PARTNER PORTALU
Piękne wnętrze w zabytkowej kamienicy: tak wygląda po renowacji!

Piękne wnętrze w zabytkowej kamienicy: tak wygląda po renowacji!

Autor: Justyna Łotowska
13 sty 2021 14:22

65-metrowe mieszkanie dla 3-osobowej rodziny znajduje się kamienicy objętej nadzorem konserwatorskim. O projekcie i trudnościach w pracy nad renowacją wnętrz w zabytkowych budynkach mówią autorzy projektu, Magdalena i Robert Scheitza z zielonogórskiej pracowni SHLTR.

Mieszkanie o powierzchni 65 m2 przeznaczone zostało dla rodziny z dzieckiem. Głównym zadaniem architektów z pracowni SHLTR było stworzenie trzech niezależnych pokoi (sypialnia, pokój dziecka, gabinet) oraz salonu z aneksem kuchennym.

- Zależało nam na wygospodarowaniu miejsca do pracy, co uzyskaliśmy dzięki gabinetowi. Dzięki sprytnemu przesunięciu ścianek działowych i dobremu zaprojektowaniu zabudowy meblarskiej udało nam się stworzyć ustawną sypialnię z miejscem do przechowywania rzeczy oraz dość spory aneks kuchenny z salonem - mówi współautor projektu, Robert Scheitza.

Część dzienna - salon z aneksem kuchennym

Część dzienna jest jasna i przestronna, a dzięki zastosowaniu koloru (narożnik w kolorze pudrowego różu, krzesła w odcieniach butelkowej zieleni) bardziej przytulna. Wyjątkowego charakteru nadają salonowi żywe rośliny, botaniczne grafiki, a także proste meble w skandynawskim stylu. Okrągły stół na drewnianych nogach w duecie z tapicerowanymi krzesłami to dobry patent na jadalnię, gdy nie mamy na nią zbyt wiele miejsca. Częścią salonu jest też jednorzędowy aneks kuchenny. Jego proste białe szafki idealnie "wtapiają się" w pokój dzienny, dzięki czemu kuchnia staje się naturalną częścią strefy dziennej. Pięknym akcentem nawiązującym do historycznego budynku jest cegła nad blatem  kuchennym. 

Kamienica z nadzorem konserwatora - o czym warto wiedzieć

Kamienica znajduje się pod nadzorem konserwatorskim, dlatego żadna ingerencja w elewacje oraz konstrukcje nie wchodziła w grę.

- Z salonu można by było zrobić drzwi tarasowe i zejście na taras, gdyż za oknem od razu widać  ogród, który należy do mieszkania, jednak ze względu na to, iż jest to zabytek, takie rozwiązanie nie wchodziło w grę - mówi Magdalena Scheitza. -  Wbrew pozorom remont mieszkania w kamienicy z nadzorem nie jest wcale taki straszny. Problem pojawia się jednak chociażby przy wymianie poszczególnych elementów. Kiedyś po prostu wszystko robiło się bardziej trwałe. Drzwi były niegdyś wykonane z litego drewna, co oznacza, że nakład pracy przy renowacji drzwi i ościeżnic jest większy i sam remont zajmuje więcej czasu. Ta sama kwestia dotyczyła też podłóg drewnianych - dodaje Magdalena Scheitza.  

Projekt wnętrza: Magdalena i Robert Scheitza, architekci, pracownia SHLTR Architekci

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także