Małe mieszkanie. 10 pięknych projektów. Zobacz 20 zdjęć małych wnętrz!

Małe mieszkanie. 10 pięknych projektów. Zobacz 20 zdjęć małych wnętrz!

Autor: Ewa Kozioł
01 kwi 2022 09:05

Jak urządzić małe mieszkanie? Jakie kolory wybrać do małego wnętrza? Jakie rozwiązania sprawdzą się na niedużym metrażu? Szukacie pomysłów, inspiracji? Mamy dla was 10 świetnie urządzonych małych mieszkań. Ich powierzchnia nie jest większa niż 40 m2.

1. Mieszkanie o powierzchni 26 m2 na Żoliborzu

Dzięki przemyślanym rozwiązaniom bardzo małe, bo zaledwie 26-metrowe mieszkanie, jest funkcjonalne, odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb młodego właściciela. We wnętrzu nie ma miejsca na niedbałość, przypadkowość czy brak harmonii. Znajdziemy w nim z kolei ergonomię, nowoczesność i komfort.

W małym wnętrzu kluczowe są trzy strefy. Pierwsza to przestrzeń relaksu, czyli sypialnia z dużą ilością miejsca do przechowywania. Została ona wydzielona z pomieszczenia, w którym pierwotnie była kuchnia, ze pomocą pojemnej szafy. Kolejną kluczową strefą w mieszkaniu jest niewielka, ale praktyczna kuchnia. Zapewnia ona miejsce do przygotowywania posiłków oraz liczne szafki i szuflady, w których zmieści się spory rzeczy. W nowym układzie meble kuchenne zostały ulokowane na ścianie łazienki. Trzecią, ostatnią strefą, jest strefa nauki z mobilnym biurkiem, pełniącym w razie potrzeby funkcję stolika lub nawet stołu jadalnianego. We wspólnej przestrzeni dziennej znajduje się także welurowa sofa w kolorze butelkowej zieleni, która zapewnia komfortowy wypoczynek. 

Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

2. Nowoczesne mieszkanie o powierzchni 32 m2

Głównym założeniem projektu było stworzenie ergonomicznej przestrzeni o nowoczesnym charakterze. Wnętrze o powierzchni 32,3 m2 wymagała znaczących zmian w układzie ścian działowych wyznaczających poszczególne strefy. Pierwotny układ mieszkania podzielony był na cztery pomieszczenia: hol wejściowy, łazienkę, kuchnię oraz sypialnię.

–  Moim celem było zmniejszenie powierzchni holu, która w tak mały wnętrzu była spora i wykorzystanie jej na powiększenie strefy dziennej – podkreśla projektantka. Aby maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, część dawnego holu została wydzielona oraz zaadaptowana na niewielką łazienkę. Pomieszczenia pełniące wcześniej funkcję łazienki oraz sypialni zostały połączone, dzięki czemu udało się uzyskać dużą przestrzeń. Finalnie zaaranżowano ją na wygodną, otwartą na salon kuchnię z niewielkim barem. 

We wnętrzu dominują jasne kolory, optycznie powiększające wnętrze. Nie jest tu jednak nudno. Jasną paletę barw przełamano bowiem odważnym grafitem. Neutralna kolorystyka oraz użycie prostych form pozwoliło nadać przestrzeni nowoczesnego charakteru.

Autorka projektu: Dorota Pilor, właściciel i główny projektant w pracowni Foorma, ww.foorma.pl

3. Mieszkanie o powierzchni 35 m2 w Warszawie

Mieszkanie o powierzchni około 35 metrów kwadratowych znajduje się w Warszawie. Jest wygodne, jasne i nowoczesne. Zaskakuje też przestronnością. Projektantka zadbała o to, aby na niewielkiej przestrzeni niczego nie zabrakło. Znajduje się tu więc salon połączony z kuchnią, osobna sypialnia oraz łazienka. Taki układ wnętrza sprawia, że mieszkanie jest funkcjonalne i sprawia wrażenie znacznie większego. Przestrzeń optycznie powiększają także jasne kolory, meble na wymiar, wtapiające się w ściany oraz lustra. 

We wnętrzu nie brakuje także rozwiązań, które perfekcyjnie sprawdzają się na tak małej powierzchni. Nie zabierają cennego miejsca. – W kuchni zastosowałam dwie duże tafle lustra na ścianie oraz pod barkiem, dające wrażenie głębi i przestrzeni. Przeźroczyste hokery również nie zabierają optycznie miejsca. Złoty lacobel, na ścianie w strefie roboczej kuchni oraz za telewizorem, fajnie odbija światło, dodaje elegancji i stanowi ciekawy element dekoracyjny. Pomieszczenia nie przytłacza ponadto lustrzany stolik kawowy, nawet mimo swoich większych gabarytów – wymienia Katarzyna Rohde.

