
Piękne wnętrze w kamienicy w Katowicach. Świetna ściana za telewizorem!
Mieszkanie w kamienicy w Katowicach ma aż 125 metrów, ale wymagało gruntownego remontu. Jak urządzić tak duży metraż i zachować jednocześnie niepowtarzalny kamieniczny klimat. Katarzyna Długosz i Joanna Kubieniec z pracowni Kubieniec+Długosz poradziły sobie fantastycznie!

- 125-metrowe mieszkanie w starej modernistycznej kamienicy w Katowicach zaprojektował duet Joanna Kubieniec i Katarzyna Długosz z pracowni Kubieniec+Długosz.
- Zastosowane materiały i kolorystyka, w tym płytki podłogowe i ścienne, stalowe elementy wykończeniowe to nawiązanie do modernistycznej przeszłości budynku.
- Układ mieszkania zmieniono, aby dopasować go do potrzeb użytkowników: m.in. rozbudowano zabudowę w strefie wejściowej, przez co stworzono meblową zabudowę garderoby oraz dodano jedną łazienkę.
- Inny projekt z tej samej pracowni: 62-metrowe mieszkanie w Katowicach. Nowoczesny styl i czarna kuchnia!
- Inspiracją do tego wnętrza była modernistyczna kamienica, w której znajduje się mieszkanie. Jej forma, materiały i kolory oraz detale, które są widoczne nie tylko na zewnątrz obiektu, ale również (a może i przede wszystkim) w strefie wejściowej i na klatce schodowej - tak o projekcie wnętrza mówią jego autorki, architektki z pracowni Kubieniec+Długosz.

Projekt inspirowany kamienicą i modernizmem
Jak wiele z pierwotnej tkanki udało się zachować? Przepiękną stolarkę, podłogi, ale w mieszkaniu pojawia się także wiele detali i smaczków, które przypominają o modernistycznej przeszłości tego miejsca.
Obły narożnik w bryle budynku został powtórzony wewnątrz mieszkania w formie drewnianej zabudowy, która kryje w sobie nie tylko szafy i biurko w strefie kuchni, ale również dwie łazienki oraz pralnię.
- Zastosowane materiały i kolorystyka, w tym płytki podłogowe i ścienne, stalowe elementy wykończeniowe, jak również przeszklenie pomiędzy łazienką a pralnią - to bezpośrednie nawiązanie do materiałów i rozwiązań, które pojawiają się na klatce schodowej - dodają architektki.

Wnętrze, które łączy stare z nowym
Tak jak w architekturze modernistycznej - celem projektu nie było poszukiwanie mocnych dekoracyjnych rozwiązań. Do uzyskania zamierzonego efektu wykorzystano tutaj samą przestrzeń mieszkania, podstawowe materiały wykończeniowe i elementy takie jak: konstrukcja wyspy, istniejący stary parkiet, istniejące drzwi i klamki.
- Połączenie odnowionych elementów z nowymi formami i meblami pozwoliło nam stworzyć wnętrze, które wpisuje się w cały obiekt, a zarazem ma w sobie trochę świeżości i nowoczesności - mówią Katarzyna Długosz i Joanna Kubieniec.

Układ mieszkania zmieniono, aby dopasować go do potrzeb użytkowników
Modyfikacjom poddana została jedna strona mieszkania, w której znajdują się: strefa wejściowa z garderobą, łazienki oraz kuchnia wraz z ukrytym biurem i pomieszczeniem gospodarczym.
Rozbudowano zabudowę w strefie wejściowej, przez co stworzono meblową zabudowę garderoby oraz dodano jedną łazienkę. Dodatkowo architektki zmieniły układ ścianek działowych w strefie kuchni i istniejącej łazienki, co pozwoliło na wydzielenie pomieszczenia gospodarczego i stworzenie szaf z ukrytym przechowywaniem i biurkiem.

Dotychczasowa spiżarnia (która była zlokalizowana za plecami kuchni) zamieniła się w garderobę i połączyła bezpośrednio z sypialnią.
Druga strona mieszkania, z częścią dzienną i sypialniami - pozostała bez zmian. Zachowano układ przechodni salonu z jadalnią. Pomiędzy sypialnią rodziców a pokojem córki - istniejące przejście zostało zaślepione. Jeśli w przyszłości pojawi się możliwość i potrzeba jego odtworzenia - będzie to w pełni możliwe.

Projekt: Kubieniec + Długosz, https://kubieniecdlugosz.com
Zdjęcia: Marek Swoboda, https://www.facebook.com/MarekSwobodaFotografia/