
10 najpiękniejszych wnętrz w kamienicy. Te mieszkania cię zachwycą!
Choć mieszkanie w starej kamienicy ma swoje wady, dla wielu osób jest wymarzonym miejscem do życia. Zobaczcie 10 niesamowitych, pięknie odnowionych wnętrz w kamienicy!

Stare, przedwojenne kamienice charakteryzuje niepowtarzalny urok, ozdobne elewacje, wysokie sufity, często stosowane podwójne okna oraz duże i widne, ustawne pokoje. Takie mieszkanie to idealne miejsce do aranżacji w eklektycznym stylu, łączącym vintage i klasykę ze skandynawską prostotą, nowoczesnym minimalizmem czy modnym stylem boho.
Dodatkowym atutem mieszkania w przedwojennych budynkach jest ich bardzo dogodne usytuowanie. Kiedyś miasta były obszarowo mniejsze, więc stare kamienicy położone są najczęściej w ścisłych centrach miast. Jak można odnowić wnętrze w starej kamienicy? Tych 10 projektów to świetne przykłady pięknych renowacji!
1. Gdańskie mieszkanie w kamienicy, projekt JT Grupa
120-metrowa przestrzeń w trójmiejskiej kamienicy to enklawa dla małżeństwa z córką. Na takim metrażu rozplanowano salon z jadalnią i aneksem kuchennym, przestronną sypialnię rodziców oraz pokój dziecięcy plus dużą łazienkę i przedpokój. Każde pomieszczenie zostało zaprojektowane z niezwykłą dbałością o detale, komfort użytkowników oraz ich potrzeby.
2. Przepiękne wnętrze z poznańskiej kamienicy z 1904 roku. Projekt: Maria Jachalska
Poznańska architektka wnętrz Maria Jachalska marzyła o kamienicy. W tym wnętrzu zakochała się od pierwszego wejrzenia — mimo że podczas ich pierwszego spotkania stan mieszkania był daleki od idealnego. Odnawiając mieszkanie, architektka za wszelką cenę pragnęła zachować klimat z czasów świetności kamienicy z 1904 roku.
Oryginalne sztukaterie niestety rozpadły się przy pierwszym dotknięciu, architektka zastąpiła je jednak nowymi, możliwie najbardziej zbliżonymi do pierwowzoru. Także odtwarzając stolarkę okienną w salonie, trzymała się ściśle dawnego projektu podziałów wpisanych w zwieńczoną łukiem wnękę.
3. Mieszkanie na Pradze dla trzyosobowej rodziny. Projekt: Anna Białobrzewska
89-metrowe mieszkanie na warszawskiej Pradze powstało dla inwestorów związanych ze światem kultury, którzy są również pracownikami naukowymi na Uniwersytecie Warszawskim. Przedwojenna kamienica to stylowy klimat i niepowtarzalny charakter, który jednak trzeba umieć wydobyć.
W latach 90-tych poprzedni właściciel tego mieszkania usunął wszystkie piece i stare elementy tego wnętrza, o przeszłości przypominają jedynie parkiety i drzwi. Architektka wraz z inwestorami musieli więc od nowa stworzyć bazę tego mieszkania.
4. Trzypiętrowa kamienica z 1900 roku w samym centrum Katowic. Projekt: Paulina Kostyra-Dzierżęga
Głównym założeniem projektu wnętrza było stworzenie przytulnej, przyjaznej przestrzeni do życia, która będzie stanowiła tło dla różnych scenariuszy jej użytkowania. Dzięki temu daje ona właścicielom poczucie spokoju, wyciszenia i prywatności, ale jednocześnie pozwala na prowadzenie otwartego życia towarzyskiego.
Otwarta kuchnia, duży stół zajmujący centralne miejsce w salonie i wygodna część wypoczynkowa to najważniejsze miejsca strefy dziennej. Część nocna jest bardziej intymna i prywatna – właściwie niedostępna dla osób z zewnątrz.
5. Stara kamienica na Pradze. Projekt: Anna Białobrzewska
W starej praskiej kamienicy mieszka pięcioosobowa rodzina - dwoje dorosłych i trójka dzieci. Pani domu to miłośniczka plakatów. Pan domu - fan roślin. Oboje są zakochani w Pradze i meblach vintage. Wnętrze odzwierciedlające ich pasje zaprojektowała im architekt Anna Białobrzewska z pracowni in architekci.
