×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kamień w roli głównej: dom, który łączy nowoczesność z klasyką

Kamień w roli głównej: dom, który łączy nowoczesność z klasyką

Autor: Justyna Łotowska
24 paź 2016 14:11

Pośród zielonych łąk i lasów stoi wiejski dom. Nie jest to jednak typowy, drewniany zakątek, a nowoczesny projekt pełen lśniących powierzchni, nowoczesnych form i pozytywnej energii.

Pewna wesoła rodzina, zmęczona miejskim gwarem, postanowiła przeprowadzić się tam, gdzie sąsiedztwo bloków i sklepów zastępują pola i lasy. Jednak nie chciała mieszkać w typowym wiejskim siedlisku, a w gustownym, funkcjonalnym domu komponującym się z naturalnym otoczeniem. Poszukując idealnej koncepcji uzgodniliśmy, że zaprojektujemy coś na podobieństwo nowoczesnego, wiejskiego domu. Określiliśmy ten pomysł jako „new country style” – opowiada z uśmiechem arch. Piotr Stanisz. Połączenie kamienia, drewna i szkła z historycznymi detalami, m.in. antycznym zegarem czy starymi obrazkami, zrodziło więc nowoczesny dom z tradycyjną, wiejską duszą.

Nowocześnie, ale nie sterylnie

Serce domu, jakim jest kuchnia, to miejsce pełne smaków, aromatów i nowoczesnego sprzętu. Chociaż wnętrze jest bardzo nowoczesne, to daleko mu do sterylnego zimna. Jasne gładkie fronty zestawione z kamiennym, granitowym blatem Star Galaxy, równoważy ściana zrobiona z paneli fornirowanych drewnem orzechowym.

Takie wykończenie spełnia dwie funkcje: estetyczną - ociepla wnętrze kolorem oraz praktyczną, zabezpieczając ścianę przed wytarciem i zabrudzeniem – wyjaśnia autor projektu. To samo drewno zdobi także fragment ściany nad blatem, spinający poziom nadproża okiennego i stanowiący tło dla okapu oraz zainstalowanego w kuchni telewizora.

Kamień na ścianie telewizyjnej

Reprezentacyjna część domu to miejsce spotykań z przyjaciółmi i rodziną, ale też tradycji z nowoczesnością. Modny, skórzany narożnik w grafitowym kolorze, uzupełniają - na zasadzie kontrastu - drewniane siedziska. Ludowe, ozdobne krzesło oraz stołek w kształcie dłoni stanowią swoistą ozdobę podkreślając wiejski charakter domu. Podobnie jak w kuchni, również i w salonie zastosowano ozdobne wykończenie jednej ze ścian. Ściana telewizyjna została wyłożona płytami kamiennymi z naturalnego, polerowanego łupka, którego czerń przełamuje opalizujący, srebrzysty połysk – mówi Piotr Stanisz.

Kamień dominuje także w łazience. Tutaj również zastosowano łupek, lecz w wydaniu naturalnym - łupanym. Melanżowymi płytami o wymiarach 60 na 30 cm wyklejono najbardziej widoczne fragmenty łazienki, uzyskując atrakcyjną dekorację szarych ścian – wyjaśnia architekt. Kamienny charakter wnętrza wzmacnia także dekoracyjna umywalka podłogowa wykonana z naturalnego marmuru.

Najbardziej przytulnym pomieszczeniem jest sypialnia gospodarzy. Z uwagi na fakt, że znajduje się ona od północnej strony budynku, naturalne było  poszukiwanie koncepcji wystroju, który ociepli wnętrze. Tak też powstała aranżacja oparta o brązy i beże – opowiada Piotr Stanisz. 

Tekst: Urszula Grynczel-Aronowicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także