PARTNER PORTALU
Mały dom. Zanim wybierzesz projekt

Mały dom. Zanim wybierzesz projekt

Autor: Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk
22 lip 2019 10:03

Co powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając projekt małego domu, by móc w pełni cieszyć się komfortem własnych czterech kątów? Przeczytajcie.

Każdy projekt domu, niezależnie od kubatury budynku, musi z jednej strony odpowiadać potrzebom inwestora, z drugiej natomiast wpisywać się w uwarunkowania, jakie stawia działka, na której zamierzamy go wybudować. Chodzi przy tym o rozmiar, kształt oraz usytuowanie działki względem stron świata, a także o parametry budynku określone przez gminę, na terenie której zamierzamy go wybudować. Dlatego zanim wybierzemy projekt, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub – w przypadku, gdy nasza posesja nie jest nim objęta – powinniśmy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Decyzja określi warunki, których spełnienie umożliwi budowę domu na wskazanej parceli, zawierać będzie również szczegółowe informacje dotyczące bryły budynku. Najczęściej w dokumencie mowa jest o ilości kondygnacji i dopuszczalnej wysokości budynku, kącie nachylenia dachu, linii zabudowy i rodzaju wykończenia elewacji frontowej oraz odległościach, jakie należy zachować od granicy działki czy sąsiednich nieruchomości.

Ekonomia małego domu

Mały dom powinien być ekonomiczny. Odpowiedni projekt pomoże obniżyć koszty budowy i późniejszego utrzymania. Zwróćmy uwagę, by obrys domu był jak najbardziej zwarty i kompaktowy. Pamiętajmy, że wszelkie wykusze czy uskoki w bryle budynku przekładają się najpierw na wyższe koszty budowy, a następnie ogrzewania. Ponadto prosta bryła budynku pozwala lepiej rozplanować wnętrze, dlatego najlepiej wybrać dom o możliwie regularnym planie. Podobnie rzecz ma się z dachem. Jeśli chcemy ograniczyć koszty budowy, powinniśmy zdecydować się na dom z dachem dwuspadowym, a także zrezygnować z lukarn czy jaskółek na rzecz okien dachowych.

Zobacz też: Mały dom - projekt i wnętrza 120-metrowego domu 

Choć garaż i dom pod jednym dachem to rozwiązanie wygodne, większość gotowych projektów małych domów nie uwzględnia garażu w bryle budynku. Dlaczego? Po pierwsze ze względów ekonomicznych – znacznie tańszym rozwiązaniem jest postawienie czy dobudowanie wiaty garażowej obok domu. Po drugie, wpisanie garażu w projekt domu często zaburza proporcje i symetrię budynku (bryła staje się bardziej rozbudowana). Po trzecie wreszcie, garaż zabiera nam przestrzeń mieszkalną. Minimalna powierzchnia jednostanowiskowego garażu wynosi ok. 18 m2. Zastanówmy się, czy bardziej zależy nam na „sypialni” dla samochodu czy dla gości? A może wolelibyśmy mieć większy salon lub jadalnię, w której bez problemu moglibyśmy przyjmować znajomych?

Parterowy czy z poddaszem?

Oto kolejny dylemat inwestora. Wybierając projekt musimy pamiętać, że dom parterowy zajmie większą powierzchnię na działce. Tym samym skurczy się przestrzeń rekreacji i wypoczynku w ogrodzie. Pamiętajmy też, że dom jednokondygnacyjny wymaga szczególnego przemyślenia i rozplanowania wnętrza, tak aby odseparować sypialnie od przestrzeni dziennej, w której toczyć się będzie większość naszego codziennego życia. „Parterówka” ma jednak swoje zalety, spośród których najważniejszą jest oczywiście brak schodów – rozwiązanie szczególnie cenione przez seniorów oraz rodziny z małymi dziećmi.