89-metrowe wnętrze to ciepła, przytulna przestrzeń, pełna pamiątek i rzeczy osobistych, czerpiąca wszystko, co najlepsze ze stylistyki vintage, a jednocześnie uszyta dokładnie pod potrzeby jej mieszkańców.
6. 65-metrowe mieszkanie dla 3-osobowej rodziny. Projekt: SHLTR
65-metrowe mieszkanie dla 3-osobowej rodziny znajduje się kamienicy objętej nadzorem konserwatorskim. Głównym zadaniem architektów z pracowni SHLTR było stworzenie trzech niezależnych pokoi (sypialnia, pokój dziecka, gabinet) oraz salonu z aneksem kuchennym.
Część dzienna jest jasna i przestronna, a dzięki zastosowaniu koloru (narożnik w kolorze pudrowego różu, krzesła w odcieniach butelkowej zieleni) bardziej przytulna. Wyjątkowego charakteru nadają salonowi żywe rośliny, botaniczne grafiki, a także proste meble w skandynawskim stylu.
7. Eleganckie wnętrze na warszawskim Mokotowie. Projekt: HOLA Design
Apartament „Mokotowska Chic” o powierzchni 170 m2 znajduje się w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Zaprojektowany przez Mariana Lalewicza a zbudowany w latach 1924-1927 obiekt wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, co oznacza, że wszystkie prace budowlane w nim prowadzone muszą być nadzorowane przez konserwatora zabytków.
- Było to dla nas wielkie wyzwanie, ponieważ nie mogliśmy przeprowadzić wszystkich zmian, jakie wstępnie planowaliśmy. Na szczęście, mogliśmy nieco zmienić układ wnętrza, by dostosować go do potrzeb nowych właścicieli - mówią Adam i Monika Bronikowscy, architekci wnętrz i właściciele HOLA Design.
8. Paryski szyk w warszawskiej kamienicy. Projekt: Monika Goszcz z pracowni Goszczdesign
Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stanęła architektka, było zachowanie charakteru wnętrza tak, by korespondowało z niezwykłą historią budynku. Przedwojenna kamienica łączy w sobie elementy modernistyczne z detalami secesyjnymi.
Biel ścian z listwami dekoracyjnymi, które tworzą boazerię oraz sztukateria zaprojektowana przez Monikę Goszcz, perfekcyjnie współgra z obrazami w czarnych ramach oraz nietuzinkowym oświetleniem w postaci czarnych niewielkich reflektorów na długich linach.
9. 110-metrowe mieszkanie w warszawskiej kamienicy. Projekt: Piotr Łucyan, właściciel pracowni Art’Up Interiors
Choć w momencie zakupu ta wyjątkowa przestrzeń była w złym stanie, naznaczona mało trafnymi przekształceniami z lat 90. XX wieku, inwestor od razu zobaczył w niej wielki potencjał. A później, nie szczędząc sił ani środków, przystąpił do działania. O przygotowanie projektu remontu i aranżacji zwrócił się do Piotra Łucyana z pracowni Art’Up Interiors.
Inwestor nie szczędził nakładów na prace, które pozwoliły przywrócić mieszkaniu utracone walory. Na jego życzenie niemałym kosztem zrekonstruowano pierwotne drzwi wejściowe, niezwykle zdobne, w latach 90. zastąpione bardzo prostym, pozbawionym wdzięku modelem z marketu. Skopiowano je z sąsiednich, na szczęście zachowanych.
10. Mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Projekt: Magdalena Ilmer, Boho Studio
Piękne wnętrze w starej kamienicy zyskało drugie życie dzięki pracy architektki wnętrz Magdaleny Ilmer z pracowni Boho Studio. Sercem domu jest półotwarta część dzienna, w której salon został jednak lekko wydzielony od przestronnej kuchni i połączonej z nią jadalni. W kuchni klasyczne białe fronty połączono z drewnianym blatem i pięknymi płytkami, które znalazły się między szafkami. Drewniany jest też stół i nogi tapicerowanych krzeseł, a całości dopełnia proste, ale bardzo efektowne oświetlenie.
W salonie duży niebieski narożnik tworzy piękną oprawę dla obrazu wiszącego na ścianie. Kolorystyka z palety czerwieni i granatów dodaje charakteru jasnemu wnętrzu - pojawia się także w dodatkach, takich jak dekoracyjne poduszki zdobiące kanapę. Stylowa lampa sufitowa Petite Friture podkreśla nieco klasyczny styl, idealnie pasujący do przedwojennych wnętrz warszawskiej kamienicy.