PARTNER PORTALU
Segregacja odpadów - podpowiadamy, jakie kosze do segregacji śmieci kupić!

Segregacja odpadów - podpowiadamy, jakie kosze do segregacji śmieci kupić!

Materiał Partnera Autor: Castorama
27 marz 2020 15:30

Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa segregacja odpadów i jaki kosz na śmieci wybrać do swojego domu.

Segregacja odpadów jest niezbędna, by wykorzystywać surowce wtórne ponownie i zmniejszać zanieczyszczenie całej planety. Tony plastiku i innych odpadów pływają w oceanach, a pozostałe śmieci przez długie miesiące zalegają na wysypiskach. Jedynie zmiana nawyków dotyczących wyrzucania odpadów w domach może zatrzymać kryzys klimatyczny. 

1. Segregacja odpadów - o czym musisz pamiętać?
2. Kosz na śmieci do segregacji tworzyw sztucznych i metali
3. Kosze na śmieci zewnętrzne - papier, szkło
4. Kosz na bioodpady
5. Na jaką pojemność koszy się zdecydować?

Przez lata wyrzucano wszystkie odpady do jednego kosza. Szkło, papier, plastik, metal, odpadki z obiadu, a nawet baterie i uszkodzone sprzęty elektroniczne trafiały do tego samego kubła. W ostatnich latach silny nacisk położono na zmianę tej sytuacji, by ochronić planetę przed dalszą degradacją. Jak prawidłowo segreguje się śmieci? Jaki kosz powinno się posiadać w swoim domu?

Segregacja odpadów - o czym musisz pamiętać?

Segregacja odpadów jest obecnie obowiązkowa. Za wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika grożą kary, związane z podniesieniem stawki za odbiór odpadów nawet o kilkaset procent. Segregacja śmieci jest ważna jednak nie tylko z powodu oszczędności finansowych. Dzięki niej można maksymalnie wykorzystywać surowce wtórne do ponownej produkcji i obniżać ich zbędną produkcję.

Segregując śmieci, chroni się planetę przed nadmierną eksploatacją i pozytywnie wpływa się na stan środowiska naturalnego w najbliższej okolicy. Dodatkowo przetwarzanie surowców wtórnych zmniejsza ilość odpadów składowanych na wysypiskach. Dzięki temu na wysypisko trafiają jedynie te śmieci, których ponowne użycie jest niemożliwe i konieczna jest ich utylizacja.

Aby prawidłowo segregować śmieci we własnym domu, powinno się posiadać odpowiedni kosz lub kilka kubłów. Jakie kosze na odpady powinno się posiadać? Jak przygotować miejsce do składowania odpadów w mieszkaniu?

Kosz na śmieci do segregacji tworzyw sztucznych i metali

W każdym domu powinno się posiadać kilka odrębnych koszy na odpady lub jeden kosz ze specjalnymi przegrodami do segregacji. Niezbędny jest kosz na odpady zmieszane, nieprzystosowane do dalszego przetwarzania, a także pojemnik na tworzywa sztuczne i metale. Tworzywa, takie jak folia i butelki PET, oraz metalowe puszki powinny trafiać do odrębnego pojemnika po wcześniejszym umyciu i zgnieceniu. Są to główne tworzywa, które trafiają do ponownego użycia, dlatego ich segregacja jest szczególnie ważna.

Kosze na śmieci zewnętrzne - papier, szkło

Podczas segregacji powinno się dodatkowo oddzielać papier i szkło. Papier powinien być suchy i pozbawiony tłustych plam, gdyż zanieczyszczone arkusze są bezużyteczne. Do pojemnika zewnętrznego z papierem można wyrzucać również tekturę i opakowania kartonowe po wcześniejszym usunięciu folii i taśmy klejącej. Czarno-białe gazety i kolorowe czasopisma powinny trafiać do tego samego kosza. Kosz na szkło jest natomiast przeznaczony do wyrzucania szkła przeźroczystego i kolorowego. Do pojemnika mogą trafiać butelki oraz puste słoiki. Zabronione jest wyrzucanie wraz z nimi potłuczonych szyb, ceramiki i porcelany.

Kosz na bioodpady

Od niedawna Polacy są zobowiązani nie tylko do segregowania szkła, plastiku i papieru, ale również odpadów bio. Zalicza się do nich między innymi obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, a także zaparzone liście herbaty. Bioodpady mogą być przetwarzane na nawozy w kompostownikach, dlatego w miarę możliwości zachęca się wszystkich do samodzielnego składowania resztek biodegradowalnych. Jest to szczególnie korzystne dla mieszkańców wsi i osób posiadających własne ogrody. Nawóz uzyskany w kompostowniku można wykorzystać zarówno do nawożenia warzyw, krzewów i kwiatów, jak i do trawnika. Aby przyśpieszyć kompostowanie wyrzuconych odpadów bio, można używać specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Na jaką pojemność koszy się zdecydować?

Wybierając  do segregacji, powinno się zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj pojemników i materiał, z którego są wykonane. Równie istotne jest przyjrzenie się pojemności koszy. Kosze domowe o pojemności mniejszej niż 10-15 litrów zwykle są wystarczające wyłącznie dla singli i par. Tak mały pojemnik pomieści jedynie niewielką ilość odpadów zmieszanych. Jednocześnie tej wielkości kosz wystarczy na odpady segregowane wyrzucane przez singla lub parę. Tworzywa sztuczne po zgnieceniu zajmują niewiele miejsca, a ilość wyrzucanego szkła, papieru i odpadów biologicznych zwykle jest niezbyt duża.

W przypadku, gdy w jednym domu zamieszkuje spora rodzina, potrzebny jest większy kosz. Może to być kosz o pojemności 20-30 litrów. Większy pojemnik niekoniecznie będzie lepszy, gdyż znajdujące się w nim śmieci będą wydzielać brzydki zapach, jeśli przez kilka dni nikt ich nie wyrzuci. Mniejszy kosz może być zatem lepszym wyborem, zwłaszcza w przypadku segregowanych odpadów. Większy pojemnik przyda się jedynie przed domem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także