Piękny projekt: wnętrze stuletniej kamienicy w Warszawie

Piękny projekt: wnętrze stuletniej kamienicy w Warszawie

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
16 lip 2020 11:33

W tym mieszkaniu nie sposób się nie zakochać. Za elegancki, kobiecy i bardzo stylowy projekt odpowiadała architekt Monika Goszcz-Kłos z pracowni Goszczdesign. Zobaczcie koniecznie zdjęcia!

Warszawska kamienica z początku XX wieku to miejsce wyjątkowe, z którym wojenna zawierucha obeszła się nad wyraz delikatnie, pozwalając nam do dziś podziwiać oryginalne modernistyczne elewacje i  secesyjne dekory. Ich urokowi uległa także inwestorka, która unoszącego się w budynku ducha warszawskiej socjety, postanowiła zaprosić do wnętrz swego 54-metrowego mieszkania. O pomoc poprosiła znanego architekta Monikę Goszcz-Kłos, a ta stworzyła przestrzeń wymykającą się schematom – elegancką, kobiecą, przesyconą kolorytem artystycznej bohemy. Gdzie klasykę aranżacyjnych standardów urozmaica szalony twist w stylu boho. 

Może to cię zainteresuje: Mieszkanie w kamienicy - zobacz projekty architektów

Projekt dla kreatywnej duszy

Inwestorka, wykonująca wolny zawód, marzyła o przestrzeni sprzyjającej pracy twórczej. Pełnej pięknych przedmiotów, oryginalnych rozwiązań i elementów będących dowodem jej wyobraźni. Aby sprostać tym oczekiwaniom Monika Goszcz-Kłos postawiła nie tylko na inspirację rodzimą tradycją wzorniczą, ale też sięgnęła nieco dalej, po nonszalancki styl francuskiej cyganerii. I tak ponadczasowa biel ścian, jasny parkiet ułożony we wzór chevron oraz dekoracyjne listwy i sztukaterie stały się czystym płótnem dla aranżacyjnej awangardy obecnej w zdobiących niemal każdy kąt bibelotach, czy w nowoczesnych bryłach mebli  i kuchenno-telewizyjnej zabudowy. Ta ostatnia stała się jednocześnie nie tylko pomysłem na nadanie wnętrzu współczesnego sznytu, ale pomogła architektowi uporać się z mankamentami przedwojennego budownictwa, sprytnie ukrywając elementy wyposażenia i… nierówności ścian.

Czytaj też: Przytulne, eleganckie wnętrze. Ma niepowtarzalny klimat!

Otwarty salon z jadalnią i kuchnią

W otwartej części mieszkalnej (składającej się z salonu, jadalni oraz kuchni) nic nie zaburza kompozycyjnej harmonii. Bohaterką tego wnętrza jest z pewnością sofa (model De Arte marki Miloo Home) – miękka, obita szarym aksamitem, o rzadko spotykanym eliptycznym kształcie. Oprócz jadalnianego stołu, który stanął nieopodal, to jedyny duży mebel w tej przestrzeni. Pozostałą część pomieszczenia Monika Goszcz-Kłos oddała bowiem do dyspozycji dodatkom – miękkim poduchom
i pledom w kojących barwach pasteli, drewnianym stołkom odgrywających rolę krzeseł, lśniącym stolikom kawowym oraz szklanym misom, paterom i wazonom (także Miloo Home) występującym
w przeróżnych formach.

Dekoracje – to zdecydowanie one wskazują estetyczny kierunek całego wnętrza, budując sprzyjający kreatywności niefrasobliwy styl boho. Podobnie jak przychodzące im w sukurs obrazy, rzeźby i grafiki autorstwa znakomitej polskiej artystki Doroty Buczkowskiej, której subtelna, kobieca twórczość dodaje przestrzeni lekkości. Ale by obfitość dodatków nie przytłoczyła stosunkowo niewielkiego pomieszczenia architekt Monika Goszcz-Kłos obok wykończonej w macie zabudowy kuchni umieściła wielki szklany panel w odcieniu grafitu, odbijający widok z okna, rozpraszający słoneczny blask i tym sposobem optycznie powiększający cały salon.

Zobacz również: Piękne mieszkanie w kamienicy z paryską duszą

Hol powiększają optycznie przeszklenia

Kolejne rozwiązanie budujące wrażenie większej przestrzeni dostrzeżemy w holu. Ten z reguły wąski
i długi fragment mieszkania został skrócony i poszerzony dzięki efektownym przeszkleniom prowadzącym zarówno do sypialni gospodyni, jak i do łazienki. W ten sposób doświetlono korytarz,
a przezroczyste elementy aranżacji „otworzyły” część prywatną i zbudowały wrażenie większej przestronności.

Sypialnia w kolorach ziemi

Sypialnianemu relaksowi sprzyjają elementy wystroju mające wiele wspólnego z widzianym
w salonie wyrafinowanym eklektyzmem. Znajdziemy tu spokojną kolorystykę, etniczne wzory, naturalne surowce, takie jak drewno, marmur, szkło czy pleciony sznur (krzesła Volta Edge od Miloo Home, materac marki Treca Interiors z salonu Home&Hotel Solutions).

Łazienka w klasycznym stylu

W łazience zwracają uwagę wzorzyste płytki w klasycznym stylu, proste formy mebli oraz ceramiki, a także rzędy luster powiększające wnętrze łazienki, choć pełniące też funkcję mniej reprezentacyjną – dodatkowych schowków na kosmetyki i akcesoria. Przeszklenia widoczne przy wejściu nie pozbawiają użytkowników tej łazienki prywatności. Zarówno prysznic, jak i część toaletowa zostały bowiem usytuowane w dalszej części pomieszczenia, ukrytej przed niepożądanymi spojrzeniami.

Autorka projektu: architekt wnętrz Monika Goszcz-Kłos z biura projektowego Goszczdesign
Stylizacja wnętrz: Patrycja Rabińska
Zdjęcia: Yassen Hristov

Komentarze

Zaloguj się