PARTNER PORTALU
Udany związek

Udany związek

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 kwi 2009 14:43

Stare meble i Stare meble i nowoczesne zabudowy, ciężkie zasłony i designerskie stoliki. Czy takie połączenie jest w ogóle możliwe? Jak się okazuje, nie tylko jest możliwe, ale wręcz świetnie się sprawdza.

Umiejętne zestawienie elementów klasycznych i nowoczesnych, jakie zastosowała architekt Anna Buczny przy projektowaniu tego wnętrza, może nam zagwarantować rozkosz odkrywania nowego sposobu urządzania wnętrz.

Jak opowiedziała nam pani Ania: - Właściciele mieszkania nieprzypadkowo wybrali taki rodzaj budownictwa, stąd w projektach było ważne, aby nie zatracić jego charakteru. Zastosowanie elementów klasycznych nie podlegało więc dyskusji jako że małżeństwo posiadało już wiele starych mebli, do których są niezmiernie przywiązani. - Nowoczesność natomiast „wkradła się” do projektu jako wyraz wysoko rozwiniętej technologii, która w takich miejscach jak kuchnia czy łazienka jest niezbędna do komfortowego funkcjonowania. Na tym też niezmiernie zależało mieszkańcom.

Zastosowanie wysokiej zabudowy pociągnęło za sobą konieczność wprowadzenia pewnych dodatkowych, specjalnych wzmocnień, które trzeba było wmontować w stropy. Istniejące nie wytrzymałyby bowiem obciążenia wypełnionych, tak dużych szaf. Opłaciło się jednak, ponieważ można teraz, bez najmniejszego problemu, pomieścić w nich wszystkie mniejsze i większe przedmioty, drobiazgi i drobiażdżki. Oprócz zamiłowania do starych mebli właściciele posiadają jeszcze mnóstwo innych pasji, co znajduje odzwierciedlenie w wystroju ich mieszkania. Zafascynowani są malarstwem, uwielbiają muzykę i kochają podróże. Ich rodzina zaś, składająca się z ich dwojga i dwójki dzieci, byłaby niepełna bez jeszcze jednego członka – ulubieńca córki – kota syberyjskiego Iwana.

Mąż pani Agnieszki, Kaare, bardzo lubi Bruce'a Springsteena, sam też gra na gitarze, w związku z czym właśnie w taki sposób usypia wieczorem dzieci. Wyposażenie salonu to wygodny, biały wypoczynek, dwa niewielkie stoliki kawowe i zainstalowany na ścianie telewizor. W kącie umieszczono oryginalny mebel – stylową, starą biblioteczkę na książki. Na ścianach zaś zawieszono obrazy – te w salonie pochodzą z okręgu Gdańska, gdzie właściciele mieszkali poprzednio. Salon jest otwarty na jadalnię. Elementem łączącym te dwie przestrzenie jest oświetlenie oraz specjalnie projektowane detale drzwi, listew przypodłogowych, opasek wokół grzejników i wnęk okiennych.Jak powiedziała architekt: - W ich projektowaniu inspiracją moją były ornamenty starych mebli, które znajdują się w tym mieszkaniu”.

Sypialnia nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o opowiadanie historii o zainteresowaniach właścicieli. Oprócz dwóch dużych obrazów pochodzących z Norwegii, rodzinnego kraju pana Kaare, znajduje się tam również stolik, który architekt Anna Buczny zaprojektowała tak, by stworzyć idealną podstawę pod ulubioną grę Agnieszki i Kaare'go. Bakamon to gra podobna do szachów, pochodzi z Chin, a właściciele przywieźli ją z wyprawy do Brazylii.

Właśnie w sypialni, a nie, jak to zwykle bywa, w salonie, znalazł się kominek, o czym zawsze marzyli lokatorzy tego domu. Ponieważ na większe pamiątki w kuchni nie było miejsca, zawieszono tam oprawione w srebrne ramy zdjęcia, utrwalające ważne dla małżonków chwile. Zainteresowanie sztuką uwidacznia się nawet w łazience – wystarczy zwrócić uwagę na stojącą na jednej z szafek rzeźbę. To niezwykłe mieszkanie w kamienicy całą swą przestrzenią snuje niekończącą się opowieść o pasjach jego domowników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także