Nie możesz zburzyć nośnej ściany? Wykorzystaj ją!

Nie możesz zburzyć nośnej ściany? Wykorzystaj ją!

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Ponieważ prawie wszystkie ściany w mieszkaniu są nośne, projektantka nie mogła zmienić układu przestrzenno-funkcjonalnego. Mimo to powstały nowoczesne, niebanalne pomieszczenia.

 Mimo swego położenia – centrum dużego miasta, sam środek ulicznego zgiełku – mieszkanie to (105 m2) stało się dla jego lokatorki wymarzonym azylem, odgradzającym ją od otaczającej rzeczywistości. Zostało zlokalizowane na 15 piętrze wieżowca, a z takiej wysokości można już z pewnym dystansem („z góry”) patrzeć na roztaczającą się wokół panoramę miasta, i co najważniejsze – zmienne i nieprzewidywalne niebo.

Minimalistyczna aranżacja

Młoda, energiczna właścicielka, pragnęła zamieszkać jak najbliżej nieba, by mieć je „na wyciągnięcie ręki”. Z uwagi na intensywny tryb życia, jaki prowadzi, marzyła też o powrotach z pracy do wnętrz wyciszających i harmonijnych.

Katarzyna Żukowska, zaprojektowała mieszkanie maksymalnie zbliżone do jej oczekiwań – minimalistyczne i o czystej stylistyce, przynoszące odprężenie po intensywnym dniu pracy. 

Tam, gdzie była możliwość „ruszenia” ściany (dzielącej korytarz i łazienkę), zostało to pomysłowo wykorzystane – powstała np. okrągła, dekoracyjna ścianka, wzbogacona dwoma rzędami luksferów, które w momencie zapalenia światła w łazience, tworzą delikatną poświatę w korytarzu. Nie tylko pomysły aranżacyjne, ale także układ wnętrz, zostały stworzone z myślą o upodobaniach właścicielki.

Przestrzeń otwarta

Ponieważ pani domu lubi gotować i zapraszać przyjaciół na kolacje, jej mieszkanie, w sensie dosłownym i przenośnym, jest „otwarte na gości”. Salon i jadalnia tworzą jedną przestrzeń, na którą też częściowo „otwiera się” kuchnia. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Kolację z przyjaciółmi można bowiem połączyć z seansem filmowym, czy relaksem przy muzyce. Pasjonujący film, dobra muzyka, a do kuchni – tylko krok. Nie tracąc z pola widzenia bohaterów ulubionego filmu, sięgamy po kolejne danie... Punktem wyjścia dla skomponowania kolorystyki salonu stał się zestaw wypoczynkowy: skórzana kanapa i fotel (Mebel Plast). Tapicerka kanapy, w kolorze złamanej bieli, doskonale harmonizuje ze ścianami w kolorze écru. Do zestawu dobrano także, ustawione w części jadalnianej, skórzane krzesła. W rezultacie powstała smakowita, kremowa aranżacja, którą dodatkowo ubarwiają równie apetyczne dodatki w odcieniach cappuccino: rolety rzymskie (DekorTex Białystok), świece.

Czerwień, wenge i fiolet

Eleganckiego charakteru i siły wyrazu, nadają wnętrzu czekoladowe meble oraz dywan i poduszki w kolorze wina. Znaczącym kolorem w aranżacji mieszkania jest fiolet. Delikatnie zapowiedziany już w pokoju gościnnym, w postaci śliwkowej kanapy (i dobranych do niej rzymskich rolet, z mieniącej się – od filetu po złoty brąz, tafty), w sypialni staje się barwą dominującą.

Ściany sypialni zostały zostały pomalowane na pastelowy, jasny odcień fioletu, a baldachim nad łóżkiem (zabudowa z gipsokartonu), na bardziej odważny i intensywny. Pościel oraz dekoracja okna, konsekwentnie zachowują panującą w tym wnętrzu kolorystykę.

Kuchnia i łazienka - praktyczne schowki

Szczególne upodobanie pani domu do prostoty i harmonii formy, widać także wyraźnie w aranżacji kuchni i łazienki. Wszystkie sprzęty AGD zostały ukryte w kuchennych szafkach (również pralka), meble zaś wykonane przez stolarza, z białej, lakierowanej płyty mdf oraz forniru wengé. Blaty robocze z konglomeratu, doskonale współgrają z piaskową podłogą. W kuchni nie ma przypadkowości, wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają.

Nie ma tu również przedmiotów, które wprowadzałyby chaos. Króluje geometria i minimalizm, czyniąc to wnętrze „czystym” i uporządkowanym. I tylko łazienka, podobnie jak wcześniej sypialnia, wprowadza do tej zrównoważonej kolorystycznie całości, nową, energetyczną barwę – pomarańcz (mozaika przy zlewie i muszli oraz płytki za wanną).

Ten soczysty i ciepły kolor, świetnie komponuje się z czekoladowymi elementami – zabudowa, szafka pod zlewem, płytki na podłodze i ścianach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także