W przedwojennej kamienicy na Żoliborzu: świetny pomysł na wnętrze

W przedwojennej kamienicy na Żoliborzu: świetny pomysł na wnętrze

Autor: Justyna Łotowska
23 sie 2021 11:43

70-metrowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy na Starym Żoliborzu przypomina o przeszłości budynku, ale jest też zachwycająco współczesne. Zobaczcie piękny projekt z pracowni Fuga Architektura.

Życzeniem inwestora było przearanżowanie mieszkania i dostosowanie do nowoczesnego stylu życia. W miejscu dawnej kuchni z mało funkcjonalną spiżarnią znalazła się więc sypialnia, a klaustrofobiczna toaleta została połączona z łazienką w jedno pomieszczenie. W ten sposób powstał funkcjonalny salon kąpielowy. Również strefa dzienna, czyli długi i wąski hol wejściowy, salon oraz kuchnię połączono w jedno, przestronne i otwarte pomieszczenie.

- Podczas realizowania projektów zlokalizowanych w zabytkowych kamienicach dbamy o to, aby zachować jak najwięcej oryginalnych elementów, które nadają wnętrzom niepotwarzalnego klimatu. W tym przypadku udało się odrestaurować piękny drewniany parkiet ułożony w jodełkę, który nosił na sobie ślady po składowaniu węgla. W sypialni odkryłyśmy na ścianie oryginalną cegłę, a w całym mieszkaniu udało się odrestaurować żeliwne grzejniki, które zostały wypiaskowane, aby pozbyć się starych warstw farby i polakierowane proszkowo na nowo - mówią architektki z pracowni Fuga Architektura, Antonina Sadurska i Katarzyna Burak.

Mimo zachowania tak wielu oryginalnych elementów ze starego mieszkania wnętrze jest zaskakująco współczesne. To zasługa kolorystyki, która nadaje nieco loftowy charakter i materiałów - stali, drewna i szkła. 

Projekt wnętrza: Antonina Sadurska i Katarzyna Burak, Fuga Architektura
Zdjęcia: Aleksandra Dermont

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także