Salone del Mobile Milano 2022 okiem projektanta. Zobacz relację!

Salone del Mobile Milano 2022 okiem projektanta. Zobacz relację!

Autor: Ewa Kozioł
06 lip 2022 10:32

Tegoroczna edycja targów Salone del Mobile Milano już za nami. Czy była inna niż poprzednie? Co ciekawego zaproponowali producenci we Włoszech? Czymś zaskoczyli? Bardzo ciekawą relację przygotowała specjalnie dla was projektantka Beata Ignasiak. Zobaczcie czym zachwycił ją Mediolan.

  • W Mediolanie większa ilość producentów proponowała jako materiał na fronty płyty meblowe pokryte gotowymi powłokami, oczywiście najczęściej w kolorze.
  • Jeśli zaś chodzi o propozycje do salonów to tu również widać było ferię kolorów, meble modułowe, ale i niestandardowe w mocnych barwach.
  • To, co zaprezentował Mediolan w zakresie propozycji łazienkowych to cała gama kolorów zarówno ceramiki jak i armatury.

Czasy mamy nieoczywiste, nic nie jest takie jak wcześniej, a planowanie nabiera zupełnie nowego znaczenia i charakteru. Z tym samym zderzają się również organizatorzy Salone del Mobile w Mediolanie. W tym roku odbyła się kultowa 60. edycja. Biorąc pod uwagę moment historyczny, w jakim musiała zostać organizowana – to, co jest kluczowe dla tej imprezy, czyli design był tradycyjnie na najwyższym poziomie. Co łączy tegoroczne propozycje większości producentów? Cała paleta kolorów zestawiona w nieoczywisty, czy też oczywisty sposób.

Zacznijmy jednak tę opowieść od kuchni

To, co ważne – to coraz większa ilość producentów proponowała jako materiał na fronty płyty meblowe pokryte gotowymi powłokami, oczywiście najczęściej w kolorze. Fronty najczęściej były też strukturalne – efekt 3d zmienia odbiór całej zabudowy. Monochromatyczne, szare kuchnie należały raczej do rzadkości. Całość ekspozycji była asymetryczna, choć nadal zbalansowana. Osobiście jestem zwolennikiem łączenia klasyki z nowoczesnością i Mediolan dostarczył mi tych propozycji sporo, a jednocześnie potwierdzić, że są ona obecne w aktualnych trendach.

Zdjęcia: Beata Ignasiak

Jeśli chodzi o blaty to królowały spieki kwarcowe różnych producentów – jednak już o grubości 1,2 cm, co rzeczywiście w tej odsłonie czyni ten materiał bardzo dobrą propozycją. Bardzo indywidualnymi propozycjami były zabudowy kuchenne z polerowanego aluminium, w połączeniu z innymi metalami. 

Coraz więcej firm zaproponowało ciekawe rozwiązania łączenie materiałów czy projektów mebli, które minimalizują odczucie kuchennego charakteru zabudowy. To oczywiście zwrot w kierunku właścicieli domów i mieszkań z otwartą przestrzenią dzienną. 

Zdjęcia: Beata Ignasiak

Jeśli zaś chodzi o propozycje do salonów to tu również widać było ferię kolorów, meble modułowe, ale i niestandardowe w mocnych barwach. Myślę, że wśród czytelników, miłośników energii płynącej z tych kolorów, też znajdzie się całkiem spora grupa. 

Cała gama kolorów w łazience

Do możliwości bardzo precyzyjnego personalizowania mebli w kuchni czy też salonie jesteśmy już przyzwyczajeni od lat. Jednak łazienki nie były tak szczodrze do tej pory traktowane. To, co zaprezentował Mediolan w zakresie propozycji łazienkowych to cała gama kolorów zarówno ceramiki jak i armatury. Indywidualizacja ceramiki do łazienek staje się rzeczywiście coraz bardziej realna. Do tej pory te propozycje mieli w ofercie nieliczni producenci – dziś większość. Co do armatury również
producenci pokazali ofertę o wiele szerszą kolorystycznie niż 3-4 podstawowe kolory. 

Zdjęcia: Beata Ignasiak

Kolejne kluczowe ekspozycje to meble outdoorowe oraz biurowe

Próżno tu szukać szarych, bezpiecznych i praktycznych kolorów. Dzięki tym propozycjom możemy bardzo konsekwentnie poprowadzić wnętrze, jak i np. tarasy w domach.

Dla mnie jako projektanta, który od początku swojej praktyki promuje kolory we wnętrzach, nawet wtedy, kiedy jeszcze kilka lat temu większość polskich domów wyglądała tak samo, w więc beżowo-brązowo – Mediolan, włoski design to zawsze dawka pozytywnej energii i emocji. Dlaczego? Bo kolory są nośnikiem emocji. Projektując przestrzenie dla firm, również zachęcam i proponuję moim inwestorom kolory inne niż praktyczne odcienie szarości.

Ekspozycje mebli biurowych w Mediolanie to również feeria kolorów – stonowanych, po to, aby  wspierać koncentrację, nie rozpraszać i nie podnosić poziomu stresu – ale jednak kolorów. W pracy spędzamy więcej czasu niż w domu (nie licząc snu, bo sen wygrywa ze wszystkimi) warto więc zadbać o przestrzeń, która będzie pomagał nam z powodzeniem realizować nasze cele.

Jeśli Mediolan ma wskazywać trendy to na pewno w trendach są kolory i ponadczasowość, która jest ekologiczna i w związku z tym ekonomiczna. Hołduję tej zasadzie od zawsze.

To, co ważne to również to, że w Polsce jako designerzy pracujemy na tych samych materiałach co nasi włoscy koledzy z branży proponują w ramach Salone del Mobile. Ciekawe czym nas Mediolan zaskoczy w następnej edycji.

Beata Ignasiak – właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrza Prywatnych i Komercyjnych Ignasiak Interiors, wykładowca akademicki, publicystka, juror w konkursach branżowych, doktorantka UMK. W procesie projektowania w centrum stawia człowieka – jego potrzeby i indywidualny gust.

Ignasiak Interiors
ul. Porzeczkowa 2c
86-031 Osielsko, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 602 878 568
mail: ignasiakinteriors@gmail.com

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także