Urządzamy klasyczne wnętrze w dobrym stylu

Urządzamy klasyczne wnętrze w dobrym stylu

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
20 lut 2014 05:14

Domownicy kochają antyki i przedmioty z duszą. To część wyposażenia, która w tym mieszkaniu jest od początku. Przywiązani do pamiątkowych sprzętów, chcieli dla nich inspirującego otoczenia.

Obecną aranżację mieszkania stworzyła architekt Iwona Zasławska. Swoją koncepcję zbudowała na całkiem sporej kolekcji pamiątkowych mebli i dodatków, które musiały odnaleźć się w nowej odsłonie. I choć najprostszym rozwiązaniem było stworzenie wnętrza klasycznego, gdzie biel na ścianach stanowiłaby neutralne tło dla wiekowych mebli – nie skończyło się na banałach! Wnętrza miały być przytulne, rodzinne i czarujące. A klasyczne elementy powinny doskonale „dogadywać się” z nowoczesnymi tak, by pogodzić przeszłość ze współczesnością.

Klasycznie, ale z kolorem

Magiczny nastrój zbudowano zestawiając w interesujący sposób kolory. O ich wprowadzeniu i doborze barw opowiada architekt:

- Za pomocą odważnej kolorystyki chciałam przemycić trochę stylu Designers Guild, gdzie wnętrza klasyczne są pełne odważnych połączeń różnych wzorów (np. desenie kwiatowe obok pasków) i feerii barw.

Kontrapunktem jest ściana w salonie, która została przemalowana na ciemny fiolet. Stała się tłem dla schodów i wyeksponowała kutą balustradę. Zaakcentowała też centralne miejsce spotkań całej rodziny, czyli sofę z kolorowymi poduchami.

Fioletowe meble

Fiolet, o nieco innym nasyceniu pojawia się również pod postacią mebli. Fotel, sofa w salonie czy krzesła w jadalni nawiązują do koloru wiodącego. Do tego barwa ta doskonale współgra z beżem dywanów i czekoladowymi odcieniami mebli.

Fiolet zakradł się również do sypialni, gdzie istnieje obok białych ścian i czekoladowego tła. Tam pojawia się w najbardziej interesującej odsłonie – pod postacią dekoracji ściennej. Tapeta Agnes Emery to prawdziwe dzieło sztuki. Zamówiona została specjalnie do tego wnętrza – w formie pary brytów. Subtelnym arabeskom towarzyszą motywy ptasie. To znak szczególny dzieł Agnes Emery, która inspiracje znajduje w sztuce arabskiej. A „swoje” nieodgadnione kolory podpatruje w Maroku. Maluje farbami, które są produkowane na zamówienie.

Rzut oka na tapetę

Tapeta, podobnie jak inne jej dzieła, tworzą atmosferę bajkową i nieco mroczną. Iwona Zasławska, zainspirowana twórczością artystki – poza umieszczeniem jej pracy w sypialni - nawiązała delikatnie do stylu innych jej dzieł. Emery tworzy również tkaniny, dodatki i kute meble. Wszystko to ręczna robota, w której ogromną wagę przykłada się do gry faktur, materiałów, połysku.

W sypialni, w najbliższym sąsiedztwie dekoracji ściennej pojawia się para kultowych lamp – Bourgie Kartella. Lepszej „biżuterii” dla tego wnętrza nie można było sobie wymarzyć. Pikowany zagłówek łóżka, narzuta i połyskujące poduszki tworzą wspólnie klimat tajemnicy. Inne dekoracje ścian również zasługują na uwagę.

Mroczną aurę wprowadzają obrazy autorstwa brata pani domu, a fragment ściany z odsłoniętą cegłą dumnie przypomina, że to mieszkanie w kamienicy. Kuchnia odsyła do sielskich, prowansalskich klimatów. Jest tu jasno i przestronnie. Biała zabudowa kuchenna, AGD stylizowane na retro to baza, którą dopełniają oczywiście starocie. Żeliwne drzwiczki z pieca pełnią rolę dekoracji ściennej, a stara waga szalkowa przypomina o wielkim, świątecznym targowisku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także