PARTNER PORTALU
Oldskulowy świat

Oldskulowy świat

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 maj 2009 10:53

Inspiracją do stworzenia tej „domowej galerii”, którą zamieszkuje para młodych ludzi, stała się grafika w stylu fashion-art. Powiększona do imponujących rozmiarów, posłużyła arch. Katarzynie Mikulskiej-Sękalskiej za punkt wyjścia do stworzenia projektu całego mieszkania (pow. 100 m2).

Grafika skupia na sobie uwagę nie tylko z powodu swoich wymiarów (zajmuje jedną trzecią głównej ściany) i usytuowania w centralnym punkcie salonu. Emanuje niezwykłą atmosferą, nasyconą swobodą i elegancją (wieczorne party w znanym kurorcie?, świat glamour, wyczuwalny w powietrzu zapach morza i dobrych trunków...). Grafika wprowadza do wnętrza klubowy klimat, umiejętnie wykorzystany przy doborze wykorzystanych w aranżacji mebli i dodatków. Utrwalona na ścianie scena kusi do zaaranżowania spotkań towarzyskich, a wyposażenie salonu bezwarunkowo im sprzyja.

Rytm minionej dekady

Rozłożysta, duża kanapa o zaokrąglonych liniach (MebelPlast), ustawiona na wprost sprzętu audio-wideo, wyeksponowana w specjalnie zaprojektowanej i podświetlonej od spodu wnęce, obszerna kolekcja płyt, umilająca niejedno przyjęcie w rytmach... oldskulowych. Dobra „stara szkoła” objawia się nie tylko w sferze muzycznej. Oldskul, którego pan domu jest fanem, jest obecny także w aranżacji wnętrz. Właściciele mieszkania zapragnęli powrotu do wzornictwa, materiałów i kolorów, które święciły swoje triumfy ponad 30-40 lat temu. A które dziś powracają do nas w nowych wcieleniach. Minione dekady są tutaj obecne na każdym kroku. Co więcej, doskonale harmonizują z najnowszym wyposażeniem. Domownikom szczególnie zależało na stworzeniu we wnętrzach otwartej przestrzeni. Dlatego też już na etapie wstępnych prac projektowych, wyburzono wszystkie ściany. W ich miejsce pojawiły się nowe, niebanalne rozwiązania.

Koliste przeszklenia

Na uwagę zasługuje dekoracyjna ścianka z bulajem, widoczna od strony salonu, za którą ukrywa się łazienka, przechodząca dalej w sypialnię. Wycięte z mlecznego szkła koło ma za zadanie przepuszczać światło z salonu do łazienki. To jednocześnie bardzo charakterystyczny element mieszkania, wpisujący się w szereg innych, kolistych i opływowych kształtów, stosowanych tutaj na każdym kroku. Łazienkę i ubikację, które ulokowano przy zaaranżowanej w słonecznych kolorach sypialni, wydziela jedynie przesuwana szklana tafla. Energetycznym tłem tego oldskulowego świata są wszechobecne tapety laminowane. Srebrna, opalizująca w kuchni oraz jadalni, odbija blask świateł, a dzięki „utkanej” z drobnych kwadracików fakturze, daje złudzenie rozwibrowania pola widzenia. Na niej jednak wrażenia wzrokowe się nie kończą, bowiem w sypialni i przyległej do niej łazience, zastosowano tapetę z motywem dynamicznie pulsujących linii, w radosnych, „landrynkowych” barwach. Jak widać nie tylko pop-art, ale także op-art jest silnie reprezentowany w tej zaskakującej „domowej galerii”. „Zabawy optyczne” tworzą doskonały mariaż z taflami szkła, elementami z laminatu imitującego szkło i innymi lśniącymi powierzchniami. W tym mieszkaniu bez wątpienia docenia się i urodę drobiazgów, i niepowtarzalność designerskich przedmiotów. Dowodem na to jest m.in. fotel projektu Vernera Pantona. Ta ikona designu, której nie sposób nie zauważyć, gdy znajdziemy się w sypialni, doskonale współgra z dodatkami z pleksi, obecnymi w całym mieszkaniu (przedmioty dekoracyjne i ramki na zdjęcia w salonie, plafon-ufo w sypialni).

Galeria osobliwości

Niespodzianek i elementów budzących zaciekawienie jest znacznie więcej. Nie do przegapienia jest zastosowany przez architekt efekt przeskalowania. W salonie swoimi imponującymi rozmiarami zaskakują sofa i oświetlenie, czy stół jadalniany o masywnych, monumentalnych nogach. W sypialni – duża płaszczyzna rozciągniętego na geometrycznych formach płótna (oświetlenie górne). Galerię osobliwości – tych wysmakowanych, a także tych nie do końca serio (obdarzonych pozytywną energią, ubarwiających przestrzeń), zamyka klimatyczny pokój gościnny. Tutaj także trudno ujarzmić „rozbiegany wzrok”, atakowany przez kolejną dawkę mocnych wrażeń kolorystycznych: wyeksponowany na sztalugach obraz w stylu fashion-art, pochodzące z kolekcji ojca pana domu plakaty filmowe – włoskie i czechosłowackie kino lat 60. i 70... I wreszcie, nieco wyciszająca silne wrażenia, tafla mlecznego szkła, jedna ze ścian kabiny prysznicowej. Po zapaleniu światła w łazience, pozbawiona kolorów tafla, zmienia się nie do poznania...

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także