PARTNER PORTALU
Trochę Chin na własność

Trochę Chin na własność

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Gdzie wynaleziono proch, jedwab i liczydło? Jedna z najstarszych kolebek cywilizacji fascynuje od wieków... Czy można sobie w domu stworzyć jej namiastkę? Wystarczy wpaść w odwiedziny do pewnego zakochanego w kulturze Dalekiego Wschodu warszawianina, by się o tym naocznie przekonać.

Jego miłość ani tęsknota nie są na szczęście wystawiane na zbyt ciężką próbę, bo – dzięki pracy wymagającej częstych podróży – bywa w Azji nawet trzy razy w miesiącu.  Z każdej wyprawy na Wschód (nie tylko do Chin, ale także do Indonezji czy Wietnamu) przywozi starannie przez siebie wybrane antyki i oryginalne gadżety, którymi dekoruje mieszkanie. Niedawno postanowił swoje domowe wnętrza trochę „odświeżyć”, w pierwszej kolejności skupiając się na salonie i kuchni. Gdy projektant Cezary Tochman zobaczył mieszkanie po raz pierwszy (wraz z całym jego egzotycznym bogactwem), wyobraził je sobie docelowo jako wnętrze ciemne, zaaranżowane w orientalnej stylistyce, z wszechobecnym dalekowschodnim klimatem i z atrakcyjnie wyeksponowaną kolekcją wspaniałych przedmiotów.

Z dalekiej podróży

Do niektórych pomysłów trzeba było pana domu specjalnie przekonywać, od innych – wręcz przeciwnie, odwodzić. Właściciel domu obawiał się na przykład mocnych barw w mieszkaniu, ale projektant udowodnił mu, że głęboki, pełen pasji kolor bordo (z ciemniejszymi przetarciami) na ścianach, to świetny wybór. Zwłaszcza że, jak wiadomo, czerwień jest w Chinach symbolem szczęścia, powodzenia i dobrobytu... By maksymalnie otworzyć przestrzeń dziennej części mieszkania, panowie zdecydowali o wyburzeniu niektórych ścian. Postanowili za to nie zmieniać podłogi wyłożonej naturalnym, jasnym kamieniem, który ładnie skomponował się z odnowioną całością.

Pozostawiono też kominek, ale do jego kamiennej podstawy dobudowano lżejszą górę z gipsokartonu. Szczególną pieczą otoczono meble w salonie. Wszystkie (stół, krzesła, szklany kredens, kanapa, szafka pod TV i stolik kawowy) zostały zaprojektowane przez Cezarego Tochmana. Następnie projekty zawieziono do Chin, gdzie zostały zrealizowane przez tamtejszych rzemieślników i stolarzy, z wykorzystaniem miejscowych materiałów i oryginalnych, chińskich technologii. Do Polski meble przypłynęły statkiem. Do nich, już w Polsce, doprojektowano meble kuchenne z podobnego materiału i w takim samym kolorze. Uważny obserwator dostrzeże elementy, wspólne dla większości mebli – dekoracyjne nawiązania do chińskich parawanów. Można je odnaleźć w formie okazałego, szklanego kredensu, w kształcie geometrycznego, również szklanego klosza pod sufitem czy drewnianego wieszaka na kieliszki nad barem. Natomiast zbudowany z drewnianych podziałów regał w kuchni, wiernie odwzorowuje motyw występujący na oparciach jadalnianych krzeseł. Niczym echo powraca też w przedpokoju, w postaci drewnianej ramy wokół drzwi.

Od jakiego pomysłu projektant musiał gospodarza odwodzić? Od całkowitej rezygnacji z elektrycznego światła! Pan domu wymarzył sobie bowiem mieszkanie oświetlone wyłącznie światłem świec, ale dał się przekonać, że elektryczne lampy są niezbędne, choćby w kuchni. W efekcie zrezygnowano z typowego, górnego oświetlenia na rzecz mnóstwa ozdobnych lamp, porozwieszanych w różnych częściach wnętrza. Nie zabrakło też specjalnych miejsc, służących wyeksponowaniu naturalnego, nastrojowego światła, tak lubianego przez gospodarza. Na ścianach umieszczono lampiony – kinkiety ze szlifowanej stali, zaś nad jadalnianym stołem – stalową konstrukcję, na której (oprócz orientalnych lamp) można też poustawiać świece. W takim otoczeniu, wśród egzotycznych aromatów i przy brzmieniu nastrojowej muzyki, przyjemnie jest zasiąść z przyjaciółmi przy fajce wodnej, by godzinami gawędzić i planować kolejne podróże.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także