PARTNER PORTALU
Dom inspirowany stylem retro.  Tak wyeksponujesz antyki!

Dom inspirowany stylem retro. Tak wyeksponujesz antyki!

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Najgorętsze wnętrzarskie trendy zastosowane w praktyce, a przy okazji... mała lekcja historii mody. Designerskie fusion, w którym nowoczesność została zmieszana ze stylem retro i doprawiona wyrazistą szczyptą Orientu. Całość – wyjątkowo smakowita.

Modelka ma na głowie oryginalny kapelusz, zaprojektowany dla Diora przez Simone Mirman. Historyczne już, czarno-białe zdjęcie, wykonane przez fotografa mody Henry'ego Clarke'a, to fragment kolekcji reprodukcji najsłynniejszych okładek „Vogue'a”, m.in. z 1947, 1957, 1991 roku.

Z jednej z nich zerkają trzy dobrze znane piękności: Linda Evangelista, Cindy Crawford i Christy Turlington. Kolekcja pojawiła się w mieszkaniu nie bez powodu. Pani domu była w przeszłości mocno związana ze światem mody i do tej pory pozostał jej do niej ogromny sentyment...

Dla czteroosobowej rodziny

Trzypoziomowy apartament w bliźniaku z ogródkiem, zajmuje rodzina z dwójką małych dzieci. Dom, o powierzchni ok. 150 m2, ma dość nietypowy układ. Najniższy poziom zajmuje garaż, piwnica, kotłownia i pralnia.

Na parterze znalazły się kuchnia, jadalnia, salon, pokój gościnny i łazienka pana domu, zaś na piętrze – duża sypialnia gospodarzy, pokój dzieci i łazienka gospodyni. Każde wnętrze to odrębna i autentycznie pasjonująca „opowieść” – zasługa doskonałej współpracy pomiędzy właścicielami domu, a architekt Katarzyną Mikulską-Sękalską.

Gospodarze nie ukrywali, że bardzo lubią styl retro i jego elementy chętnie zobaczyliby w mieszkaniu. Projektantka postanowiła jednak nie tworzyć jednorodnych, ciężkich wnętrz, lecz w nowoczesną, chwilami wręcz minimalistyczną bazę, wprowadzać meble i przedmioty wyraźnie nawiązujące do przeszłości. I tak w domu pojawiło się wiele oryginalnych, najczęściej odrestaurowanych mebli, skrzętnie wyszukanych przez właścicieli.

W stylu retro

W jadalni – stylowy stół i krzesła oraz znaleziona w garażu, duża garderobiana szafa, w salonie – pełna uroku komódka, w sypialni – wielkie łóżko, a w jednej z łazienek – stare meble indyjskie.

Jest też wiele innych nawiązań i ukłonów w stronę klasyki, jak choćby lśniący, „barokowy” żyrandol z kryształków, kryształowe kinkiety w tym samym stylu, pikowane ściany (jeden z wnętrzarskich hitów), ozdobne tapety, tafta zastępująca drzwi garderoby, tkaniny w kolorze złota, rzeźbione wzory na przypominających stare kafle płytkach kominka, czy dekoracyjny front kuchennej wyspy, wiernie odwzorowany z płytek. 

Przy tym proporcje zostały zachowane, niczego nie jest ani zbyt dużo, ani za mało, a wszystko idealnie do siebie pasuje. Barok (nieustannie bardzo modny) w pełnej harmonii współistnieje obok oszczędnej, nowoczesnej stylistyki, a często nawet wyjątkowo zyskuje, „pokazując się” w tak odmiennym, spokojnym towarzystwie.

Orietntalne inspiracje

Olśniewająco prezentuje się także Orient, który totalnie zawładnął jedną z łazienek, stając się dzięki temu namiastką egzotycznych podróży. Z założenia, paleta barw zastosowanych we wnętrzach, została ograniczona do minimum. Aranżacje poszczególnych pomieszczeń oparto na kontraście: jasne i ciemne, najczęściej w duecie czerni i bieli, ale zostały tu także wprowadzone ciemne brązy, szarości, grafity, beże, a w sypialni i łazience – wyjątkowo – burgund, czekolada i fiolet.

Na tym tle pojawiają się bardzo ożywcze lśnienia – światło odbija się w kryształkach lamp, w malowniczej „ścianie”, utworzonej przez denka butelek wina, w szklanej obudowie wyspy, płytkach na kominku, w połyskującej mozaice i dekorach w łazience oraz we wszelkich stalowych i szklanych detalach.

Oddzielne łazienki dla niej i dla niego

Ciekawy kontrast, tym razem „płciowy”, widoczny jest także w aranżacji obu łazienek. Nikt nie będzie miał wątpliwości, do kogo należy jedno z dwojga miejsc porannych i wieczornych ablucji. Łazienka pana domu jest stonowana, konsekwentnie utrzymana w szarościach, urządzona stricte praktycznie i z wykorzystaniem kanciastych kształtów. Miejsce, w którym zażywa kąpieli pani domu, to dla odmiany wnętrze pełne rozbuchanego koloru, pełne zaokrągleń, luksusowe i stworzone do zażywania wielogodzinnego relaksu...

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także