Jasne wnętrza domu we Wrocławiu. Paryski szyk i wiedeńska plecionka!

Jasne wnętrza domu we Wrocławiu. Paryski szyk i wiedeńska plecionka!

Autor: Justyna Łotowska
23 cze 2022 15:02

Przenosimy się dziś do Wrocławia, do wyjątkowego domu projektu architekt wnętrz Agnieszki Balickiej. Ton nadają tu pełne swobody dodatki w stylu boho oraz rysunek marmuru, idealnie odwzorowany na spiekach kwarcowych.

  • Podstawa projektu 160-metrowego bliźniaka to dwie kondygnacje. 
  • Ujmują tu piękny, drewniany parkiet ułożony w klasyczną jodełkę, sztukaterie, rozety, delikatny rysunek marmuru i wysokie sufity.
  • Dopełnieniem paryskiego szyku są wybrane meble i dekoracje — biała zabudowa kuchenna z mosiężnymi uchwytami szuflad i stylową armaturą przy ceramicznym zlewie, kryształowe abażury lamp nad marmurową kuchenną wyspą, marmurowa obudowa kominka.
  • Czytaj także: Paryski szyk na Pradze. Zobacz piękny apartament w Warszawie

Inwestorzy pragnęli, by ich nowy dom był jasny, przestronny, zalany naturalnym światłem padającym z licznych przeszkleń — okien i drzwi. Jednocześnie, już na etapie wstępnych rozmów o projekcie wspomnieli, że marzą o domu przytulnym i ciepłym, lecz także i eleganckim. Agnieszka Balicka świetnie wiedziała, jak uzyskać zadowalający ich efekt.

Dom bliźniaczy o powierzchni 160 m2

Podstawa projektu 160-metrowego bliźniaka to dwie kondygnacje wykończone w stylu przywodzącym na myśl współczesną wersję mieszkania Haussmanowskiej kamienicy. Ujmują tu piękny, drewniany parkiet ułożony w klasyczną jodełkę, sztukaterie, rozety, delikatny rysunek marmuru i wysokie sufity.

Dopełnieniem paryskiego szyku są wybrane meble i dekoracje — biała zabudowa kuchenna z mosiężnymi uchwytami szuflad i stylową armaturą przy ceramicznym zlewie, kryształowe abażury lamp nad marmurową kuchenną wyspą, marmurowa obudowa kominka, łagodnie zaokrąglona linia schodów prowadzących na piętro do części prywatnej domu, klasyczne konsole oraz lustra w złotych rzeźbionych ramach zdobiące sypialnię właścicieli i łazienkę na parterze.

Drewniane i rattanowe dodatki - wiedeńska plecionka jest piękna!

Chłodno? Skądże! Styl paryskiej kamienicy to jedynie tło dla drewnianych i rattanowych dodatków, które Pani architekt umiejętnie wprowadziła w projekt wrocławskiego domu. Wiedeńska rattanowa plecionka (swój debiut zawdzięcza austriackiemu stolarzowi Michaelowi Thonetowi, który w 1859 roku wykorzystał ją w stworzonym przez siebie kultowym krześle z giętego drewna — Nr 14) pojawia się w strefie dziennej w wielu momentach — na krzesłach przy jadalnianym stole (model 811 marki TON), na abażurach lamp zdobiących konsolę, na drzwiach szafy w holu.

We wnętrzu dużo jest również naturalnego drewna: wspomniana już drewniana podłoga, żaluzje osłaniające duże okna, blat stołu oraz stolik kawowy przed sofą. Dekoracje w ponadczasowym, urządzonym z klasą wnętrzu świetnie łączą się ze stylem boho, dlatego architekt zaproponowała dodatki właśnie w tym stylu: wzorzyste poduszki, kosze na donice i do przechowywania oraz trawy pampasowe w wazonach.

Otwarta część dzienna na parterze

Parter domu — strefa dzienna jest maksymalnie otwarta. W aranżacji dominują jasne kolory, gdzieniegdzie zestawione z elegancką czernią elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Hol oddzielony został od otwartej przestrzeni przeszklonymi drzwiami ujętymi w metalowe delikatne ramy Poszczególne części przestrzeni podzielono ze względu na funkcję.

Jadalnię akcentują wiszące nad stołem lampy — klasyki designu PH 5 Mini marki Louis Poulsen (zaprojektowane przez Poula Hennigsena), strefę wypoczynkową umownie określa dywan położony przed sofą, a na granicy aneksu kuchennego zaprojektowano spektakularną wyspę. Tu pojawia się klasyczny wzór marmuru, który nadaje projektowi elegancji.

Kuchnia z wyspą obłożoną spiekiem kwarcowym

Wyspa kuchenna we wnętrzu projektu pracowni Balicka Design obłożona została wielkoformatowym spiekiem kwarcowym marki Laminam Bianco Stratuario Venato z kolekcji I Naturali, który do złudzenia przypomina naturalny luksusowy kamień, lecz o wiele lepiej sprawdza się jako materiał wykończeniowy do domowych zadań specjalnych. Tym samym ultracienkim spiekiem kwarcowym
(o grubości od 3 do 12 mm) obłożono zabudowę kominka.

Spieki kwarcowe to naturalny materiał wykończeniowy wykonany ze sprasowanych
w bardzo wysokiej temperaturze iłów łupkowych, skał granitowych, pigmentów ceramicznych
i kwarcu. Spieki mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdzają się na zewnątrz oraz we wnętrzach jako wykończenie podłóg, ścian i mebli.

Bardzo często z płyt wykonywane są blaty kuchenne i łazienkowe oraz parapety. Dlaczego? Płyty ze spieków kwarcowych są odporne na chemię użytku domowego, środki odkażające i detergenty. Nadają się także do kontaktu z żywnością, ponieważ nie uwalniają pod wpływem wody żadnych substancji. Nie dopuszczają również do zagnieżdżenia pleśni, bakterii i grzybów.

Wielkoformatowe płyty są bardzo odporne na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV, a ich właściwości pozostają niezmienne nawet przy intensywnej eksploatacji i częstym czyszczeniu. Na trwałość powierzchni wykończonych spiekami kwarcowymi mają również niebagatelny wpływ umiejętności fachowców, którzy pracują z materiałem. Architektka Agnieszka Balicka podkreśla, że dopiero sprawdzony podwykonawca, który potrafi obrabiać spieki kwarcowe i zna jego parametry oraz właściwości, gwarantuje długowieczność materiału.

Projekt wnętrza: Agnieszka Balicka, Balicka Design
Fot. Dobre Światło

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także