PARTNER PORTALU
Jak wkomponować meble kolonialne w nowoczesne wnętrze?

Jak wkomponować meble kolonialne w nowoczesne wnętrze?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Uporządkowana, funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń, prostota form, grzeczna kolorystyka. Słowem – pełna harmonia. Jednak spokój jest tu tylko pozorny

Wytrawny obserwator od razu zauważy malutkie "prowokacje"... W jednym z wrocławskich, trzypoziomowych apartamentów, zamieszkało małżeństwo trzydziestolatków z dzieckiem. Młodzi mieszkańcy to ludzie aktywni, otwarci na świat, prowadzący własny biznes. Najlepiej czują się w nowoczesnych, minimalistycznych i przestronnych wnętrzach i właśnie takiego mieszkania oczekiwali. Projektantce Edycie Żukowskiej dali praktycznie wolną rękę, z dużą otwartością i zainteresowaniem przyjmując jej wnętrzarskie pomysły.

Jak wkomponować meble egzotyczne w nowoczesne wnętrze?

Jedynym wymogiem, jaki przed projektantką postawili, było umiejętne wkomponowanie w mieszkanie kilku, już przez nich posiadanych, mebli egzotycznych. Gospodarze chcieli mieć na parterze dużą, otwartą, dzienną przestrzeń, w której znalazłoby się miejsce zarówno na typowy salon z miejscem do wypoczynku, jak również na jadalnię ze stołem do biesiadowania oraz komfortowo wyposażoną kuchnię.

W zastany, gotowy układ funkcjonalny, projektantka postanowiła nie ingerować. Wymyśliła za to sposób, by pozornie oddzielić od siebie te trzy różne strefy, a zarazem sprawić, by były ze sobą połączone. Zaprojektowała wysokie do sufitu ścianki – meble, które z jednej strony wyraźnie wyznaczają granice między poszczególnymi częściami wnętrza, a z drugiej – są na tyle „ażurowe”, że bez problemu można zobaczyć, co dzieje się obok.

Ciekawy pomysł na regały

Ciekawie skonstruowane regały nie tylko organizują i porządkują przestrzeń, ale są także niezwykle praktyczne. Wyposażone w mnóstwo półek, szafek i bocznych skrytek, pełnią też na przykład rolę barowego portalu (w kuchni) czy efektownego tła dla kina domowego (w salonie). Prostota, minimalizm i wyraźnie zgeometryzowane formy, zdominowały wszystkie domowe wnętrza. Podobnie jak duet barw: czekolady i ecru, elegancki kontrast ciemnego z jasnym.

Jedyny wyjątek stanowi sypialnia gospodarzy, w której króluje wyrazisty kolor niebieski, pojawiający się na dekoracyjnie wytłaczanej tapecie i tiulowej zasłonie. Zasłony to zresztą jeden z detali, nieco ocieplających oszczędną stylistykę mieszkania. W wielu jego miejscach pojawiają się także elementy, które intrygują swą „obecnością”, czasem nawet troszkę prowokują.

Tak jak na przykład oryginalny, żelazny żyrandol, zwisający nad jadalnianym stołem, kojarzący się raczej ze starym zamczyskiem, niż minimalistycznym, współczesnym wnętrzem. Bardziej pasują do niego wysokie świece, niż elektryczne żarówki... Albo dla odmiany, lampa w łazience gościnnej, której ozdobna forma predestynuje ją raczej do sypialni, niż do toalety...

Indyjskie parawany

Kolejnym przykładem są wspaniałe, indyjskie parawany, które projektantka umieściła w powstałych w okolicach schodów niszach. Sprytnie zasłoniły puste przestrzenie, a przy okazji pełnią dekoracyjną rolę. Za jednym z nich ustawiono lampę, by wieczorami, nastrojowe światło przenikało przez powycinane w drewnie wzory. Warto zauważyć, że zarówno orientalne parawany, jak i specjalnie projektowane meblowe ścianki, łączy ta sama cecha: pewna „ażurowość”, która sprawia, że jednocześnie zasłaniają i odsłaniają to, co się za nimi znajduje. Takie zabiegi zawsze budzą ciekawość i zapobiegają aranżacyjnej nudzie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także