×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Przeszłość zobowiązuje

Przeszłość zobowiązuje

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
26 lis 2010 11:00

Ulica Matejki w Poznaniu słynie z okazałych, wspaniałych kamienic. W secesyjnych i eklektycznych budynkach, które zbudowano na początku XX wieku, mieszkała przed stu laty niemiecka elita.

Złoty środek, czyli równowaga między stylizacją a nowoczesnością – taką receptę na aranżację poznańskiego apartamentu znaleźli projektanci z pracowni Artes Design.
Najważniejszą inspiracją stała się tu sama kamienica i jej historyczny kontekst, a także wszelkie, zachowane do chwili obecnej, elementy kamienicznego mieszkania. Takim elementem (i przy okazji wielkim atutem) okazała się oryginalna, domowa stolarka: piękne sosnowe podłogi i drzwi wewnętrzne, które postanowiono zachować. Drewno zostało starannie odnowione, a potem pobejcowane na ciepły, zbliżony do koloru orzecha, odcień. Stało się też jednym z głównych punktów wyjścia do dalszych projektowych działań.

Wyróżnikiem mieszkania z bogatą metryką, był także jego dość skomplikowany układ. Z korytarza – co jest raczej typowe – można przejść do poszczególnych pomieszczeń, ale oprócz tego – co jest już spotykane rzadko – sypialnia, łazienka i kuchnia są ze sobą wzajemnie połączone. Co więcej, w niektórych pomieszczeniach (kuchnia oraz częściowo sypialnia) ściany nie mają kątów prostych! „Okiełznanie” takiej niekonwencjonalnej przestrzeni stało się więc dla projektantów dużym, ale i interesującym wyzwaniem. Domownicy (młode małżeństwo z córką) mieli także własne sugestie dotyczące ich przyszłego lokum. Wśród nich znalazła się m.in. duża, pojemna szafa garderobiana (w efekcie został zaprojektowany bardzo ciekawy i dekoracyjny mebel, który zajął całą ścianę sypialni). Zależało im także na użyciu intensywnego koloru – pani domu szczególnie lubi fiolet, dlatego na jej prośbę został on w niebanalny sposób wprowadzony w przedpokoju oraz łazience. Co więcej, łazienka z założenia miała być najciemniejszym pomieszczeniem w domu, a przy tym wnętrzem o wyraźnie relaksacyjnym i zmysłowym charakterze. Zapewniła to nie tylko mocna kolorystyka, ale i pomysłowo wykorzystane oświetlenie. Mimo że mieszkanie znajduje się w ponadstuletniej kamienicy, czas nie stanął tu w miejscu.

Jednak dla zachowania równowagi i ducha miejsca, nowoczesny, chwilami bardzo oszczędny design został zestawiony z elementami, które w nienachalny, ale czytelny sposób nawiązują do przeszłości. Swoją formą przypominają o niej stylizowane meble kuchenne i jadalniane, a także żyrandole i kinkiety w salonie. Dekoracyjne tapety o klasycznych wzorach, podobnie jak delikatne, zwiewne zasłonki w oknach, także w naturalny sposób kojarzą się z dawnymi czasami. We wnętrzu pojawia się również jeden z efektowniejszych akcentów zaczerpniętych z historii. To ozdobne panneau, czyli dekoracyjne stylizacje ścienne pojawiające się we wnękach po obu stronach stołu jadalnianego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także