PARTNER PORTALU
Przytulne mieszkanie - piękne, jasne wnętrze

Przytulne mieszkanie - piękne, jasne wnętrze

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
19 kwi 2019 10:54

Przytulny apartament łączy w sobie klimat górskiego schroniska oraz luksusowego spa, położonego gdzieś na południowym wybrzeżu Pacyfiku. Jego aranżacja w pełni odzwierciedla zamiłowanie inwestorki do natury i dalekich podróży.

Położony na warszawskim Mokotowie apartament stanowi spokojną przystań dla bardzo energicznej, na co dzień zapracowanej menadżerki, często wyjeżdżającej za granicę. W otoczeniu miejskiej zieleni, blisko terenów rekreacyjnych stolicy może na chwilę zwolnić, zatrzymać się i spędzać miłe chwile z bliskimi i przyjaciółmi. Codzienną równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem pomaga zachować jej także filozofia Wschodu, która obok podróżowania, jest dla niej ważnym źródłem życiowej inspiracji.

Liczne podróże dostarczają właścicielce wiele nowych wrażeń, zarówno estetycznych, jak i kulinarnych. Dlatego przy aranżacji apartamentu istotne było nie tylko położenie przestronnego, bo prawie stumetrowego lokum z obszernymi tarasami (Projekt tarasów: Malwina Koziestańska), ale też wystrój wnętrz, który ująłby w spójne ramy z pozoru skrajnie różne oczekiwania inwestorki. Klientka chciała, aby we wnętrzu połączyć dość odległe na pierwszy rzut oka inspiracje, a mianowicie klimat górskiego schroniska oraz spa na południowym wybrzeżu Pacyfiku. Chodziło o wnętrze wygodne, wręcz komfortowe i sprzyjające odpoczynkowi – opowiada odpowiedzialna za projekt architekt wnętrz Dorota Kudła-Kubrakiewicz. - Jako projektantka, analizując te marzenia i wizje doszłam do wniosku, że najlepiej klimat relaksu zapewni użycie naturalnych materiałów i stonowanych kolorów ziemi, uzupełnionych bardziej energetycznym kolorem żółtym, jednak w jego stonowanej, złoto-słonecznej odsłonie.

Istotnym założeniem projektowym stało się więc zachowanie stylistycznej spójności całego wnętrza. Projektantka postawiła na proste formy, eksponujące bardziej materiały, niż epatując wymyślnym designem. Elementami, które scalają całość jest drewno dębowe w różnych odsłonach (podłoga, drzwi wewnętrzne, fronty kuchenne, meble, okładzina ściany w salonie oraz kominka) oraz kolor żółty, który pojawia się w dodatkach (dywany, poduszki dekoracyjne, obicia krzeseł, tapeta w sypialni). Całość została urządzona w stylu organicznym, z dużym naciskiem na użycie naturalnych materiałów – głównie drewna, lnów o wyraźnym splocie, utrzymanych w kolorach ziemi, roślin we wnętrzu i na tarasach. Styl organiczny dopełniają elementy orientalne, jak tapeta w sypialni, poduszki, komoda w holu – w wiodącym kolorze ciepłego żółcienia. Dodatkowo w mieszkaniu znalazło się, jako dodatki, kilka elementów orientalnych, które odzwierciedlają zamiłowanie inwestorki do kultury Wschodu.

Równie ważne co dobór materiałów i kolorystyki, było podzielenie przestrzeni na cześć dzienną i prywatną. W pierwotnym układzie salon był odgrodzony od holu korytarzem. Jednak, aby zyskać dodatkową przestrzeń, ściana dzieląca te pomieszczenia została wyburzona. W efekcie duża strefa dzienna jest oddzielona od strefy prywatnej drzwiami. Ważną kwestią było także zainstalowanie kominka w części salonowej oraz zaaranżowanie przestrzeni wokół niego w ten sposób, aby zmieściło się w niej naraz grono najlepszych przyjaciół. Strefa kominka płynnie przechodzi w strefę kuchenno-jadalnianą, a przez ścianę, niemal w całości przeszkloną, łączy się z jednym z tarasów. Część dzienna ma właściwie dwa centra – przestrzeń wokół kominka oraz stół jadalniany, będący dopełnieniem zabudowy kuchennej – wyjaśnia Dorota Kudła-Kubrakiewicz. Oba te miejsca były bardzo ważne dla inwestorki. Widok na zielone, spokojne sąsiedztwo jest istotnym elementem dopełniającym wnętrze.

Właśnie w strefie dziennej najlepiej widać też połączenie inspiracji zaczerpniętych z górskiego schroniska i nadmorskiego spa. Istotną rolę odgrywa tu drewniana dekoracja ściany kominkowej, która pozwoliła uzyskać pożądany efekt. Nieregularna kostka dębowa wprowadza do wnętrza dużo ciepła, a jednocześnie podkreśla centralną rolę kominka w strefie wypoczynku. Dobór mebli do przechowywania został podyktowany kluczem doboru materiałów. Większość mebli jest oklejona fornirem dębowym o wyraźnym rysunku słojów. Kryterium doboru sof, krzeseł i foteli była przede wszystkim wygoda. Te meble są tapicerowane, obite naturalnymi tkaninami w kolorach ziemi. Mają też proste, kubiczne kształty, aby swą formą nie zaburzać wypoczynkowego charakteru aranżacji.

Także oddzielona od części dziennej sypialnia i połączona z nią łazienka miały w założeniu być miejscem relaksu. Koncepcja tych pomieszczeń jest zgodna z projektem całego wnętrza. Odnajdziemy tu naturalne materiały, proste tkaniny, kolory ziemi wzbogacone kolorem żółtym. Główny akcent został położony na inspiracje orientalne przez użycie wzorzystej tapety oraz dodatków. Mniej wyeksponowane jest drewno. Integralną część sypialni stanowi taras, zaaranżowany w zgodnie z koncepcją wnętrza. Łazienka przy sypialni bardziej łączy się z orientalnym, dekoracyjnym choć prostym klimatem samej sypialni poprzez użycie otoczaków na większej powierzchni. Biel i drewno stanowią dla nich tło. Łazienka ogólna bardziej wpisuje się w klimat spa w górskim schronisku przez użycie dużych powierzchni drewna o wyraźnym, poziomym rytmie. Obie łazienki łączy prostota wynikająca z połączenia szlachetnych materiałów, koloru naturalnego drewna i bieli.

Tekst: Urszula Tatur.

 Projekt wnętrz: arch. wnętrz Dorota Kudła-Kubrakiewicz, Fantakrea

 Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling / Pion Poziom

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także