PARTNER PORTALU
W stylu retro. Eklektyczne wnętrze

W stylu retro. Eklektyczne wnętrze

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Z miłości do pięknych przedmiotów – tych wiekowych i całkiem współczesnych, narodził się pomysł na aranżację domu, w którym stylistyki pochodzące z różnych epok, tych bardziej odległych i nieco bliższych naszym czasom, łączą się w interesujący „collage”.

W tym domu nowoczesne technologie spotkały się ze stylistykami minionego wieku. Od początku prac nad wystrojem wnętrz, domownicy mieli jasno sprecyzowane pomysły aranżacyjne. A ponieważ niezwykle cenią tradycję, elegancję i piękno niepowtarzalnych przedmiotów, marzyli o stylowych wnętrzach, rodem z minionych epok.

I mimo że dom został zbudowany w XXI wieku, potrafili „zaprószyć w nim ogień” przeszłości. A pomógł im w tym architekt Michał Ostaniewicz, urządzając dom tak, jak tworzy się collage. Mieszał style, łączył faktury, materiały, kolory i gatunki. Efekt – tradycja i nowoczesność z akcentem na przeszłość.

Stylowy eklektyzm

Kiedy przekraczamy próg domu, niczym dumny kamerdyner, wita nas fotel z lat 20. Wypatrzony w butiku z meblami art deco, a następnie poddany renowacji (stare obicie zastąpiła różowa skóra), przeżywa swoją drugą młodość. Zajmuje miejsce tuż przy drugim, bardzo ważnym elemencie hollu – filarze, który podtrzymuje piętro i jest niezwykle dekoracyjny. Architekt dodał mu niepowtarzalności, łącząc różne motywy geometryczne, jedne obok drugich. Słup podświetlono dwiema lampkami – wykonanymi ręcznie na zamówienie.

Salon to wnętrze eklektyczne, starannie przemyślane i skomponowane z różnorodnych stylistycznie elementów. Bardzo stylowe, a przy tym nie napuszone. Tego rodzaju stylistyka często sprawia, że pomieszczenie wydaje się ciężkie i przytłaczające. Tu jednak duża przestrzeń nabrała lekkości za sprawą białych sztukaterii na tle bardzo jasnych różowych ścian, ogromnego okna udekorowanego lekkimi roletami-żaglami i szerokich, składanych drzwi.

W samym centrum salonu ustawiono białą sofę i stolik kawowy, replikę proj. F.L. Wright'a z 1910 roku. Wokół nich stoją dwa francuskie fotele na kółkach, każdy obity inną tkaniną oraz jeden, w czerwonej skórze (Eljot), wyraźnie dominując w tym fotelowym towarzystwie. Klasyki na co dzień służą wygodą. Można zatopić się w nich nie tylko z interesującą książką w ręku, ale też po to, by obejrzeć ulubiony film z nowoczesnego kina domowego. Sprzęt audio-wideo został zainstalowany we wnęce, w której zawieszono perski dywan (poza interesującym efektem aranżacyjnym, doskonały pomysł na wytłumienie dźwięków w dużej przestrzeni).

Przeszłość i współczesność

By dodać wnętrzom „ducha przeszłości” i nasycić je niepowtarzalnym klimatem, architekt zaprojektował stylowy barek oraz lustro w złotej ramie, stylizowane na dawne, pałacowe. I jeszcze, dla dopełnienia tej różnorodnej, ale bardzo klimatycznej kompozycji – antyk, krzesło z połowy XIX wieku, z wysokim oparciem obitym karminową tkaniną, bezdyskusyjny władca tej przestrzeni.

Jadalnia podtrzymuje staroświecką stylistykę, znaną z salonu. Za pięknym stołem w kolorze fortepianowej czerni, ustawiono osiem krzeseł w skórzanym obiciu. To eleganckie miejsce, doskonałe na przyjęcia, w czasie których podaje się wyrafinowane potrawy. Jadalnia jest łącznikiem pomiędzy nie stroniącym od przeszłości salonem, a bardzo nowoczesną kuchnią.

W kuchni współczesność odcisnęła swoje największe piętno. Wnętrze to zostało uzbrojone w nowoczesne sprzęty – płytę indukcyjną, piekarnik, lodówkę, kuchenkę mikrofalową – umieszczone w pomarańczowych szafkach z półbłyszczącego pomarańczowego mdf-u.

Odważna kolorystyka wtóruje najnowszej technice i technologii. Ten nietypowy dom pogodził ze sobą dwa odrębne światy (przeszłość i współczesność), z każdego z nich biorąc to, co zapewnia jego mieszkańcom wygodę życia, a jednocześnie tworzy niepowtarzalny klimat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także