×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
30-metrowe mieszkanie. Małe, ale wygodne. Piękna kawalerka!

30-metrowe mieszkanie. Małe, ale wygodne. Piękna kawalerka!

Autor: Ewa Kozioł
11 gru 2022 13:33

30-metrowe mieszkanie skrywa bardzo wygodne i klimatyczne wnętrze. Jasne, wyraziste i mimo małego metrażu przestronne. Charakteru dodaje mu marmur, elegancki klimat wprowadza drewniany parkiet, złote akcenty i dodatki z mosiądzu. Jest pięknie! 

  • W 30-metrowej kawalerce znajduje się przestronna część dzienna z aneksem kuchennym, oddzielna sypialnia oraz reprezentacyjna strefa wejściowa.
  • Wyraźny rytm parkietu, ułożonego we francuską jodełkę, w połączeniu ze swobodnie opadającą draperią zasłon nadaje wnętrzu klasyczny charakter.
  • Monumentalny okrągły stół projektu Piotra Dąbrowy, otoczony prostymi drewnianymi krzesłami Ton, umieszczony został na samym środku otwartej strefy dziennej.

Głównym źródłem inspiracji dla urządzenia tego mieszkania były włoskie lata 70., kiedy zdecydowane formy oblekane były w błyszczące lakiery, szkło, mosiądz i marmur. Wszystkie ściany postawione przez dewelopera zostały wyburzone, a przestrzeń podzielona na nowo. W ten sposób, w 30-metrowej kawalerce, zawarto nie tylko przestronną część dzienną z aneksem kuchennym oraz wydzieloną sypialnię, ale również stworzono reprezentacyjną strefę wejściową.

Ciemny przedpokój, przestronna strefa dzienna

Przedpokój jest tutaj odważną wizytówką całego wnętrza. Ściany, a także drzwi do łazienki oraz szafy na okrycia wierzchnie, pokryte zostały purpurową farbą o wysokim połysku. Głównym akcentem jest wykończone marmurem przejście do salonu, podobne do tych projektowanych w latach 30. przez Bohdana Pniewskiego. Dekoracyjna ościeżnica kadruje widok na stół jadalny, wraz z zawieszonym, nad nim kryształowym żyrandolem.

Kontrast pomiędzy ciemnym przedpokojem a dalszymi pomieszczeniami sprawia, że strefa dzienna wydaje się jeszcze bardziej przestronna i jasna. Wyraźny rytm parkietu, ułożonego we francuską jodełkę, w połączeniu ze swobodnie opadającą draperią zasłon nadaje wnętrzu klasyczny charakter.

Stylowa jadalnia: ogromny stół i kryształowy żyrandol

Monumentalny okrągły stół projektu Piotra Dąbrowy, otoczony prostymi drewnianymi krzesłami Ton, umieszczony został na samym środku otwartej strefy dziennej. Nad nim zawisł modernistyczny, kryształowy żyrandol Paolo Veniniego z lat 60., który projektant sprowadził z antykwariatu w Brukseli. Filtrowane przez szkło światło rzuca w całym pomieszczeniu piękne refleksy.

Jasny salon: biała kanapa i półki na książki

Sofa w salonie wykonana została na zamówienie. Jej kształt sprawia, że prowadzenie rozmowy pomiędzy osobami siedzącymi na kanapie, jak i tymi przy stole jest bardziej swobodne. Za sofą znajdują się półki na książki, na które można także odłożyć filiżankę kawy czy kieliszek wina. Lustrzany parawan w rogu pomieszczenia ma znaczenie przede wszystkim estetyczne: jego wysokość równoważy się z zabudową kuchenną po drugiej ścianie, a umieszczenie go tuż przy oknie powoduje, że do usytuowanego od północy mieszkania wpada więcej tak potrzebnego światła dziennego.

Aneks kuchenny: wyjątkowy marmur na ścianie

Aneks po drugiej stronie pomieszczenia mieści kuchnię, wraz z zabudowaną lodówką, zmywarką i pralką oraz garderobę. Ciemny kolor frontów został zestawiony z różowo-purpurowymi żyłkami Białej Marianny – dzisiaj już prawie niedostępnego śląskiego marmuru, popularnego wśród polskiej szlachty XVII wieku, którego ostatnie bloki udało się pozyskać u podwarszawskiego kamieniarza.

Klimatyczna sypialnia: mosiężne panele i geometryczna tapeta

Dla projektanta ważne było wydzielenie nawet najmniejszego, zamykanego pomieszczenia na sypialnię. Mimo tak małej powierzchni udało się zrealizować to założenie. Sypialnia, w której całą przestrzeń zajmuje łóżko, służy wyłącznie do odpoczynku i lektury. Mosiężne panele oraz geometryczna tapeta Asteré tworzą w tu nastrojową, złotą poświatę. Sypialnię od reszty mieszkania oddzielają przesuwne drzwi. 

Wygodna łazienka: prysznic i ciemne kolory

Łazienka jest najbardziej intymną częścią mieszkania. Rozlewające się żyłkowanie marmurowych płytek na podłodze zestawione zostało z rytmicznymi, czarnymi płytkami na ścianach. W ich błyszczącej powierzchni odbijają się mosiężne dodatki, jak i w pewnym stopniu my sami. Ustawione pod kątem lustro nad umywalką oraz zaoblony róg prysznica sprawiają, że znacznie trudniej jest zdefiniować naszemu oku przestrzeń, dzięki czemu staje się znacznie bardziej tajemnicza i nastrojowa.

Projekt wnętrza: Jacek Kamiński, www.jacekkaminski.com

Zdjęcia: Jakub Nicieja, www.nicieja.pl

Zobacz także 50-metrowe mieszkanie w Warszawie. Kuchnia z jadalnią, nowoczesny salon!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także