PARTNER PORTALU
Wnętrze w barwach bursztynu

Wnętrze w barwach bursztynu

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 paź 2011 09:53

Projektantka wnętrz Katarzyna Koszałka, wykorzystała barwy bursztynów, by stworzyć najpiękniejszą biżuterię... jesienną aranżację wnętrz przytulnego domu, w niewielkim miasteczku, w województwie kujawsko-pomorskim.

Dom jest położony na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na jezioro. To nie tylko niezwykle malownicze, ale i symboliczne miejsce. Historia odcisnęła tu bowiem wyraźny ślad. Miasteczko ma niezwykle barwną przeszłość. Już w pierwszych wiekach naszej ery przebiegał tędy (wzdłuż Noteci) szlak bursztynowy... Być może duch wypraw po „żółty kamień” wciąż tu powraca... Jego obecność (urodę i pozytywną energię) bardzo wyraźnie czujemy, gdy przekraczamy próg tego domu. Już podczas wstępnych spotkań w sprawie aranżacji wnętrz, uwagę projektantki przyciągnął strój pani domu – niezwykle oryginalny, uszyty z lnu i bawełny, a przy tym doskonale podkreślony piękną biżuterią z naturalnych kamieni.

Pierwszy rzut oka na zastane wyposażenie, pozwolił jej też dostrzec wyraźną zbieżność między strojem gospodyni, a “wystrojem” domu. To spostrzeżenie stało się “kluczem”, którym projektantka posłużyła się dobierając brakujące elementy aranżacji. Nieco nostalgiczną (jak sama jesień), ale i zarazem sielską atmosferę, nie tylko w salonie, ale też w innych pomieszczeniach, tworzy zestaw mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Wszystkie elementy wyposażenia konsekwentnie nawiązują do natury. Meble wykonane zostały z drewna w pięknych, bursztynowych odcieniach brązu (dąb barwiony i olejowany, palisander).

Piękno kamienia

Kolejnym naturalnym akcentem jest kamień, pojawiający się w różnej postaci. Gresowe podłogi odwołują się do kolorystyki łupka i idealnie współgrają z jasnokremowymi ścianami. W tę malowaną spokojnymi barwami kompozycję, pięknie wpisuje się trawertynowy kominek. Uroku wnętrzom dodają też dekoracje okien: rolety wykonane z naturalnego jedwabiu i lnu, które pełnią głównie funkcję ozdobną, funkcję czysto praktyczną przejęły bowiem drewniane okiennice – to one służą do zasłaniania okien. Salon otwiera się na oranżerię, którą projektantka stworzyła zabudowując taras. Dzięki zainstalowanemu w tym miejscu ogrzewaniu podłogowemu, domownicy mogą spędzać tu czas, bez względu na porę roku, podziwiając roztaczający się za oknem pejzaż.

Pasja i piękno

Niezwykle istotną rolę pełnią we wnętrzach elementy dekoracyjne. Są to przedmioty z duszą, które mają charakter sentymentalny i wiążą się z pasjami domowników. A jedną z najważniejszych pasji jest muzyka. Zarówno właścicielka domu, jak i jej dwaj synowie, grają na pianinie. W parze z codziennym muzykowaniem idzie też kolekcjonowanie instrumentów. Oprócz mechanicznego pianina, które znalazło sobie miejsce w holu, “muzyczne akcenty” pojawiaja się też w salonie – na jednej ze ścian zostały zawieszone stare, nieużywane już skrzypce. A nieco wyżej, na drewnianej belce, wyeksponowano egzotyczne instrumenty, przywiezione z wakacyjnych wypraw.

Równie intensywnie, co zamiłowanie do muzyki, widoczne są w tym domu pasje plastyczne i kolekcjonerskie gospodyni. Na każdym kroku i w każdym miejscu – w holu, salonie, jadalni i kuchni, odkrywamy piękne detale: bukiet suszonych kwiatów, nadruk z liści klonu, miedziane czajniczki, kompozycje z traw i kłosów zbóż. A wszystko to – w barwach jantaru. Większość dekoracji kwiatowych gospodyni wykonała sama. I o ile dziś, w tym wnętrzu można zastać jesień, to wraz z kolejną porą roku, przeżyje ono prawdziwą metamorfozę. Kiedy wskazówki zawieszonego w przedpokoju zegara (dokładnie takiego, jakie wisiały na dawnych dworcach) “wskażą” czas zimowy, zimowa aura zapanuje także w każdym zakamarku tego domu. Przyroda, która roztacza się na zewnątrz, ma bowiem ogromny wpływ na to, co od strony estetycznej i “magicznej” dzieje się w środku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także