PARTNER PORTALU
30-metrowe mieszkanie. Małe, ale bardzo wygodne. Zaglądamy do środka!

30-metrowe mieszkanie. Małe, ale bardzo wygodne. Zaglądamy do środka!

Autor: Ewa Kozioł
11 paź 2022 09:14

Mieszkanie na warszawskiej Starówce ma 30 mkw. Jest małe, ale bardzo wygodne. Każdy element został tu tak zaplanowany, aby mógł pełnić różne funkcje. We wnętrzu króluje biel, która optycznie powiększa przestrzeń. Podobnie jak wysokość budynku. To aż 4,3 metra!


  • Mieszkanie ma powierzchnię 30 mkw, z czego 9 metrów zajmuje antresola.
  • W przestrzeni głównej znajduje się salon, kuchnia, która można schować za zasłoną oraz lub stół jadalny, który z kolei można ukryć w zabudowie schodów.
  • Na antresoli zaplanowano wygodne miejsce do spania z podwójnym łóżkiem.

Historia budynku, w którym mieści się mieszkanie jest dość niezwykła. Przed drugą wojną światową swój magazyn miał tu dom towarowy. Dopiero po wojnie został on przekształcony w przestrzeń do życia – dodano podwieszany sufit, ukrywając rzeczywistą wysokość. – Podczas remontu zdemontowaliśmy jednak te wszystkie dodatki i otworzyliśmy wnętrze, które powiększyło się o 1,5 m2 wysokości. Dzięki temu mogliśmy dodać antresolę i zyskaliśmy dodatkowe 9 m2 do już posiadanej 20-metrowej powierzchni – opowiada Karolina Howorko, autorka projektu wnętrza. 

Najważniejsza w tak małym mieszkaniu była funkcjonalność. Wnętrze miało być bowiem bazą dla różnych działań artystycznych właściciela, ale też miejscem odpoczynku w czasie jego pobytu w mieście. Projektantka postawiła więc na japońską modułowość. Mamy tu kuchnię, którą można schować, schody z miejscem na krzesła, składany stół i schowek oraz schody z licznymi, niewidocznymi schowkami. 

Wygodny układ wnętrza

Wnętrze po remoncie wydaje się szeroko otwarte, z niesamowitym widokiem na otoczenie z obu poziomów. Już na samym wejściu zadbano o wygodę – hol posiada wiele schowków na buty, torby i długie płaszcze. Tam też ukryta została pralka. W przestrzeni głównej z dużymi oknami znajduje się salon, kuchnia, która można schować za zasłoną oraz lub stół jadalny, który z kolei można ukryć w zabudowie schodów. Wszystkie meble zostały dobrane tu tak, aby można je było łatwo przenosić, zmieniając atmosferę i sposób użytkowania. Ozdobną jest wysoka szafka z miejscem na obrazy oraz umieszczone w niej lustra odbijające światło i niebo. Półka została zaprojektowana tak, aby pomieścić drobne przedmioty oraz wysokie, płaskie obrazy.

Kuchnia wyposażona jest w zmywarkę, piekarnik, lodówkę ukrytą pod schodami oraz w dużą ilość miejsca do przechowywania, w tym cargo na butelki. Hartowane szkło, zdobiące ścianę nad blatem jest łatwe w utrzymaniu czystości, ale co najważniejsze, odbija i kadruje krajobraz za oknami.

Na antresoli zaplanowano wygodne miejsce do spania z podwójnym łóżkiem, z którego można podziwiać panoramę na wewnętrzny dziedziniec i kawałek parku. Nieopodal stoi mały regał na książki i duża szafa na ubrania. Obok poręczy znajduje się z kolei składane biurko, którego umiejscowienie zostało wybrane ze względu na widok i oświetlenie.

Biel, drewno i funkcjonalne rozwiązania

We wnętrzu każdy detal jest tak przemyślany, aby mógł pełnić różne funkcje, które są potrzebne do komfortowego mieszkania, nawet na tej ograniczonej powierzchni. Meble zostały zaprojektowane na wymiar, aby być funkcjonalne i doskonale pasować do tej nietypowej przestrzeni. Podobnie jak aranżacja mieszkania. Dominuje w niej biel, która optycznie powiększa małe wnętrze. W tym kolorze urządzony został salon, kuchnia, sypialnia na antresoli oraz łazienka. Biel idealnie pasuje do stuletniej, drewnianej podłogi, która została odnowiona i wyeksponowana i doskonale ociepla przestrzeń. Aranżację uzupełnia oświetlenia, które zostało dostosowane do  zmieniającego się stylu życia.

Naturalną ozdobą wnętrza są także dwa, duże okna, które sprawiają, że światło odbija się od różnych materiałów, tworzy różne atmosfery i kreuje przytulne miejsce do gotowania, spania, relaksu i pracy na małej powierzchni.

Projekt wnętrza: Karolina Howorko, Studio HOKA, studiohoka.com

Zdjęcia: Magda Motrenko, Maciej Sawczak

Zobacz także Eleganckie wnętrze. Szary salon, biała kuchnia. Ależ piękne!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także