PARTNER PORTALU
Komiks na ścianie: pomysł na aranżację dla odważnych

Komiks na ścianie: pomysł na aranżację dla odważnych

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 lut 2009 14:16

Nie chcieli „oklepanych” aranżacji „rodem z salonu meblowego”. Odrzucili ciężkie zasłony i futrzane dywany. Ich dom, tak jak oni, jest nietypowy. Po prostu inny.

Młodzi, energiczni, pełni życia. Zbuntowani. Przeciw sztampie, szarej codzienności, zwykłości. Ich dom miał być inny. Musiał posiadać własny, niepowtarzalny charakter. Oboje chcieli, aby każdy, kto ich odwiedzi, na długo zapamiętał ten wystrój. Marzenie się spełniło – mieszkania rzeczywiście nie da się zapomnieć.

Wnętrze bez podziałów: otwarta przestrzeń

Dokładnie oddaje „wnętrze” właścicieli – otwartych na świat bez granic. Bez granic, ponieważ w tej aranżacji nie zostały wprowadzone żadne widoczne podziały. Strefy, które zwykle oddzielone są od siebie, chociażby linią sufitu czy podłogi, tutaj stanowią jedną całość. – Zrezygnowanie z wszelkich, nawet umownych rozgraniczeń międzystrefowych to zabieg zamierzony – mówi autorka koncepcji całości, arch. Marta Śmigielska – Dzięki temu, niewielkie wnętrze robi wrażenie bardzo przestrzennego.

Kuchnia: oryginalny wystrój

W kąciku kuchennym od razu rzuca się w oczy ta wymarzona przez gospodarzy niepowtarzalność. Elegancki, dystyngowany wzór drewna zebrano występuje tu w towarzystwie „różowego fioletu”. – Ten kolor to wybór Moniki – tłumaczy Dariusz, właściciel mieszkania. – Powtarza się w całym domu i, muszę przyznać, ożywia wnętrze. Tak wyglądają fronty szafek i zabudowy kuchenno-pokojowej. Inaczej nie można jej nazwać.

Część, w którą wbudowany został piekarnik, dosłownie „zlewa się” z regałem przeznaczonym na książki. Od jednolitego tła „:odcinaja się” jedynie przesuwane, przezroczyste drzwiczki biblioteczki. Nie da się również przeoczyć dizajnerskich dodatków, które poza funkcją praktyczną pełnią też rolę ozdób (chociażby słynny wyciskacz do owoców Philippe'a Starck'a czy miseczki dla kota).

– Nie mogliśmy wyposażyć ulubieńca w zwykłe naczynia, bo „zwyczajność” nie pasuje ani do niego, ani do nas – śmieje się właściciel – Kotu też się chyba podobają, bo nie narzeka. I trudno mu się dziwić, bo czyż miseczki pomysłu Miriam Mirri mogą się nie podobać?

Tuż obok „kuchni” została zaaranżowana część „jadalniana”. Tworzą ją stół i krzesełka. Ktoś mógłby powiedzieć, ze właśnie tutaj biegnie granica między strefami. Ale to tylko pozory. Co prawda zarówno sufit, jak i ściana, przy której ustawiono meble, odcinają się od całości (są brązowe), ale wystarczy spojrzeć na sufit, by się przekonać, że stanowi on swoistą „linię komunikacyjną” z przedpokojem. Jak twierdzą właściciele, gdyby całość była tylko biała lub brązowa, byłoby… nudno. Zaś nudy temu wnętrzu zarzucić nie można.

Tapeta z komiksem Roya Lichtensteina

Ścianę za „salonową” sofą zdobi oryginalna tapeta z reprodukcją obrazu Roya Lichtensteina. To z kolei odzwierciedla pasję pana domu – zamiłowanie do sztuki i komiksów. – Nie jestem fanką superbohaterów, postaci fantastycznych – komentuje – Uwielbiam, że tak powiem „powieści rysunkowe”, mówiące o faktach, np. o holokauście. Na przeciwległej ścianie umieszczony został telewizor. Zainstalowano go w specjalnie wykutej niszy, której dolna krawędź, przykryta taflą przeźroczystego szkła, gra rolę półki na płyty. Pod sprzętem stanęła komoda na… sprzęt RTV. Jednak, przekornie, wcale nie pełni swojej funkcji. Od góry pokryta fioletową płytą mdf, jest meblem na podręczne drobiazgi, książki czy komiksy.

Jak już mówiłam, róże i fiolety to barwy Agaty – uśmiecha się pan Darek – Moim „wkładem” są dzieła znanych, aczkolwiek nie zawsze konwencjonalnych, artystów. Podobnie jak fiolety, pojawiają się wszędzie. Wszędzie, czyli także w łazience. Na jej drzwiach umieszczona została reprodukcja-naklejka sylwetki dziewczyny, wzór stworzony przez artystę zwanego Banksy.

To tajemniczy, angielski artysta graffiti, którego prawdziwe personalia, podobnie jak twarz, nie są nikomu znane. – Swoistą wizytówką Banksy'ego jest szczur – tłumaczy gospodarz – jednak to zwierzątko nie bardzo pasowało nam do łazienki, dlatego zdecydowaliśmy się na dziewczynę. Za tak ozdobionymi drzwiami po raz kolejny pojawia się „różowy fiolet”. Identyczną barwę ma część zabudowy obok umywalki oraz fantazyjne dodatki, między innymi mydelniczka w kształcie zabawnego słonika.

Łazienka: niebanalny wystrój

Kolor ten, podobnie jak w całym wnętrzu, łączy się z wzorem zebrano. A całość zabudowy to bardzo ciekawa konstrukcja. Obfituje w „tajemne skrytki”. Wysoka szafka kryje w sobie pralkę, zaś pod umywalką, został sprytnie ukryty kącik na kuwetę pupilka właścicieli. – Kocia toaleta jest zazwyczaj bardzo kłopotliwym tematem – tłumaczy architekta.

Tutaj jest całkowicie niewidoczna i nikomu nie przeszkadza. Nikomu także nie przeszkadza telewizor w sypialni. Tym bardziej, że właściwie w ogóle nie zabiera miejsca. Umieszczono go... w szafie. A dokładnie, na jej frontowych drzwiach. I już chyba nikogo nie zdziwi fakt, że front owej szafy to zebrano, zaś sprzęt został zawieszony na fioletowym pasku z lakierowanego mdf-u (to zresztą jedyny „żywy” akcent w tym miejscu). Sypialnia jest raczej mroczna.

Zależało nam na tym, aby można było tutaj odpocząć, czy się przespać, o każdej porze dnia - mówi właściciel. – Pokój jest w kolorystyce ciemnych brązów. Przy zaciągniętych roletach, nawet w słoneczne południe, panuje tu miły półmrok]. Brązy rzeczywiście opanowały to pomieszczenie. Nawet nawiązująca do części dziennej wnętrza tapeta, z obrazem Lichtensteina, który w oryginale jest barwny, tutaj ma kolor brązu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także