W przypadku domu dwukondygnacyjnego zwróćmy uwagę na takie usytuowanie schodów, które nie będzie niepotrzebnie zabierać cennej przestrzeni mieszkalnej. Czytelny podział na strefy dzienną i nocną jest tu znacznie prostszy. Sypialnie zazwyczaj umieszcza się na piętrze, na parterze lokując kuchnię, jadalnię, salon i pomieszczenia gospodarcze. Ponadto dom z użytkowym poddaszem oznacza więcej miejsca na ogród, niższe koszty związane z budową fundamentów oraz mniejszą połać dachu. Aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej pod dachem zwróćmy uwagę, by ścianka kolankowa była możliwie jak najwyższa. Ścianka kolankowa o wysokości 1,2 – 1,5 m oznacza wzrost powierzchni użytkowej nawet o 40%!

To też Cię zainteresuje: Mały dom: 12 dobrych projektów

A co w środku?

To, czy w naszym domu będzie nam się mieszkało „dobrze” (wygodnie) czy „źle”, w największym stopniu zależy od właściwego zaplanowania i rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz.

Wybierając projekt małego domu przyjrzyjmy się dokładnie układowi funkcjonalnemu – radzi Lidia Nowakowska z Pracowni Projektowej Domena. I dodaje: Zwróćmy uwagę, czy ciągi komunikacyjne są wygodne, ale nie zajmują zbyt wiele powierzchni użytkowej? Czy sypialnie nie są zbyt duże? Jeżeli głównie życie rodziny toczy się w części dziennej, która najbardziej sprawdzi się jako otwarta przestrzeń, dając poczucie przestronności, wystarczą pokoje o powierzchni 10-14 m2.

Zanim zaczniemy przyglądać się projektom, dokładnie przeanalizujmy potrzeby wszystkich domowników. Wspólnie ustalmy niezbędną ilość i rodzaj pomieszczeń. Co więcej, jeśli budujemy dom na długie lata, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko aktualne wymagania, ale także te, które mogą się pojawić w przyszłości. W tym przypadku dobrym wyjściem może być projekt domu parterowego z poddaszem do późniejszej adaptacji. Przewidzenie takiej możliwości na etapie projektu pozwala uzyskać na początek funkcjonalną, dobrze zorganizowaną przestrzeń na jednym poziomie, a w przyszłości możliwość łatwego i szybkiego przekształcenia domu w budynek dwukondygnacyjny.

Niezależnie od ilości kondygnacji, dobry projekt domu powinien uwzględniać czytelny podział na strefę dzienną i nocną. Powinny one być od siebie odseparowane w taki sposób, by z jednej strony stwarzać domownikom możliwość wspólnego spędzania czasu i przyjmowania gości, z drugiej zaś zapewniać odosobnienie, ciszę i spokój tym, którzy akurat tego potrzebują. Uwadze inwestorów często umykają pomieszczenia gospodarcze, a także przestrzeń do przechowywania. Traktowanie ich po macoszemu to duży błąd, szczególnie w małym domu. Odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń technicznych i schowków jeszcze na etapie projektu pozwoli uniknąć bałaganu, kosztownych remontów, przesuwania ścian itp.

Czytaj także: Mały dom. 15 pomysłów na wnętrze

W tym kontekście warto przeanalizować rozmieszczenie okien – mówi Lidia Nowakowska. Ściana z oknem wyklucza postawienie tam np. szafy. A przecież schowki i szafy to jest to, czego w każdym domu nigdy nie jest za wiele i nie należy z tego rezygnować. Warto też posiadać przy części dziennej dodatkową łazienkę, lub choćby tylko małą toaletę z myślą o ewentualnych gościach i zachowaniu strefy prywatności w tzw. części nocnej. Przy dobrze rozplanowanej powierzchni nawet w małym domu można wygospodarować też spiżarnię, pralnię i garderobę, które w pełni zostaną docenione w codziennym życiu rodziny.

Jak widać lista pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy wybierać projekt domu jest długa. Jednak z całą pewnością uwaga i czas poświęcony na dogłębne przeanalizowanie wszystkich zagadnień nie pójdą na marne. Przemyślane zagospodarowanie każdego dostępnego kąta pozwoli zoptymalizować koszty budowy i przełoży się bezpośrednio na komfort użytkowania domu, a co za tym idzie również na komfort naszego życia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także