×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Oryginalne wnętrze w kolorach ziemi. Tak odnowiono stary dom

Oryginalne wnętrze w kolorach ziemi. Tak odnowiono stary dom

Autor: Anna Sołomiewicz
Dodano: 08 kwi 2017 09:19
Zaktualizowano: 09 kwi 2017 12:07

Ciemne mieszkanie w starym, 50-letnim budynku przeszło gruntowną renowację. Po remoncie lokum zachwyca stylowymi wnętrzami w kolorach ziemi.

Tajwańska pracownia HAO Design Studio stanęła przed nie lada wyzwaniem. Stary, 50-letni dom, położony w południowej, mniej zurbanizowanej części wyspy był ciemny, przygnębiający i pełen rozwiązań architektonicznych typowych dla dawnej architektury Tajwanu.

Projektantów to jednak nie zniechęciło. Wręcz przeciwnie - wykorzystali oni oryginalne elementy bryły budynku, tworząc nietuzinkową przestrzeń, do której różnymi otworami, dyskretnie wpada światło. Stąd też wzięła się nazwa projektu: Adventure of Light. 

Efektowna metamorfoza

Trzypiętrowy budynek posiadał dodatkową kondygnację pośrednią, usytuowaną pomiędzy pierwszym, a drugim piętrem. Blokowała ona dostęp światła do wnętrz i zasłaniała widok. Projektanci nie zdecydowali się jednak na jej całkowite wyeliminowanie, a nadali jej nową funkcję.

Ciemne i przygnębiające wnętrze. Tak wyglądała pośrednia kondygnacja przed remontem.
Ciemne i przygnębiające wnętrze. Tak wyglądała pośrednia kondygnacja przed remontem.

Wyburzając jedną ze ścian,otworzyli dom na światło dzienne, a kondygnację zaadaptowali na pokój Zen, w którym domownicy mogą się zrelaksować, podziwiając rośliny w ogrodzie, powstałym w miejscu opuszczonego tarasu. 

Na drugim piętrze, bezpośrednio nad pokojem Zen, zlokalizowano łazienkę, która zyskała obszerny widok na taras z ogrodem. Projektanci w kreatywny sposób wykorzystali starą ramę okienną, która posłużyła za podstawę do zlokalizowania wokół niej ścianki, wydzielającej ogród od pomieszczeń wewnątrz domu. 

Dom ma w sumie 200 metrów kwadratowych powierzchni. Na pierwszym piętrze zlokalizowano obszerną strefę dzienną z salonem, kuchnią i kącikiem wypoczynkowym oraz toaletą, kondygnacja pośrednia to wspomniany pokój Zen. Kondygnację drugą i trzecią przeznaczono na funkcję wypoczynkowo-prywatną. Na drugim piętrze znajdują się dwie sypialnie z łazienkami oraz taras z ogrodem, a na ostatnim piętrze kolejna sypialnia z łazienką. 

Dom w kolorach ziemi

Wnętrza domu utrzymano w modnych kolorach ziemi. Królują tutaj zieleń, brązy i szarości, ożywione gdzieniegdzie akcentem w kolorze jesiennej żółci lub błękitu. W aranżacjach odczuwa się inspiracje stylem vintage i estetyką loftową. Industrialne detale, jak odsłonięte edisonowskie żarówki, na wyeksponowanych kablach bądź loftowe, metalowe lampy, przeplatają się z dekoracyjnymi dodatkami przywodzącymi na myśl dawne epoki. 

Projekt: HAO Design Studio.

Zdjęcia: Joey Liu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także