×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Luksusowy miejski apartament. Tak wygląda po metamorfozie!

Luksusowy miejski apartament. Tak wygląda po metamorfozie!

Autor: Justyna Łotowska
08 lut 2022 15:02

Głównym wyzwaniem podczas prac nad projektem modernizacji luksusowego apartamentu w Madrycie był dialog z zastaną lokalizacją, częścią hiszpańskiej architektury, zaprojektowanej przez katalońskiego architekta José Antonio Codercha w połowie lat 60.

  • Właściciele apartamentu w prestiżowej dzielnicy Salamanca pragnęli jak najbardziej uszanować istotę projektu z lat 60.
  • Luksusowe wnętrza apartamentu w Madrcue zaprojektowała pracownia Domus Arquitectura.
  • Początkowy rozkład, typowy dla czasów, kiedy budowano bryłę, był nieregularny, z podwieszanymi sufitami, które zmniejszały wysokość użytkową i wieloma pomieszczeniami, które z biegiem czasu straciły część swojego potencjału.
  • Zaproponowana przez architektów nowa konfiguracja rozwiązała te problemy, stawiając na dbałość o detale i elegancję.

Budynek Girasol, na rogu ekskluzywnych ulic Ortega Gasset i Lagasca w Madrycie po mistrzowsku wykorzystuje naturalne światło. Poszczególne pomieszczenia w mieszkaniach zwrócone są w kierunku południa, przy czym obrót ten jest obliczany na podstawie najkorzystniejszych pozycji słońca w ciągu dnia i różnych pór roku.

Nowa interpretacja autorstwa Domus Arquitectura

Właściciele apartamentu w prestiżowej dzielnicy Salamanca pragnęli jak najbardziej uszanować istotę projektu z lat 60. Poprosili pracownię Domus Arquitectura o jak największe wyeksponowanie światła w mieszkaniu i użycie jakościowych materiałów wykończeniowych. Poszukiwali nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, ale jednocześnie chcieli stworzyć dla siebie przytulne miejsce do życia.

Początkowy rozkład, typowy dla czasów, kiedy budowano bryłę, był nieregularny, z podwieszanymi sufitami, które zmniejszały wysokość użytkową i wieloma pomieszczeniami, które z biegiem czasu straciły część swojego potencjału. Co więcej, pomimo tego, że był to strych z dwoma dużymi tarasami, nie było połączenia między wnętrzem a zewnętrzem. Zaproponowana przez architektów nowa konfiguracja rozwiązała te problemy, stawiając na dbałość o detale i elegancję.

Jednym z przykładów jest podłoga, w której zastosowano przeformułowany Dekton Rem od Cosentino, o mniejszej ziarnistości i w dużym formacie, uzyskując niepowtarzalne wykończenie, podkreślające poczucie ciągłości w apartamencie.

Praca Codercha jako inspiracja

„Sam budynek był dla nas wspaniałym źródłem inspiracji – mówią architekci – Światło, otaczająca fasada, kolory i materiały, zewnętrzna drewniana kratownica, która go otacza i chroni… Chcieliśmy, aby to wszystko w jakiś sposób znalazło odzwierciedlenie również w domu, przenosząc istotę pierwotnego projektu na teraźniejszość”.

Tak dzieje się przy wejściu, gdzie drewniana konstrukcja naśladująca detal konstrukcji zewnętrznej oddziela hol od miejsca pracy i prowadzi nas do kuchni. Tam te same odcienie idealnie komponują się z szarymi i złotymi żyłkami spieku kwarcowego Dekton Rem, które tworzą dużą wyspę. Twardość materiału pozwala na cięcie bezpośrednio na wyspie i postawienie na niej gorącego garnków.

Obok wyspy, w tej samej otwartej przestrzeni, znajduje się jadalnia i salon, który z kolei łączy się z jednym z tarasów. Dominują tu neutralne odcienie: szarości, błękity i biele z drobnymi akcentami w ciemnych tonacjach, jak wspomniane drewno czy mebel-kominek ze spieku Dekton Eter, który definiuje całe otoczenie.

„Pracowaliśmy zarówno z powierzchnią Silestone, jak i Dekton, stosując je na podłodze, w łazienkach i na blatach. Użyliśmy ich do unikalnych elementów, stworzonych na ich miarę, takich jak sam kominek, czy donice zewnętrzne. Cosentino stworzyło materiały o niemal nieskończonych możliwościach” – dodają architekci.

Małe dzieła sztuki

Być może jednym z najbardziej zaskakujących zastosowań spieku Dekton w tym domu jest zagłówek w sypialni dla gości, gdzie odcień Dekton Liquid Shell zmienia się w rodzaj płaskorzeźby o ciepłym i jedwabistym dotyku, który nabiera jeszcze większego znaczenia dzięki oświetleniu LED. Coś podobnego ma miejsce w przypadku dwóch kolumn, wykonanych z Silestone Eternal Noir, które obramowują główną sypialnię i służą jako połączenie pomiędzy paletą światła w salonie i gamą ciemnych tonów, dominujących w łazienkach, wykonanych w całości z Silestone.

Wreszcie, w kolejnej z czterech sypialni, umywalka wykonana z Silestone Blanco Zeus staje się harmonijnym obiektem rzeźbiarskim w formie totemu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także