
Hayloft - niesamowity loft w Kijowie. Tak mieszka para architektów
Projekt o nazwie Hayloft to dom, który dwaj ukraińscy architekci pracowni Loft Buro - Oleg Volosovsky i Elena Logvynets, mąż i żona - zbudowali dla swojej rodziny w Kijowie, wyobrażając sobie go jako zbiór kultur, kolorów, materiałów, antyków.

Nuta Indonezji, wspomnienia o Ukrainie i Eurazji oraz sugestie Francji i Włoch współistnieją pod jednym dachem. Projekt o nazwie Hayloft to dom, który dwaj ukraińscy architekci pracowni Loft Buro - Oleg Volosovsky i Elena Logvynets, mąż i żona - zbudowali dla swojej rodziny w Kijowie, wyobrażając sobie go jako zbiór kultur, kolorów, materiałów, antyków oraz rękodzieła, obrazów, graffiti, płaskorzeźb, rzeźb z podróży i wspomnień z czasów Scytów. Ta orkiestra elementów, tak różnych i tak zharmonizowanych ze sobą, łączy się z dwiema innymi cechami: dużą kubaturą budynku - wcześniej wykorzystywanego do działalności komercyjnej, z odsłoniętymi systemami, metalowymi sufitami, konstrukcjami betonowymi i ceglanymi, podwójną wysokością, która ma został odnowiony z zachowaniem silnego charakteru przemysłowego; a z drugiej strony wola właścicieli stworzenia prywatnej przystani, w której nowe technologie i zrównoważony rozwój będą stanowić ciągłe tło dla eklektycznej mieszanki kompozycji.
Otoczony białymi ceglanymi ścianami i oświetlony przez duże okna z antracytowymi wykończeniami, pierwszy poziom obejmuje kuchnię oddzieloną przeszklonymi ścianami, jadalnię i część dzienną, która rozciąga się na górnej antresoli, a także pralnię i pokój córki. Na drugim piętrze salon rozszerza się na przestrzeń do pracy, a następnie na sypialnię z garderobą i łazienką, zaprojektowaną według tej samej koncepcji. Filozofia, która łączy rozwiązania high-tech i antyki, w ciągłym kontraście między starożytnością, nowoczesnością i współczesnością.
Designerskie meble i skórzane wykończenia, drewniane podłogi z mozaiką na przemian z kamienia, tradycyjny ukraiński kominek z majoliki, ławki z litego drewna kontrastują z otaczającą skorupą i jej technicznym wymiarem i funkcją: reflektory i projektory, kanały wodne zwisają z sufitu, podczas gdy rury elektryczne się rozgałęziają na ścianie, przy czym skrzynki z przełącznikami celowo pozostawiono widoczne.
Estetykę odsłoniętych rur, które stanowią dekoracyjny wzór w wystroju wnętrza, odzwierciedlają grzejniki Antrax IT A_25 i BD 25, wybrane przez architektów w matowym odcieniu antracytu w różnych konfiguracjach pionowych do salonu, sypialni i łazienki. Oba modele wykonane w 100% ze stali węglowej nadającej się do recyklingu, złożone z elementów rurowych o średnicy 25 mm, charakteryzują się rytmiczną przemianą ciał stałych i pustek: model A_25 zastosowano w konfiguracji pionowej, natomiast BD 25 ułożony poziomo, spawany na dwóch rozdzielaczach 35 mm. Grzejniki dekoracyjne Antrax IT gwarantują znaczne oszczędności energii, dzięki zmniejszonej zawartości wody i pracy w niskiej temperaturze, wspierając „zielone” powołanie interwencji i wielką ambicję Olega i Eleny, aby żyć w zrównoważonym, przyjaznym domu, w którym każdy szczegół ma został skrupulatnie przemyślany, zaprojektowany lub wybrany.