Małe mieszkanie. Cegła na ścianach, drewno na podłodze. Piękne 40-metrowe wnętrze!

Małe mieszkanie. Cegła na ścianach, drewno na podłodze. Piękne 40-metrowe wnętrze!

Autor: Ewa Kozioł
17 sty 2023 18:24

Mieszkanie o powierzchni 44,5 m² znajduje się w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest małe, ale bardzo wygodnie urządzone. Wnętrze w klimacie retro zachwyca oryginalną cegłą na ścianach, sztukaterią przy suficie oraz drewnianą podłogą w jodełkę. 

  • Dwupokojowe mieszkanie na poddaszu, mimo małej powierzchni i nieustawnego wnętrza, urządzone jest funkcjonalnie, niebanalnie i bardzo klimatycznie.
  • Aranżacja dostosowana została do historycznego charakteru budynku – stąd mamy tu drewnianą podłogę w jodełkę, oryginalne cegły na ścianach, sztukaterie przy suficie.
  • Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych. 

Historyczna kamienica z początku XX wieku, niskie sufity i niewielki metraż – to esencja wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci pracowni KODO. Efekt aranżacji tego dwupokojowego mieszkania na poddaszu, zlokalizowanego na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, to dowód na to, że nawet pozornie nieustawną przestrzeń można urządzić w sposób funkcjonalny i niebanalny wizualnie.

Salon z jadalnią, funkcjonalna kuchnia

Głównym, a zarazem jedynym lokatorem mieszkania jest osoba, która często pracuje w domu – ten aspekt stał się priorytetem we wprowadzonych zmianach aranżacyjnych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Wąska, lecz bardzo funkcjonalna kuchnia, przestrzeń dzienna łącząca salon i jadalnię oraz niewielka sypialnia i łazienka przeszły rewolucyjną metamorfozę, która ujawniła uroki lokalu, ukryte wcześniej pod warstwami wieloletniego wykończenia.

Miejsce do pracy w salonie, prysznic w łazience

Podstawą przeprowadzonych prac była rewizja tego, co niewidoczne – instalacji elektrycznej, grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, a kolejnym krokiem – opracowanie zmian funkcjonalnych. W tym zakresie największą metamorfozę przeszła łazienka, w której wannę zastąpiono strefą prysznicową typu walk-in. Całkowicie zmieniono układ i wyposażenie, dodano szafki. Przestronne miejsce do przechowywania wygospodarowano również dzięki pojemnej zabudowie kuchennej czy meblom w salonie, w których zainstalowano pralkę i suszarkę. Salon to także przestrzeń do pracy, płynnie przechodząca w strefę relaksu.

Cegła na ścianach, drewniana podłoga

Ostatni krok i zwieńczenie aranżacji stanowią elementy wykończenia i wyposażenia oraz wizualne aspekty ich wyboru. Założeniem było w tym przypadku dostosowanie wnętrza do historycznego charakteru budynku – stąd m.in. drewniana podłoga w jodełkę, odkryte oryginalne cegły na ścianach, sztukateria przy suficie czy klasyczne meble. Klimat w stylu retro podbija ciepła kolorystyka, skomponowana z bieli, szarości i brązów, uzupełniona drobnymi akcentami kolorystycznymi w postaci tekstyliów oraz zieleni roślin doniczkowych.

Wyzwania przy projektowaniu

Mieszkanie znajduje się w historycznej kamienicy z początku XX wieku. Jest to poddasze o bardzo niskiej wysokości, co razem z niedużą powierzchnią stanowiło wyzwanie przy projektowaniu. Mieszkanie przeznaczone jest dla jednej osoby, która dość często pracuje z domu, stąd należało wydzielić w salonie strefę do pracy.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki, która odkryła wiele warstw wykończenia wykonywanego przez poprzednich właścicieli. Największa praca dotyczyła elementów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne – rozprowadzenia instalacji ogrzewania, wentylacji, wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wygospodarowanie jak najwięcej miejsca do przechowywania.

Ciekawe rozwiązania

• Pralka i suszarka ukryte w szafie w salonie.

• Subtelny kącik do pracy w salonie.

• Drewniana podłoga układana w jodełkę, sztukateria przy suficie.

• Na ścianie w salonie odkryta została oryginalna cegła.

Produkty wykorzystane w projekcie

• Podłoga: Barlinek – Dąb Mainland jodła francuska 130

• Drzwi: Porta

• Łazienka: Tece (stelaż + przycisk), Invena (umywalka), Roca (miska WC), Omnires (bateria umywalkowa i natryskowa)

• Płytki w łazience: Max Home

• Płytki w kuchni: Vives

• AGD: Electrolux, Franke (zlew)

• Listwa sztukateryjna: Decor System

• Oświetlenie: Nowodvorski Lighting

• Meble: IKEA (sofa, biurko, fotel, krzesło biurkowe, witryny, łóżko), Kave Home (ławka), Beliani, Woodica (stół), Westwing (krzesła), HJORT design (stolik kawowy)

Projekt wnętrza: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, www.kodo.pl

Zdjęcia: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Zobacz także 35-metrowe mieszkanie. Małe, ale wygodne. Piękna kawalerka!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także