Projekt wnętrza: Katarzyna Rohde, pracownia Home&Style, www.homeandstyle.pl 

4. Mieszkanie o powierzchni 30 m2 we Wrocławiu

Stalowa, surowa czerń skomponowana z lekkością bieli – to mariaż, który zadomowił się w niedużym, niespełna 30-metrowym mieszkaniu urządzonym w odrestaurowanym browarze we Wrocławiu. Jego przestrzeń, przygotowana z myślą o kobiecie, została zorganizowana tak, by umożliwić zarówno codzienny odpoczynek w ciszy, jak i realizację upodobań lokatorki, związanych z kulinariami.

Estetyka aranżacji nawiązuje do postindustrialnej architektury całego osiedla, odpowiadając gustom mieszkanki, krążącym wokół eleganckiej stylistyki glamour. Białe tło, dominujące na ścianach oraz w meblach strefy dziennej, tworzy godną scenerię dla głównych aktorów przedstawienia. Jednym z nich jest czerń. Pokryto nią wybrane fragmenty ścian kuchennych i powtórzono w oświetleniu oraz w drobnych elementach zdobniczych. Godnie towarzyszą jej złote szlify i butelkowa zieleń. Pierwsze przybrały postać uchwytów meblowych i designerskich lamp sufitowych, druga barwa rozsiadła się na klasycznej, tapicerowanej welurem kanapie i podnóżku, stając się energetycznym centrum stonowanej strefy salonowo-kuchennej. Razem tworzą unikatowe trio – krążąc w białej przestrzeni kreują jej nowoczesną, energetyzującą elegancję.

Autorzy projektu: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl

5. Mieszkanie o powierzchni 40 m2 w Łodzi

Mieszkanie o powierzchni 40 m2 znajduje się w Łodzi, w dawnej fabryce tytoniu. Zabytkowy budynek pamięta jeszcze XIX wiek. Obecnie kompleks zyskał nowe życie dzięki deweloperowi, który przywrócił mu dawny blask. 

Zastany stan deweloperski nie odpowiadał architektom, dlatego zdecydowali się dokonać we wnętrzu zmian. Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki czemu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce. Wykorzystano je na ustawienie regału, nad którym umieszczono niewielkie okno, wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, “ceglana” czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca, mieszczącego się w starej fabryce z czerwonej cegły, charakterystycznej dla Łodzi. Industrialne echa można także odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali.

Autorzy projektu: pracownia 3XEL, www.3xel.pl

6. Mieszkanie o powierzchni 34 m2 w Krakowie

Mieszkanie o powierzchni 34 metrów kwadratowych zlokalizowane jest na bardzo kameralnym osiedlu na obrzeżach Krakowa – z dala od zgiełku miasta. W szacie kolorystycznej – zgodnie z życzeniem właściciela – dominują odcienie szarości zestawione z matową czernią metalowych elementów wykończeniowych. Ten graficzny duet ociepliły jednak naturalne odcienie dębu. Tak pożądane odczucie przytulności w tym nowocześnie eleganckim, minimalistycznym miniapartamencie budują także szykowne, ale miłe w dotyku tkaniny oraz zróżnicowane faktury wielu materiałów.

Wnętrze ma otwarty układ z dyskretnym, symbolicznym podziałem na strefy. Dzięki temu nieduży metraż wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Nie sposób się domyślić, że salon kryje w sobie także sypialnię, bardzo subtelnie ukrytą za szarym panelem meblowym. Projektantka zaplanowała tu łóżko odmykane. Aby się samodzielnie otworzyło, wystarczy delikatnie nacisnąć front zabudowy. Wówczas okazuje się, że ściana salonu kryje wysokiej jakości materac, miękki, welurowy zagłówek oraz chowane lampki nocne. 

Projekt: Małgorzata Staniek, pracownia Marbou, www.marbou.pl

7. Mieszkanie o powierzchni 38 m2 na Pradze

38-metrowe mieszkanie znajduje się w odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku w okolicy Pragi Północ. Dzięki przemyślanym zabiegom aranżacyjnym, na niewielkiej przestrzeni udało się zamknąć cały świat właściciele – łącznie z prywatną, intymną sypialnią. Zastosowane na ścianach pokoju dziennego i sypialni ozdobne listwy idealnie zaakcentowały klasyczny styl wnętrza. Z pomocą sztukaterii architektki Decoroom podkreśliły także spektakularną 3,5 metrową wysokość mieszkania. Liczne zdobienia Orac Decor wpłynęły na optyczne powiększenie rozmiarów pomieszczeń, pomagając przy okazji dyskretnie wykreować pożądany styl.

