Piękne wnętrze w jasnych kolorach. W stylu vintage. Ten dom zachwyca!

Piękne wnętrze w jasnych kolorach. W stylu vintage. Ten dom zachwyca!

Autor: Ewa Kozioł
17 lis 2022 16:46

Dom o powierzchni 80 m² urządzony jest w stylu vintage. Autentyczne sprzęty z lat 50. i 60. XX wieku tworzą razem ze współczesnymi urokliwą całość. Ten wyjątkowy, ale nie przypadkowy mariaża nadaje wnętrzu indywidualny charakter.

  • We wnętrzu urządzonym w stylu vintage dominuje biel ożywiona akcentami brązu, czerni oraz intensywniejszych barw.
  • Właścicielka wspólnie z architekt Małgorzatą Bacik opracowały koncepcję eklektycznej aranżacji, w której główną rolę odgrywają meble vintage.
  • „Starociom” towarzyszą przedmioty współczesne, w tym meble zaprojektowane na wymiar przez architektkę.
  • Ściany mieszkania w większości pokryto zmywalną farbą marki Para. Część natomiast ozdobiono dekoracyjnymi tapetami,

Mieszkanie zajmuje dwie kondygnacje domu w zabudowie bliźniaczej. Para młodych ludzi ma tu do dyspozycji 40 metrów kwadratowych na parterze oraz 40 na piętrze. Dla dwojga osób taki metraż okazuje się całkowicie wystarczający – zwłaszcza że rozkład wnętrza został zmodyfikowany przez pracownię MM Architekci, tak by lepiej odpowiadał potrzebom domowników. Część ścian działowych usunięto lub przesunięto, kuchnię połączono z salonem, wybito dodatkowe okno, przerobiono schody, zmieniona została też lokalizacja łazienki na parterze. Dzięki tym manewrom wydzielono m.in. strefę jadalni i znalazło się też miejsce na schowek, do którego prowadzi nieoczywiste wejście poprzez komodę z ryflowanymi drzwiczkami.

Architekci wykorzystali praktycznie każdy zakamarek dostępnej przestrzeni. Na górze urządzili sypialnię, łazienkę, a dwa małe pomieszczenia połączyli w jedno większe, przeznaczone na bibliotekę. Na niezagospodarowanym jeszcze poddaszu, właściciele planują w przyszłości urządzić siłownię.

Stylowo i z klimatem

Jeśli chodzi o aranżację wnętrza, wytyczne właściciela odznaczały się godną podziwu prostotą, klarownością i zwięzłością: dom trzeba urządzić tak, „aby żona była zadowolona”. – Ja zaś chciałam połączyć „nowe ze starym” – wspomina pani domu. Inspirację stanowił zabytkowy kredens, będący rodzinną pamiątką. 

– Nie przepadam za nowoczesnymi wnętrzami, bo wydają mi się zimne. Za to lubię stare meble, gdyż mają niesamowity klimat. Nie myślałam jednak o żadnym konkretnym stylu, chciałam, tylko by wszystko grało – mówi dalej właścicielka. Zwróciła się o pomoc do zaprzyjaźnionej architektki Małgorzaty Bacik. Razem opracowały koncepcję eklektycznej aranżacji, w której główną rolę odgrywają meble vintage. W domu znalazły się więc oryginalne fotele Józefa Chierowskiego w nowej tapicerce oraz inne stylowe sprzęty kupione na aukcjach. – Zależało nam, by przedmioty, które mają dla właścicieli znaczenie emocjonalne, np. stare aparaty fotograficzne, stara maszyna do pisania, kredens po rodzinie, wszystkie otrzymały dobre, eksponowane miejsce – mówi architektka.

„Starociom” towarzyszą przedmioty współczesne, w tym meble zaprojektowane na wymiar przez architektkę. Są to: zabudowa kuchenna, zabudowa biblioteki, szafy wnękowe, komoda pod schodami, szafka w toalecie na parterze i w łazience na piętrze, szafa z drzwiami lustrzanymi w sypialni oraz szafa w wiatrołapie. Oświetlenie również jest eklektyczne: nowoczesne, o minimalistycznej formie tubki i kinkiety AQForm z oferty Dekorian Home kontrastują ze staroświeckimi lampami wyszukanymi w internecie. W domu dominuje biel ożywiona akcentami brązu, czerni oraz intensywniejszych barw.

Ładnie i funkcjonalnie

Drewniane podłogi świetnie odnajdują się w każdym stylu, a szczególnie w vintage. W tym domu wykorzystano dębowe deski warstwowe firmy Boen, wykończone lakierem Live Pure. Kupione zostały w salonie Dekorian Home, podobnie jak płytki ceramiczne, z których ułożona została posadzka w kuchni (Lafaenza), w wiatrołapie i w łazienkach (Apavisa). W łazience na piętrze blat marki Hoder, w który wpuszczono dwie umywalki (Villeroy&Boch), pochodzi z Dekorian Home.

Ściany mieszkania w większości pokryto zmywalną farbą marki Para, również dostępną w Dekorian Home. Część natomiast ozdobiono dekoracyjnymi tapetami, dostępnymi również we wspomnianej sieci salonów z wyposażeniem wnętrz. I tak, w sypialni za zagłówkiem łóżka uwagę zwraca tapeta „Casadeco” z serii „Academie”, w korytarzu na piętrze króluje tapeta architektoniczna Małpa i Chmury (Cole&Son Procu-ratie con Vista 114/8016 Fornasetti).

 – Chodziło o to, by uzyskać wrażenie przytulności, a jednocześnie otwartej przestrzeni. Żeby było jasno i wystrój odznaczał się indywidualnością – podsumowuje architektka. 

– Uważam, że efekt wyszedł super – przyznaje właścicielka. – Oboje z mężem uwielbiamy tu mieszkać, bo jest nie tylko ładnie, ale i funkcjonalnie.

Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Andrzej Bacik, pracownia projektowa MM Architekci, www.mmarchitekci.pl, @mmarchitekci_bacik

Zdjęcia i stylizacja: Anna Bacik, www.behance.net/annazofiabacik

Zobacz także 55-metrowe mieszkanie w Warszawie. Piękne, nowoczesne wnętrze!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także