Wnętrze w stuletniej kamienicy w Raciborzu. Nietypowo i minimalistycznie!

Wnętrze w stuletniej kamienicy w Raciborzu. Nietypowo i minimalistycznie!

Autor: Justyna Łotowska
06 kwi 2022 15:46

Za projekt wnętrz mieszkania w kamienicy z 1920 roku odpowiada Martina Weiser, architektka i założycielka pracowni krea.tina. Powstał dla pasjonatów starego budownictwa, którzy dostrzegli potencjał wnętrza mimo jego bardzo złego stanu. Świetny projekt!

Mieszkanie o powierzchni 92 m2 zlokalizowane jest Raciborzu, w kamienicy z 1920 roku. Przestrzeń, którą zaopiekowała się Martina Weiser wymagała generalnego remontu. Głównym założeniem tego projektu było więc odszukanie pierwotnej tkanki ukrytej pod warstwami przypadkowych materiałów, a następnie podkreślenie jej charakteru.

- Inwestorzy to pasjonaci starego budownictwa, którzy dostrzegli potencjał w mieszkaniu, mimo jego bardzo złego stanu. Zależało im na wydobyciu piękna oryginalnych elementów pod warstwami materiałów nakładanych na siebie przez lata remontów i zmian. Celem było stworzenie mieszkania na krótkoterminowy wynajem, które będzie wyjątkowe dzięki połączeniu pięknych kamienicznych elementów z nowym minimalistycznym wykończeniem - mówi Martina Weiser z pracowni krea.tina. 

Mieszkanie po gruntownym remoncie. Cel? Przywrócić pierwotny charakter

Mieszkania w kamienicy to zazwyczaj również duże wyzwanie z zaprojektowaniem praktycznego układu funkcjonalnego. Układ pomieszczeń został  tu częściowo zachowany głównie ze względu na sztukaterie sufitowe. Udało się utworzyć pokój dzienny z kuchnią i jadalnią w wykuszu, dwie sypialnie, łazienkę, toaletę i garderobę.  Wydzielono dodatkową łazienkę oraz przeniesiono kuchnię, aby projekt odpowiadał lepiej współczesnym potrzebom. 

- Uwielbiamy projektować w historycznej tkance, szczególnie w kamienicach, choć jest to za każdym razem duże wyzwanie. Nigdy nie wiemy, co nas zaskoczy, co odkryjemy, co będzie przeszkodą, a co inspiracją w dalszych pracach. Jesteśmy zawsze gotowi na zmianę w projekcie i wykorzystanie potencjału odkrytego skarbu. Nie inaczej było w przypadku projektu JAG5. Sztukaterie czy drzwi to elementy, które od razu zwróciły naszą uwagę i wiedzieliśmy, że zostaną zachowane i odświeżone - mówi Martina Weiser

Stuletnia żeliwna wanna po starannej renowacji

W mieszkaniu zdemontowano obniżenia sufitów, tak aby w całym mieszkaniu uzyskać taką samą wysokość pomieszczeń - 3,5 m oraz podkreślić wysokie okna i drzwi. W trakcie prac rozbiórkowych odkryto ceglane ściany, które zostały wyeksponowane w mieszkaniu. Podkreślona również została ściana ze starym tynkiem. Pozostałe ściany pokryto tynkiem renowacyjnym, dzięki czemu została zaakcentowana faktura historycznych ścian. Odrestaurowano drzwi, część okien, deski podłogowe, wannę wolnostojącą oraz zdobienia sufitowe.

- Spodziewaliśmy się, że pod nowszymi warstwami wykończenia odkryjemy stary parkiet, odkryliśmy jednak piękne długie deski, które w zależności do pomieszczenia różniły się charakterem i wysokością. Mimo to zdecydowaliśmy się odświeżyć fragmenty, które pozwalały na zachowanie, pozostałą część uzupełnić nowymi deskami, a całość, dla uspójnienia, pomalować jednorodną farbą. Podobnym zaskoczeniem była wanna. Demontaż wykończenia starej łazienki odkrył przed nami stuletnią żeliwną wannę, którą całkowicie odświeżyliśmy i teraz stanowi perełkę sypialni - dodaje Martina Weiser. 

Całościowo mieszkanie jest utrzymane w stonowanej kolorystyce. Przeważają kolory bieli, szarości i zgaszonej czerni. Akcenty kolorystyce to głównie naturalne kolory drewna, ściana ze starym tynkiem oraz zieleń roślin. Wnętrze jest minimalistyczne. Zostały zastosowane proste rozwiązania, bez nadmiaru elementów dekoracyjnych. Ważne było dopracowanie szczegółów oraz podkreślenie klimatu kamienicy.

Projekt wnętrz: Martina Weiser, pracownia krea.tina

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także