
Piękny dom pod Krakowem: beton, drewno i fantastyczne niebieskie sofy!
Jednorodzinny dom pod Krakowem to oaza minimalizmu i loftowych inspiracji. Wnętrza z dużą ilością betonu ociepla drewno, a o naturalny charakter dba zieleń, która niemal wchodzi tu do środka.

- Dom pod Krakowem mieści się na działce ze spadkiem i zaprojektowany został tak, by maksymalnie wykorzystać otoczenie zieleni i wprowadzić ogród do środka.
- Nowoczesna, ale przytulna przestrzeń podzielona jest na trzy strefy funkcjonalne i trzy poziomy: dla rodziców, dla dzieci oraz część dzienną.
- Surowość betonu i stali ociepla naturalne drewno, forniry i kolorowe akcenty, w tym piękne sofy w niebieskim kolorze.
- Czytaj również: Wyjątkowy dom spod Krakowa: zobacz wnętrza i bryłę!
Wnętrza dużego domu dla rodziny z dziećmi zaprojektowały architektki Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec + Długosz.
Atutem domu z pewnością jest jego położenie - to budynek wkomponowany w otoczenie i działkę, ukryty przez ciekawskim wzrokiem, z zielenią przenikającą do wnętrza na każdym poziomie i Tatrami widocznymi z dachu. Jak wykorzystać takie atuty i stworzyć nowoczesną, ale przytulną i rodzinną przestrzeń? Architektki poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie!

Nowoczesna bryła z kilkoma poziomami i działką ze spadkiem
Wnętrze domu podzielone jest na kilka poziomów, ze względu na działkę ze spadkiem w kierunku ogrodu. Od strony podjazdu widać zaledwie jego małą część, otwiera się on natomiast na ogród.
Wchodzących do domu wita strefa wejściowa z widokiem na zielony ogród. Industrialne stalowe schody prowadzą na poziom 1, który przeznaczony jest dla dzieci i w którym oprócz sypialni jest też wspólny pokój gościnny i rozrywkowy.
Strefa dzienna znajduje się na parterze, a prowadzą do niej efektowne betonowe schody. To przestrzeń w domu, której przedłużenie stanowi taras. Z tego poziomu, drewnianymi schodami przejść można na najniższy poziom, do strefy prywatnej rodziców, czyli sypialni z garderobą i oddzielnej łazienki.
Dzięki takiemu rozmieszczeniu funkcji, a zarazem otwarciu otoczenia od strony ogrodu udało się podkreślić wszystkie atuty tego pięknego budynku.

Schody to serce domu
Głównym trzonem, który scala ze sobą trzy poziomy z trzema różnymi funkcjami, jest efektowna klatka schodowa. Architektki zastosowały aż trzy różne rodzaje schodów - stalowe, które prowadzą od wejścia, betonowe do części dziennej i drewniane do strefy prywatnej rodziców.

Lekka, ażurowa forma stalowych schodów, materiał, z którego wykonano balustrady oraz przeszklona ściana na piętrze wprowadzają do wnętrza dużo dziennego światła. Przestrzenie te są w zasięgu wzroku, przenikają się, a jednocześnie pozwalają na wejście zieleni do wnętrza.
Wnętrza są surowe, z odkrytymi fragmentami betonowych stropów, ale ocieplono je poprzez wprowadzenie drewna i forniru. Architektki starannie dobrały również oświetlenie, które odgrywa w tym projekcie bardzo dużą rolę. Przytulności dodają piękne niebieskie sofy z welurową tkaniną, a całość rozjaśniają białe ściany.

Projekt: Joanna Kubieniec, Katarzyna Długosz, pracownia Kubieniec + Długosz
Zdjęcia: Marek Swoboda