×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Tak wygląda przedwojenny dom po metamorfozie. Piękne wnętrza dla rodziny z trójką dzieci

Tak wygląda przedwojenny dom po metamorfozie. Piękne wnętrza dla rodziny z trójką dzieci

Autor: Justyna Łotowska
20 wrz 2021 09:49

Drewniany parkiet w jodełkę, zjawiskowa klatka schodowa, przestronne pomieszczenia, wysokie sufity - wnętrza 150-metrowej willi z ogrodem odnowiono z wielką dbałością o oryginalne elementy wystroju. Efekt pracy architektek z pracowni Fuga Architektura Wnętrz jest naprawdę wart podziwu.

  • 150-metrowy dom zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Wesoła pochodzi sprzed wojny.
  • Za projekt odpowiadały architektki z pracowni Fuga Architektura Wnętrz.
  • W trakcie remontu zachowano wiele oryginalnych, przedwojennych elementów wyposażenia.
  • Teraz to wygodny i pełen światła dom dla rodziny z trójką dzieci. 

Chociaż ten przedwojenny dom, zlokalizowany w kameralnej dzielnicy Warszawy, jaką niewątpliwie jest Wesoła, chciała kupić kancelaria prawnicza (a nawet oferowała wyższą cenę), poprzedni właściciel zdecydował, że sprzeda budynek małżeństwu z trójką rozbrykanych chłopców. Ujęło go ich pełne szacunku podejście do bryły domu, która chcieli zachować w oryginalnym kształcie. Tak piękna willa przeszła w nowe ręce, a projekt wnętrz zlecono pracowni Fuga Architektura Wnętrz, założonej przez dwie architektki - Antoninę Sadurską i Katarzynę Burak.

Przedwojenna willa w nowej odsłonie - misja: zachować jak najwięcej oryginalnego wystroju

- Między nami a Inwestorami od razu zaiskrzyło, jak tylko dowiedziałyśmy się, że zależy im na zachowaniu możliwie jak największej ilości oryginalnych elementów wnętrza. Drewniany parkiet ułożony w jodełkę, piękna klatka schodowa, oryginalne klamki, przedwojenne łączniki elektryczne wykonane z bakelitu oraz cementowa mozaika w łazience na piętrze to elementy, które zostały odrestaurowane. Dom otacza duży też ogród pełen starych pięknych drzew - tak o wnętrzu opowiadają autorki jego projektu z pracowni Fuga Architektura Wnętrz. 

W otwartej części dziennej połączono ze sobą strefę wypoczynkową oraz przestronną jadalnię. Światło wpada tu przez duże przeszklenia, dzięki czemu całość jest jasna i przytulna. Duży szary narożnik sąsiaduje tu z fotelami i regałem w stylu vintage, który mieści pokaźną biblioteczkę, a jednocześnie pełni funkcję ścianki telewizyjnej. O przedwojenny klimat dba też oryginalna drewniana podłoga w jodełkę. 

Równie jasna i pełna światła jest też jadalnia - drewniany stół zestawiono tu z tapicerowanymi krzesłami w stylu vintage, a kolekcja szkła z poprzedniej epoki - duma właścicieli - została ładnie wyeksponowana na zgrabnym regale. 

Kuchnia - biel i drewno na pierwszym planie

Nieco oddzielona od części dziennej kuchnia jest wygodna i przestronna. Drewniana zabudowa do sufitu sąsiaduje tu z prostymi białymi szafkami. Charakteru kuchni dodają urocze płytki podłogowe, inspirowane stylem vintage. Nieco skandynawski, biały stół świetnie wygląda w towarzystwie drewnianych i tapicerowanych krzeseł. 

We wnętrzu nie brakuje aranżacyjnych smaczków i odniesień do przeszłości kamienicy. Należą do nich bakelitowe włączniki czy cementowe posadzki w łazience i na tarasie. Całą aranżację pięknie łączy drewno, które widzimy w każdym pomieszczeniu, w tym przede wszystkim na oryginalnej klatce schodowej, która jest jednym z najmocniejszych punktów tego zjawiskowego domu.

Projekt wnętrz: Fuga Architektura Wnętrz
Zdjęcia: Aleksandra Dermont

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także