×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Wyjątkowy dom spod Krakowa: zobacz wnętrza i bryłę!

Wyjątkowy dom spod Krakowa: zobacz wnętrza i bryłę!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
30 kwi 2020 10:08

Ten dom powstawał na podstawie projektu z katalogu. Zobaczcie jak odmieniła go Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design!

Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design postanowili udowodnić, że dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego, można zmienić w nowoczesny i zaskakujący obiekt o ciekawej i współczesnej estetyce, zachowując jednak jego ekonomiczny charakter. Projektantom zależało na tym, aby jak najmniej ingerować w pierwotną formę budynku. Miała ona pozostać czytelna.

Otwarta przestrzeń na parterze

Pierwotne wnętrze domu katalogowego o nazwie identyfikacyjnej Emil, podzielone ścianami, gubiło przestrzeń. Aby uzyskać otwarty plan parteru usunięto wszystkie ściany parterowej części budynku. Zastąpiono je stalowymi belkami (malowanymi na czarno), wspartymi na żelbetowych słupach podtrzymujących konstrukcję.

Elewacje oczyszczono ze zbędnych elementów. Pokryto je gontem z drewna modrzewiowego. Okno frontowej lukarny zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie, wpuszczające światło do pomieszczeń na piętrze.

We starym wnętrzu znaleziono nowe miejsce na saunę, rowerownię, pokój dla gości, siłownię czy gabinet. Na tyłach domu od strony ogrodu, gdzie rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Kluczwody, w miejscu niewielkiego tarasu, powstał całoroczny, przeszklony ogród. To jedyna zaproponowana rozbudowa.

Tak dobrze podzielisz dom!

Wnętrza domu cechuje dychotomiczny podział. Parter chłodny i nowoczesny z przewagą betonu, bieli i szarości, służący eksponowaniu obrazów oraz sztuki użytkowej, piętro natomiast ciepłe i przytulne, wykonane w większości z drewna świerkowego w stylu zakopiańskim. Ten mezalians wyszukanego designu ze sztuką ludową połączyły lewitujące schody.

Wystrój piętra, gdzie mieści się strefa prywatna bazuje przede wszystkim na wykończeniach z drewna świerkowego oraz odkrytych elementach konstrukcji dachu. Detale – gryfy, wzory ostrozębu, fazy i zdobione obramowania drzwi i okien, kozieratki zaczerpnięto wprost z góralskiej ornamentyki występującej m.in. z Willi Oksza w Zakopanem. Drewno zestawiono z czernią podłóg, które przełamują jednolitą kolorystykę wnętrz. Całość dopełnia łazienka z kamiennych, granitowych płyt, która przypominać ma górska grotę.

Budynek o powierzchni 220 m kw. stoi na 24 ar. działce.

Metryczka domu

Emil House 2.0: Zabierzów k/Krakowa, Ujazd, Dolina Kluczwody

Autorzy: Projekt architektoniczny: Wojtek Gawinowski, Vostok Design

Współpraca autorska: Jan Karpiel-Bułecka junior, Karpiel Steindel Architekci (projekt elewacji drewnianej)
Architektura wnętrz: Agnieszka Brzostek, AB Concept Design
Architektura krajobrazu: AB Concept Design
Konstrukcja: KONSTRA Rafał Grzywacz

Powierzchnia terenu: 2400 m2

Powierzchnia zabudowy: 150 m2
Powierzchnia użytkowa: 226 m2
Powierzchnia całkowita: 324 m2
Kubatura: 900 m3
Projekt: 2017 r.
Realizacja: 2018 r.
Zagospodarowanie terenu: 2019 r.

Partnerzy inwestycji: Oświetlenie wnętrz / iluminacja: ES-System
Taras zewnętrzny: Rehau
Współpraca: Geberit, MaxFliz, VZÓR

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także