PARTNER PORTALU
40 metrów w Krakowie. Sprytne pomysły na zabudowy w małym mieszkaniu

40 metrów w Krakowie. Sprytne pomysły na zabudowy w małym mieszkaniu

Autor: Justyna Łotowska
19 lip 2022 13:27

Wnętrze mieszkania znajdującego się na jednym z krakowskich osiedli zostało urządzone w stylu minimalistycznym, oczywiście z uwzględnieniem funkcjonalnych rozwiązań. W aranżacji królują jasne materiały wykończeniowe, takie jak posadzka z bielonego dębu czy też ściana z pełną zabudową meblową, z frontami w kolorze piaskowej bieli.

  • Projekt jest doskonałym dowodem na to, że nawet niewielkie, czterdziestometrowe mieszkanie może być odpowiedzią na wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców.
  • W projekcie warto zwrócić szczególnie uwagę na pomysłowo zaprojektowane zabudowy meblowe. 
  • Problem istniejących już punktów zasilania, które nie zawsze pokrywały się z przyjętymi założeniami, rozwiązały kompozycje z szynoprzewodów.

Wnętrza budynków wielorodzinnych bywają wyzwaniem aranżacyjnym. Nie inaczej było z krakowskim mieszkaniem, którego kształt jest wydłużonym i skręconym wielobokiem. Projekt jest doskonałym dowodem na to, że nawet niewielkie, czterdziestometrowe mieszkanie może być odpowiedzią na wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. 

Optycznie powiększający minimalizm

Praktyczna zabudowa pełni równocześnie wiele funkcji. Zapewnia zarówno głęboką szafę w strefie wejściowej, jak i miejsce na szybkie odłożenie podręcznych rzeczy, a także mieści pełnowymiarową lodówkę na wysokości kuchni oraz miejsca na przechowywanie innych akcesoriów życia codziennego.

Sprytne pomysły na optyczne powiększenie małego mieszkania

To jednak nie koniec potencjału ściennej zabudowy meblowej, konstrukcja z jasnymi frontami, w strefie wypoczynkowej zwęża się i finalnie zmienia w tło dla ekranu telewizora i towarzyszące mu niewysokie szafki. Aby wnętrze sprawiało wrażenie jeszcze bardziej przestrzennego, architektka Joanna Trela zdecydowała się na ukrycie, w analogicznej jasnej okładzinie ścianki działowej, drzwi do łazienki oraz elementów instalacji technicznych.

Cechą szczególną projektu jest różnorodność elementów wykończenia, które łączą w sobie funkcjonalność, minimalizm ze zdecydowanym akcentem dekoracyjnym. Kontrastem dla jasnej strony krakowskiego mieszkania jest kuchnia, czyli centralna kompozycja z wyrazistych materiałów: grafitowego, kamiennego blatu, szarych płyt z gresu terazzo i dębowych frontów.

Ciekawie rozwiązane oświetlenie małej przestrzeni - szynoprzewody!

W żadnym wnętrzu, bez względu na jego styl czy charakter, nie może zabraknąć nietuzinkowych, a zarazem praktycznych źródeł światła. Tu problem istniejących już punktów zasilania, które nie zawsze pokrywały się z przyjętymi założeniami, rozwiązały kompozycje z szynoprzewodów. Co więcej, ten rodzaj oświetlenia zagwarantował elastyczne i skuteczne doświetlenie powierzchni poziomych, jak i zarówno pionowych, łącząc funkcjonalność z podkreśleniem estetyki wnętrza.

Dzięki wykorzystanym elementom oświetleniowym wnętrze stało się bardziej wyrafinowane. Techniczny minimalizm został zestawiony z delikatnym urokiem i łagodną formą białych, ledowych opraw Kari od AQForm.

- Przy doborze elementów oświetlenia należy zwrócić uwagę nie tylko na sam kształt oprawy, ale również jej konstrukcję – ruchomą lub stałą, wzmacniającą lub ograniczającą źródło światła. Kluczową kwestią będzie również moc źródła, a także temperatura barwowa, sposób świecenia, rodzaj strumienia czy sposób oddawania barw – mówi architektka.

Czterdzieści metrów kwadratowych – dokładnie na takiej powierzchni można stworzyć funkcjonalną przestrzeń domową, która wpisze się w gusta właścicieli, spełni ich oczekiwania aranżacyjne, zachwyci nie oczywistością i doskonałym doświetleniem każdego detalu.

Projekt wnętrz: arch. Joanna Trela, BP Architekt Marek Trela

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także