PARTNER PORTALU
Śląska Chałpa: spektakularna metamorfoza stodoły z PRL na dom

Śląska Chałpa: spektakularna metamorfoza stodoły z PRL na dom

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
14 maj 2020 11:03

Za jedynym w swoim rodzaju projektem przebudowy zrujnowanych zabudowań gospodarczych na dom jednorodzinny stoją architekci z pracowni mode:lina. Efekt ich pracy przerósł najśmielsze oczekiwania. Zobaczcie tę wyjątkową adaptację!

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jego forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarskich z okresu PRL, z których udało się wydobyć esencję budowli z tego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

Stara stodoła przebudowana na dom

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mógł być w łatwy sposób sposób przebudowany i w miarę dowolnie zaaranżowany.

Bryła budynku została skrócona o cztery pola konstrukcyjne, z czego dwa pola utworzyły taras zewnętrzny, a kolejne dwa zrobiły miejsce na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły jest doskonale widoczna właśnie z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli. Sam dach budynku został podniesiony, aby można było na piętrze zmieścić funkcje mieszkalne.

Zobacz także: Dom ze stodoły. Zobacz ciekawą adaptację

Drewniana elewacja

Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego sama bryła ma nadal prosty kształt nawiązujący do stodoły. Elewacja została wykonana z drewna i jest "podziurawiona" dużymi, nieregularnymi otwarciami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący ze stodołą dom typu kostka, został zaaranżowany na dom gościnny, a jego elewację pomalowany na kolor szary. Użyte we wnętrzu naturalne i minimalistyczne materiały takie jak gładkie, pięknie usłojone drewno i ciemny polerowany granit świetnie kontrastują, a zarazem uzupełniają się z surowym budulcem czyli nierównymi cegłami czy nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

Projekt: Ślonsko Chałpa
Autorzy projektu: mode:lina™ (www.modelina-architekci.com) - Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Małgorzata Wawrzynek, Anna Kazecka
Data ukończenia: styczeń 2020
Metraż: 300 m2
Zdjęcia: Patryk Lewiński

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także