
20 najlepszych domów 2018 roku. Zobacz je koniecznie!
Budowa domu to marzenie wielu z nas. jego realizację warto zacząć od dobrego projektu. W 2018 roku prezentowaliśmy interesujące plany architektoniczne i realizacje. Zobaczcie, które domy i wnętrza podobały się Polakom najbardziej!

Wybranie projektu idealnego dla siebie i swojej rodziny to nie lada wyczyn. Dokonanie wyboru spośród tysięcy projektów obecnych w internecie jest niezwykle trudne. Dlatego w 2018 roku staraliśmy się zaprezentować takie projekty i realizacje, które będą najbardziej odpowiadały możliwościom i gustom Polaków.
Nasi czytelnicy szczególnie doceniali projekty domów z poddaszem użytkowym o stosunkowo niewielkim metrażu: od 80 do 140 metrów.
Zauważyliśmy również wzrost zainteresowania projektami domów parterowych, które mają nieocenione zalety - zwłaszcza, jeśli są przeznaczone dla rodziny z małymi dziećmi czy osób starszych.
Zainteresowanie wzbudzały też domy, w których zastosowano rozwiązania energooszczędne: kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła lub energooszczędne kotły grzewcze.
Oto nasze top 20 domów z 2018 roku:
Dom z widokiem 6 to piękny dom piętrowy.
Ariel to projekt domu parterowego z przeznaczeniem dla niedużej rodziny.
HomeKONCEPT 60 to dom w kształcie nowoczesnej willi o powierzchni użytkowej 230 metrów kwadratowych.
Ekonomiczny 2B to uroczy dom z antresolą o powierzchni 106 metrów kwadratowych.
Projekt uroczego domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 130 mkw.
Willa parkowa 6 to podmiejska rezydencja o stylowej i ponadczasowej architekturze.
Turkawka to projekt małego domu z wykorzystanym poddaszem na cele mieszkalne.
Dakota V to ponad 170-metrowy dom zaprojektowany z wyjątkową dbałością o każdy szczegół.
Piękny dom parterowy, który będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi, bądź osób starszych.
EX 21 G2 soft to dom, który stawia na oszczędną prostotę.
Ważne kryteria wyboru projektu domu
Decyzja o budowie domu to dopiero początek procesu, do którego powinniśmy się starannie przygotować. Warto poświęcić czas na wybór najlepszego dla nas projektu architektonicznego – takiego, który uwzględni właściwości naszej działki, jak również będzie odpowiedzią na potrzeby wszystkich domowników.
Wybór projektu domu to niebagatelna sprawa. Należy uwzględnić wiele kwestii, np. charakter i rodzaj działki, warunki zabudowy. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czego wymaga gmina, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania terenu. Równie istotna jest sytuacja życiowa, potrzeby rodziny. Każdy z jej członków musi dobrze się czuć w nowym domu, dlatego warto gruntownie przemyśleć jego funkcjonalność, ergonomię i estetykę, tak by w pełni zaspokajał potrzeby domowników. Za dobry projekt, uwzględniający najnowsze standardy, warto czasami zapłacić nieco więcej.
Kwestie ekonomiczne to kolejny ważny aspekt, jednak pamiętajmy, że nie tyle wielkość domu, a zastosowane rozwiązania architektoniczne decydują o kosztach budowy. Dobrze jest też myśleć perspektywicznie i wcześniej zainwestować w systemy, które podniosą parametry cieplne domu (odpowiednie okna, brak mostków cieplnych, odpowiednie nasłonecznienie, rekuperacja, solary itp.), a tym samym sprawią, że w przyszłości będzie on tańszy w utrzymaniu.