej konserwacji. 

Deska tarasowa kompozytowa – co musisz o niej wiedzieć?

Elegancka i wytrzymała podłoga z kompozytu może być więc doskonałą opcją na każdy odkryty, jak i częściowo zakryty taras. Czy jednak każdy produkt się sprawdzi, i czy jego układania jest proste? Sprawdźmy!

fot. komfort.pl
fot. komfort.pl

Jaką deskę kompozytową wybrać?

Podobnie, jak w każdym innym przypadku, również deski kompozytowe mogą różnic się jakością. Co jednak warte podkreślenia, w przypadku produktów wykonanych w PCV i mączki drzewnej różnice są niewielkie. Z reguły dotyczą one głównie wyglądu – kupić można artykuły ryflowane, imitujące naturalne drewno czy gładkie. Pod względem cech użytkowych także niektóre droższe produkty mogą być nieco lepsze, jednak nie będą to kwestie zasadnicze. Inaczej jest w przypadku desek wykonanych z dużej ilości mączki (około 70%) i dodatku PP czy HDPE. Są one wrażliwe na duże zmiany temperatury, są miękkie i wrażliwe na zarysowania. Dlatego warto ich unikać, mimo często korzystnej ceny.

Co pod deskę kompozytową?

Z punktu widzenia kupującego ważną kwestią jest też montaż danej podłogi, gdyż jego koszt ma spory wpływ na ostateczną cenę nawierzchni. Dlatego też wiele osób tak chętnie decyduje się na np. sztuczną trawę, którą bez problemu można położyć samemu. Na szczęście także w przypadku kompozytów jest to możliwe, choć ułożenie podłogi z takich desek wymaga nieco wiedzy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kluczowym elementem w tym przypadku jest stelaż, który układa się bezpośrednio na tarasie. Dopiero do takiej podstawy mocuje się same deski. Co jednak warte podkreślenia, elementy montażowe można bez problemu kupić, a ich układanie nie jest skomplikowane. 

Jak położyć deskę kompozytową?

Samo układanie desek kompozytowych polega na przykręcaniu ich do stelażu. Oprócz odpowiednich śrub konieczne w tym przypadku jest użycie miary i wiertarki, niezbędnych do wymierzenia i nawiercenia otworów. Warto przy tym pamiętać, że deski kompozytowe można położyć zarówno jedną przy drugiej, jak i z odstępami. W pierwszym przypadku trzeba jedynie zwrócić uwagę, na zachowanie choć minimalnej dylatacji, która chronić będzie przed naprężeniami. W drugim ważne jest, by zadbać o równe odstępy i pamiętać, że mogą one utrudnić używanie mebli, stołów itp. W szczeliny będzie dostawało się też dużo więcej zabrudzeń.

Czym ciąć deskę kompozytową?

Oczywiście deski kompozytowe sprzedawane są w określonych długościach. Dlatego układając je na tarasie, warto pamiętać o doborze odpowiednich produktów do posiadanej przestrzeni. Mimo to z reguły nie da się uniknąć problemu cięcia kompozytu. W tym przypadku nie ma jednak problemu, gdyż zwykłe piły do drewna powinny sobie bez problemu poradzić z tym materiałem.

Czym zabezpieczyć deskę tarasową?

Dobrze położona deska tarasowa to na pewno świetna opcja na podłogę, która będzie służyć przez wiele lat. Co przy tym kluczowe, w zasadzie podłogi tego typu nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Aby jednak utrzymały one doskonały wygląd, warto pamiętać o dwóch rzeczach:

  • regularnym zamiataniu i myciu przy użyciu środków zalecanych przez producenta,
  • naprawie uszkodzeń z wykorzystaniem specjalnych mas wypełniających.

Zabiegi te pozwolą na zachowanie świeżego wyglądu przez wiele lat!

fot. komfort.pl
fot. komfort.pl

Gdzie kupić deskę tarasową?

Popularność desek tarasowych przekłada się oczywiście na coraz większą ich liczbę w sklepach. Dlatego też warto dobrze wybrać miejsce zakupu, by nabyć wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach. Możliwość taką daje chociażby sklep Komfort.pl, w którym znaleźć można duży wybór desek oraz innych produktów do domu i na taras.

Deski kompozytowe to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, które z powodzeniem może zastąpić płytki gresowe czy też naturalne deski. Na pewno więc warto na nie stawiać! 

Komentarze

Zaloguj się