50-metrowe mieszkanie w Gdańsku. Jasne, piękne wnętrze!

50-metrowe mieszkanie w Gdańsku. Jasne, piękne wnętrze!

Autor: Justyna Łotowska
05 maj 2022 11:23

Mieszkanie na osiedlu Browar Gdański zostało zaprojektowane przez Sylwię Kowalczyk-Gajdę dla dziennikarki, będącej koneserką sztuki i polskiego designu. Aranżacja 50-metrowego wnętrza miała realizować założenia stworzenia nowoczesnej przestrzeni z nutką orientu.

  • 50-metrowe wnętrze zaprojektowane przez Sylwię Kowalczyk-Gajda dla dziennikarki lubiącej polski design. 
  • We wnętrzu mieszkania dominują jasne kolory, komponujące się z ciepłą barwą dębowego drewna na podłodze.
  • Okazały dębowy regał na książki stał się punktem odniesienia dla wystroju części dziennej. Króluje tu współczesne polskie wzornictwo, tak bardzo cenione przez właścicielkę.
  • Inny projekt z tej pracowni: Świetnie zaprojektowane wnętrze z Gdyni: tak wygląda dom po remoncie

Współczesne wzornictwo prowadzi tu dialog ze sztuką i podkreśla piękno oryginalnych dekoracji. W mieszkaniu wybrzmiewają też akcenty nawiązujące do licznych pasji właścicielki. Nie brakuje odniesień do modernistycznej architektury Gdyni, w której właścicielka mieszkała przez wiele lat.

Jasne kolory i dębowe drewno - główne motywy wnętrza

We wnętrzu pokazywanego dziś mieszkania dominują jasne kolory, komponujące się z ciepłą barwą dębowego drewna na podłodze. Biel ścian buduje wrażenie większej przestrzeni, a jasne tło eksponuje i uwydatnia walory obrazów, które odgrywają niebagatelną rolę w aranżacji.

Z każdym z nich właścicielka związana jest emocjonalnie – są wśród nich dzieła bliskich jej osób i pamiątki przywiezione z podróży. Z obrazami współgrają liczne pamiątki i przedmioty zaliczane do ikon designu. Zamiłowanie dziennikarki do czytelnictwa ilustruje bogata biblioteczka.

Dębowy regał i komody  - piękne akcenty w części dziennej

Okazały dębowy regał na książki stał się punktem odniesienia dla wystroju części dziennej. Króluje tu współczesne polskie wzornictwo, tak bardzo cenione przez właścicielkę. Strefę wypoczynku tworzy wygodna modułowa sofa (SITS) i dekoracyjny stolik w kształcie toczonej bryły. Kompozycję zamyka pamiątkowy fotel z gdyńskiego mieszkania klientki. Jego ciekawie profilowane elementy drewniane doskonale współgrają z detalami nowych mebli.

Oryginalność stylu wnętrza uwydatniają dwie komody (TAMO), w których dębowe drewno połączono ze stalą i ciekawymi detalami. Meble wyprodukowane w Gdyni, w starym portowym magazynie tytoniowym, to dla dziennikarki nie tylko wybór ciekawego wzornictwa, ale też wyraz sentymentu do ulubionego miasta.

Jadalnia z dębowym stołem z polskiej manufaktury

W części jadalnianej stanął dębowy stół Avangarde z doskonale znanej polskiej manufaktury MILONI, o oryginalnej formie, nawiązującej do współczesnej architektury. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskano wybierając do stołu różnorodne krzesła wiodących polskich producentów (PAGED, FAMEG).

W mieszkaniu kochającej podróże dziennikarki, doniosłą rolę odgrywa ratan. Jego kolonialny sznyt
doskonale wkomponował się w aranżację nowoczesnego wnętrza. Ten naturalny materiał występuje jako komponent mebli i tworzy dekoracyjne ścianki. Ratanowe przepierzenie, oddzielające korytarz od salonu i kuchni, wprowadza do wewnątrz ażurową lekkość i elegancję. Ratan ozdabia także ścianę pod kuchennym oknem.

Kuchnia z zielonymi płytkami i drewnianymi frontami

Kuchnia powiela kompozycyjne założenia z salonu, który tutaj ma swoją reprezentację w postaci półki do eksponowania ciekawych wzorniczo przedmiotów. Ścianę z płytek o zielonym przykuwającym wzrok odcieniu zestawiono z drewnem frontów dolnych szafek i czernią blatu roboczego. Takie połączenie wprowadza przyjemny i bliski naturze nastrój.

Forma górnej, białej części zabudowy z charakterystycznie zaokrąglonym narożnikiem to z kolei cytat z modernistycznej architektury Gdyni.

Ekspresyjne zaokrąglenie pojawia się także w korytarzu na froncie szafy. Jego ciekawa konstrukcja i
biało-zielona kolorystyka stanowi łącznik między przestrzenią kuchni i części dziennej.

Sypialnia z nutą egzotyki

Wystrój sypialni jest zestawieniem elegancji z nutą egzotyki. Zagłówek łóżka tworzy ratan, podobnie jak front szafy garderobianej, w który wkomponowano lustro o modernistycznych zaokrągleniach. Orientalny charakter ratanowych elementów podkreśla tapeta z motywem przypominającym afrykański busz.

Jasne kolory ścian i zwiewnych zasłon uwydatniają naturalność materiałów i nadają przytulny, klimatyczny charakter wnętrzu. Designerskiego szyku dodają oryginalne lampy, które są częścią większej kolekcji właścicielki mieszkania.

Łazienka w kolorze dębu i szarego lastryko

W łazience zestawiono zabudowę w kolorze dębu z płytkami o wzorze szarego lastryko. Mocnym
akcentem wystroju jest czerwona umywalkowa szafka z intrygującym frezowaniem frontu. Znajdujące się nad szafką ogromne lustro doświetla i powiększa tę przestrzeń. Ciekawym detalem jest łukowaty
element lastryko, który subtelnie nawiązuje do elementów aranżacyjnych mieszkania.

Realizacja autorstwa Sylwii Kowalczyk- Gajdy, odzwierciedla bogactwo osobowości właścicielki. Śmiałe nawiązania do jej pasji, zamiłowań oraz kolekcjonerskiej żyłki, nadały mieszkaniu dzięki koncepcji architektki indywidualny charakter i stworzyły wyjątkową atmosferę. Mieszkanie spełnia marzenie klientki o ciepłym i przytulnym, a przy tym bardzo osobistym miejscu.

Projekt: Sylwia Kowalczyk-Gajda, Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe
Fot. Fotomohito

Komentarze

Zaloguj się