Powrót stylu Memphis – kultowego trendu lat 80.

Powrót stylu Memphis – kultowego trendu lat 80.

Materiał Partnera Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę RuckZuck
15 marz 2021 13:36

Intensywna kolorystyka, geometryczne kształty, abstrakcyjne wzory – Memphis ukazał w latach 80. zupełnie nową stronę designu, odrzucając dotychczasowe style projektowania. Zabawne formy wyparły proste linie i pozwoliły zaznaczyć we wnętrzach poczucie indywidualizmu. Moda lubi zataczać koło i dziś ten ekstrawagancki nurt znów zyskuje popularność.

 – Styl Memphis narodził się w 1981 roku w Mediolanie z inicjatywy międzynarodowych projektantów, chcących zaproponować barwną odpowiedź na minimalizm lat 60. i 70. Nazwa pochodzi ze słów piosenki Boba Dylana zatytułowanej „Stuck Inside Mobile with the Memphis Blues Again”. Już sam ten fakt świadczy o żartobliwym podejściu twórców. Wykreowany przez nich trend jest zestawieniem kiczu lat 50., geometrii art déco i kolorystyki pop-artu. To mieszanka stojąca w opozycji do ówczesnego „dobrego designu”, obok której wprost nie da się przejść obojętnie – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, .

Odważna paleta barw na spokojnym tle

Krzykliwa kolorystyka to jeden z głównych wyznaczników stylu Memphis. We wnętrzu stosowane są takie odcienie jak wiśniowa czerwień, cytrynowa żółć, akwamaryna czy limonka. Łączone ze sobą w nieoczywisty sposób, tworzą interesujące kontrasty. Współczesna wersja Memphis jest jednak bardziej stonowana, dlatego zamiast jaskrawych barw możemy postawić na pastelowe nuty, dzięki którym aranżacja nabierze subtelności.

W tle powinny pojawić się neutralne tony, które zrównoważą wystrój – przede wszystkim biel i czerń. W przypadku podłogi warto postawić na szare lub brązowe dekory, które będą stanowić doskonałą bazę dla awangardowych elementów. Wybierzmy np. panele laminowane .

Gra wyrazistych wzorów

Do wnętrza koniecznie wprowadźmy również wzory. Prym wiodą geometryczne kształty: koła, kwadraty i trójkąty. Śmiało sięgnijmy też po bardziej nowoczesne motywy, np. chevron czy heksagony. Mogą one zdobić zarówno meble, ściany jak i dodatki – wazony, dywany, doniczki czy zasłony. Jeśli obawiamy się, że uzyskamy efekt chaosu, zdecydujmy się na maksymalnie dwa desenie.

Nie powinniśmy jednak rezygnować z wzoru squiggles (nazywanego również bacterio), który zaprojektował Ettore Sottsass, założyciel Grupy Memphis. Jest to najbardziej charakterystyczny motyw tego stylu. Nadruk złożony z wielu drobnych „zawijasów” uatrakcyjni wygląd przestrzeni.

Nieszablonowa forma elementów wyposażenia

Styl Memphis wyróżnia ukierunkowanie na formę, a nie funkcjonalność. To dlatego meble są wielokolorowe, a ich podstaw nie stanowią zwyczajne nóżki – w tej roli występują kule, stożki i walce. Dotychczasowy wygląd elementów wyposażenia możemy odmienić samodzielnie. Dobrym pomysłem jest oklejenie akcesoriów wzorzystymi foliami, przemalowanie komód na żywe barwy i obicie kanap ciekawą dzianiną. Pamiętajmy, by łączyć ze sobą różne kolory. Siedzisko sofy może być różowe, oparcie granatowe, a poduszki na niej leżące – pomarańczowe.

Wnętrze urządzone w stylu Memphis wypełniają meble, ceramika i tkaniny wykonane z tworzyw sztucznych, a jednym z materiałów, którego nie może zabraknąć w aranżacji, jest lastryko. Zawiera ono nieregularne fragmenty barwionego szkła, marmuru i innych materiałów, które są łączone ze spoiwem cementowym lub żywicami syntetycznym, a następnie szlifowane i polerowane aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Materiał ten obecny jest w przestrzeni przede wszystkim za sprawą stolików oraz blatów kuchennych i łazienkowych. Może również zdobić dodatki, np. lampy czy zegary.

– Styl Memphis stał się zapomniany, gdy w latach 90. ponownie zapanował minimalizm. Teraz jednak role znów się odwracają, a na znaczeniu zyskuje filozofia less is bore, czyli mniej znaczy nudno. Warto zainspirować się tym nurtem, by stworzyć radosny i nieszablonowy wygląd wnętrz. Nie musimy kopiować go w całości. Wystarczy, że przemycimy jego wybrane elementy, a to wystarczy, by ożywić przestrzeń – dodaje Katarzyna Śliwińska.

 

Opracowanie: firma 

RuckZuck to profesjonalny , który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników.  W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.

Komentarze

Zaloguj się