PARTNER PORTALU
Ten całoroczny domek ma tylko 30 mkw! Zobacz, jak wygląda w środku i na zewnątrz!

Ten całoroczny domek ma tylko 30 mkw! Zobacz, jak wygląda w środku i na zewnątrz!

Autor: Justyna Łotowska
01 lis 2021 09:44

W mobilnym domku letniskowym o powierzchni 30 mkw znalazło się miejsce na kuchnię, łazienkę z wanną, salon i dwie sypialnie. Wnętrze zaprojektowały architektki z pracowni Nasze Nowe, a sam domek to realizacja Tiny Smart House Polska.

Domki bez pozwolenia na budowę, a więc do 36 mkw, cieszą się teraz ogromną popularnością. Nie ma się co temu dziwić - przy obecnych cenach mieszkań (czy kosztów budowy domu) wizja własnego mieszkania bez kredytu na całe życie, niewielkiego, ale w pełni funkcjonalnego, to kusząca wizja i marzenie wielu z nas. 

Przy pomocy projektantek z pracowni Nasze Nowe powstał projekt, który zrealizowała zajmująca się budową mikro domków polska firma Tiny Smart House Polska.  W tym ośmiometrowym tiny house o powierzchni 30 m kw niczego nie brakuje. Kuchnia, łazienka z wanną, salon i 2 sypialnie, a do tego sprytnie ukryte miejsce do przechowywania sprawia, że w mini domku osiągamy maksimum użyteczności na minimalnej powierzchni.

Mały, ale bardzo wygodny. Mikro domek z wygodami

Właścicielka tego mikro domku, mieszkająca w nim cały rok, długo szukała odpowiedniego sposobu na zrealizowanie ambitnego planu. A wyzwanie było duże! Powstał wyjątkowy domek. Największy z możliwych. Z bogatym wyposażeniem. Całoroczny. Uzupełniony rozległymi tarasami.

W łazience znalazło się miejsce na pralkę, a toaleta została wyposażona w specjalny, spalający ekosystem. Obie antresole przygotowano tak, aby najmłodsi mieszkańcy byli również bezpieczni. Najciekawsze są jednak liczne skrytki: pod schodami i w specjalnej, rozkładanej sofie, która mieści nawet mini biblioteczkę.

Skąd wzięła się moda na mini domki?

Mini domki to trend, który narodził się w USA po kryzysie finansowym w 2008 roku. Szybkie przewartościowanie priorytetów i wizja wolności od bankowych zobowiązań napędziły modę na małe, mobilne domy – dające niezależność i dach nad głową w jednym. W Polsce można sięgnąć nawet głębiej w historię. Pod koniec XIX wieku pod Poznaniem stanął wóz Drzymały, jako efekt sporu z administracją Pruską - brak zezwolenia na budowę domu nie zabraniał postawienia domu na kołach.

Dzisiaj idea tzw. „małego życia” bez zbędnych formalności jest żywsza niż kiedykolwiek. Dlatego małe, ale wygodne domki, to marzenie, które zaczyna spełniać coraz więcej Polaków. 

Projekt wnętrz: pracownia Nasze Nowe
Realizacja domku: Tiny Smart House Polska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także