Dominującą w aranżacji salonu neutralną szarość ożywiają żółte tony w postaci dywanu, poduszek i grafik na ścianie. Taki duet wygląda bardzo nowocześnie. Aby ocieplić chłodną paletę barw i dodać wnętrzu nieco ciepła i przytulności, w części dziennej i sypialni zdecydowano się na dębową podłogę.  

Projekt: Kinga Kwestarz i Katarzyna Fotek, pracownia architektury wnętrz Decoroom, www.decoroom.eu

8. Mieszkanie o powierzchni 30 m2 w loftowym stylu 

Minimalistyczna kawalerka w loftowym stylu ma powierzchnię 30 m2. Na niewielkim metrażu udało się wygospodarować sypialnię z ogromną szafą wnękową, strefę dzienną z jadalnią, aneks kuchenny z pojemną zabudową po sam sufit oraz małą łazienkę z prysznicem. 

Minimalistyczna sypialnia sąsiaduje tu, przez wykute przez najprawdziwszego kowala przeszklenie, z ocieploną starą cegłą i dębowym drewnem, strefą dzienną. – Energię podkręcają czerwone dodatki, a pozostała wolna przestrzeń daje nowym właścicielom możliwość doposażenia wedle osobistych potrzeb. W mojej głowie mieszka tu jakaś fajna para, która lubi zapraszać przyjaciół na wspólne biesiadowanie – mówi projektantka wnętrza, Ola Dąbrówka.

Projekt: Ola Dąbrówka, GOOD VIBES Interiors, www.goodvibesinteriors.pl

9. Mieszkanie o powierzchni 38 m2 w nowoczesnym stylu

Mieszkanie o powierzchni zaledwie 38 metrów kwadratowych urządzono bardzo wygodnie. Mamy tu pokój dzienny połączony z kuchnią i jadalnią, sypialnię oraz łazienkę. Pierwotnie układ wnętrza był jednak nieco inny. Wnętrze było całkowicie otwarte. Architekt udało się jednak tak podzielić przestrzeń, aby w mieszkaniu znalazło się oddzielne, zamknięte pomieszczenie na sypialnię, w której poza łóżkiem mamy również sporą przestrzeń do przechowywania.

Aranżacja całego wnętrza oparta jest na biało-czarnej, geometrycznej koncepcji, z platoniczną miłością słynnego Pierro Fornasetti do pięknej Liny Cavalieri – w tle. Idąc w zgodzie z teorią "Think outside the box", zostały tu zgrabnie zestawione nieoczywiste połączenia stylistyczne. I tak, klasyczna zdobna sztukateria ścienna czy frezowane lakierowane drzwi współgrają z loftowymi elementami regałów, loftowym systemem drzwi przesuwnych, industrialnym oświetleniem czy celowo zaznaczonymi czarnymi rurami CO. Dostrzegalny żart i przymrużenie oka w podejściu do wystroju nadało wnętrzu charakteru i lekkości. 

Autorka projektu: Marta Piórkowska-Paluch, Architektura wnętrz, www.piorkowskapaluch.pl

10. Mieszkanie o powierzchni 32 m2 w Gdańsku

32-metrowe, dwupokojowe mieszkanie znajduje się na gdańskim Wrzeszczu. –  Celem projektu było uzyskanie elegancji z akcentem industrialnego klimatu osiedla – mówią architekci z pracowni Vzorovo. – Stylowe złoto, butelkową zieleń, subtelne wzory płytek i frezów we frontach połączyliśmy z mosiężną blachą, stalą i naturalnym drewnem.

Pomimo niewielkiego metrażu w strefie dziennej czuć przestrzeń, a wkomponowany w nią aneks kuchenny stał się atutem wnętrza. Mosiężna blacha na ścianie dodaje mu charakteru i pięknie wydobywa urodę czarnych loftowych akcentów, takich jak okap tuba czy stalowa szafka w industrialnym stylu.

W salonie uwagę zwraca ściana zaakcentowana pasem w zielonym butelkowym kolorze. W ten sposób wyznaczono miejsce na strefę wypoczynku – stanęła w niej rozkładana sofa w kolorze koniakowym i pasujący do niej stolik kawowy z drewnianym blatem i na czarnych nóżkach. Nie zabrakło tu też loftowego w stylu oświetlenia w czarnym matowym kolorze. Całości dopełniają okrągłe lustra na ścianie i drewniany stół, przy którym stanęły tapicerowane krzesła w butelkowym kolorze.

Projekt wnętrza: autorska pracownia Vzorovo, www.vzorovo.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także