
Piękny dom w Szwajcarii. Tak wygląda po remoncie
Ten dom stworzył w latach 80. słynny szwajcarski architekt Ernst Gisel. Po czterdziestu latach projekt zyskał nowe życie. Zaglądamy do środka!

Jego artystyczne, a zarazem ponadczasowe podejście do projektów budowlanych czyni ze szwajcarskiego architekta Ernsta Gisela wzór do naśladowania dla pokoleń kreatywnych architektów.
Wyjątkowy charakter jego pracy w imponujący sposób pokazuje dom, który zaprojektował w 1988 roku w Erlenbach, nad brzegiem Jeziora Zuryskiego, przzebudowany przez firmę Victoria Maria Interior Design w 2022 roku.

Dom autorstwa słynnego architekta ze Szwajcarii
Faza twórcza szwajcarskiego architekta Ernsta Gisela trwała ponad sześć dekad, podczas których powstały liczne konstrukcje o różnej topografii i skali. Ekspresyjny beton licowy i wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno czy łupek, kształtuje zespół dwóch domów w zabudowie bliźniaczej w Erlenbach.
Podczas gdy parter pełnił funkcję wejścia do domu, pomieszczenia mieszkalne z widokiem na Jezioro Zuryskie znajdowały się na wyższych kondygnacjach. Zaakcentowany front, ogrody na dziedzińcu i tarasy wcinają się w przestrzeń, łącząc wnętrze z otoczeniem i tworząc różne otwarte przestrzenie, w których można spędzać czas.
Dom jako rzeźba
Wyzwaniem dla projektantki wnętrz Victorii Marii było połączenie brutalizmu architektury z wygodą i elegancją, a także z francuskim akcentem. Wyraźnie teksturowany i odsłonięty betonowy sufit jako element wystroju pozostaje zatem równie uderzająco widoczny.
Uwagę zwracają też wnęki i wycięcia w ścianach i przegrodach, które Gisel wybrała do podziału na strefy, różne faktury i zmiany materiału. Okrągłe połączenia ścian, okna w nietypowych pozycjach, przełomy i otwarta galeria tworzą nieustannie zmieniające się perspektywy. Kluczowe dla domu są też centralne schody, które łączą wszystkie poziomy.

Remont kultowego domu - łazienka zmieniła się nie do poznania
Wymieniono nie tylko podłogi, ale także kuchnię i łazienki. Wymagania zmieniały się na przestrzeni lat, dlatego industrialny układ kuchni został zastąpiony kuchnią otwartą. Teraz znalazły się tu: mosiądz, emaliowana zielona lawa i marmur Emperador.
W łazienkach na ściany i podłogę wybrano jasny, włoski trawertyn, aby kontrastować go z mocno teksturowanym, odsłoniętym betonowym sufitem. Duże lustra powiększają przestrzeń. Widzimy tutaj kultową baterię Tara Dornbracht w wykończeniu Brushed Dark Platinum.
